Avaktiverad 2021-04-28
Inlagd: 2011-09-05
RSK-nr enhet: M
Henco Alupexrör Rör i Rör Standard med grå isolering 10mm 20x2,0x50m i rulle med rött skyddsrör 28mm med aluminium tjocklek 0,4mm flerlagerrör (PE-Xc/AL/PE-Xc) för värmesystem,tappvattensystem och kylsystem temperaturområde -20°C till +95°C grader.
Henco Alupexrör Rör i Rör Standard med grå isolering 10mm 20x2,0x50m i rulle med rött skyddsrör 28mm med aluminium tjocklek 0,4mm flerlagerrör (PE-Xc/AL/PE-Xc) för värmesystem,tappvattensystem och kylsystem temperaturområde -20°C till +95°C grader.
| RSK-nummer | 1878234 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 50-020MR-23/28-V2-ISO |
| GTIN | 5414764348615 |
| Produkt | Kombirör rör-i-rör |
| Produktnamn | Henco |
| Dimension | 20x2,0mm/28mm |
| Storlek | L=50m |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | med 10mm isolering |
|---|---|
| Färg | rött skyddsrör, grå isolering |
| Ytbehandling | - |
| Material | - |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 50-020MR-23/28-V2-ISO |
|---|
| GTIN | 5414764348615 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Materialkvalitet innerskikt | PE-Xc |
|---|---|
| Materialkvalitet ytterskikt | PE-Xc |
| Antal lager | 5 |
| Glasfiberförstärkt | Nej |
| Diffusionsspärr | Ja |
| Systembunden | Ja |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -10 - 70 °C |
| Max. medietemperatur (momentan) | 95 °C |
| Max. arbetstryck vid max. medietemperatur | 16 bar |
| Vägg råhet | 0,01 mm |
| Längdutvidgningskoefficient | 0,025 mm/(m.K) |
| Flexibel | Ja |
| Lämplig för utanpåliggande montage | Ja |
| Minsta böjradie | 60 mm |
| Minsta böjradie utan verktyg | 60 mm |
| Med elvärmekabel | Nej |
| Färg yttre mantel | Röd |
| Form på isolering | Rund |
| Tjocklek termisk isolering | 10 mm |
| Lambdavärde | 0,43 W/(m.K) |
| Färg termisk isolering | Grå |
| Diameter termisk isolering (yttermått) | 48 mm |
| Yttre bredd rektangulär isolering | 0 mm |
| Yttre höjd rektangulär isolering | 0 mm |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Vatteninnehåll | 0,2 l/m |
| Halogenfri | Ja |
| DIN-CERTCO-certifikat | Nej |
| Med godkännande för TÜV | Nej |
| DVGW-kvalitetmärke för gas | Nej |
| DVGW-kvalitetmärke för vatten | Ja |
| Överensstämmer med NF 545 | Ja |
| KOMO-certifierad (NL) | Ja |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1,000 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Trumma/rulle | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 700 | ||
| Bredd (mm) | 700 | ||
| Höjd (mm) | 150 | ||
| Vikt (kg) | 10 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1066_1807919.pdf |
|---|---|
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_1066_1807919.pdf |
| RSK-nummer | 1878234 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 50-020MR-23/28-V2-ISO |
| GTIN | 5414764348615 |
| Produkt | Kombirör rör-i-rör |
| Produktnamn | Henco |
| Dimension | 20x2,0mm/28mm |
| Storlek | L=50m |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | med 10mm isolering |
|---|---|
| Färg | rött skyddsrör, grå isolering |
| Ytbehandling | - |
| Material | - |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 50-020MR-23/28-V2-ISO |
|---|
| GTIN | 5414764348615 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Materialkvalitet innerskikt | PE-Xc |
|---|---|
| Materialkvalitet ytterskikt | PE-Xc |
| Antal lager | 5 |
| Glasfiberförstärkt | Nej |
| Diffusionsspärr | Ja |
| Systembunden | Ja |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -10 - 70 °C |
| Max. medietemperatur (momentan) | 95 °C |
| Max. arbetstryck vid max. medietemperatur | 16 bar |
| Vägg råhet | 0,01 mm |
| Längdutvidgningskoefficient | 0,025 mm/(m.K) |
| Flexibel | Ja |
| Lämplig för utanpåliggande montage | Ja |
| Minsta böjradie | 60 mm |
| Minsta böjradie utan verktyg | 60 mm |
| Med elvärmekabel | Nej |
| Färg yttre mantel | Röd |
| Form på isolering | Rund |
| Tjocklek termisk isolering | 10 mm |
| Lambdavärde | 0,43 W/(m.K) |
| Färg termisk isolering | Grå |
| Diameter termisk isolering (yttermått) | 48 mm |
| Yttre bredd rektangulär isolering | 0 mm |
| Yttre höjd rektangulär isolering | 0 mm |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Vatteninnehåll | 0,2 l/m |
| Halogenfri | Ja |
| DIN-CERTCO-certifikat | Nej |
| Med godkännande för TÜV | Nej |
| DVGW-kvalitetmärke för gas | Nej |
| DVGW-kvalitetmärke för vatten | Ja |
| Överensstämmer med NF 545 | Ja |
| KOMO-certifierad (NL) | Ja |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1,000 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Trumma/rulle | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 700 | ||
| Bredd (mm) | 700 | ||
| Höjd (mm) | 150 | ||
| Vikt (kg) | 10 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1066_1807919.pdf |
|---|---|
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_1066_1807919.pdf |