RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2018-10-12
RSK-nr enhet: ST
För spillvattens installationer i mark. Den bruna färgen identifierar röret som ett spillvattenrör både vid installation och vid grävningsarbeten. Mediarör tillverkat av RC material( High Stress Crack Resistance).PP-manteln runt röret skyddar mot mekanisk påverkan.
För spillvattens installationer i mark. Den bruna färgen identifierar röret som ett spillvattenrör både vid installation och vid grävningsarbeten. Mediarör tillverkat av RC material( High Stress Crack Resistance).PP-manteln runt röret skyddar mot mekanisk påverkan.
| RSK-nummer | 2514257 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1004808 |
| GTIN | 6414905241798 |
| Produkt | Tryckrör |
| Produktnamn | Profuse RC |
| Dimension | 280x16,6mm |
| Storlek | L=12m |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | brun |
| Ytbehandling | - |
| Material | PE100 RC |
| Standard | SDR17 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.uponor.com/sv-se/infra/poc/1004808 |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 1004808 |
|---|
| GTIN | 6414905241798 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.uponor.com/sv-se/infra/poc/1004808 |
|---|
| Material | PE (polyeten) |
|---|---|
| Materialkvalitet | PE-100 RC |
| Utvändig rördiameter | 280 mm |
| Väggtjocklek/Godstjocklek | 16,6 mm |
| Tryckklass | PN 10 |
| Standard Dimension Ratio (SDR) | 17 |
| Färg rör | Brun |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 06414905241798 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 12000 | ||
| Bredd (mm) | 280 | ||
| Höjd (mm) | 280 | ||
| Vikt (kg) | 174,6 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 8 | ||
| GTIN FP | 06414905273409 | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 12000 | ||
| Bredd (mm) | 1130 | ||
| Höjd (mm) | 690 | ||
| Vikt (kg) | 1391 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_6_2413786.pdf |
|---|---|
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_6_2514283.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5569113813-00014 v1.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/typg_6_2413762_gruppfil.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0001134.pdf |
| RSK-nummer | 2514257 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1004808 |
| GTIN | 6414905241798 |
| Produkt | Tryckrör |
| Produktnamn | Profuse RC |
| Dimension | 280x16,6mm |
| Storlek | L=12m |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | brun |
| Ytbehandling | - |
| Material | PE100 RC |
| Standard | SDR17 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.uponor.com/sv-se/infra/poc/1004808 |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 1004808 |
|---|
| GTIN | 6414905241798 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.uponor.com/sv-se/infra/poc/1004808 |
|---|
| Material | PE (polyeten) |
|---|---|
| Materialkvalitet | PE-100 RC |
| Utvändig rördiameter | 280 mm |
| Väggtjocklek/Godstjocklek | 16,6 mm |
| Tryckklass | PN 10 |
| Standard Dimension Ratio (SDR) | 17 |
| Färg rör | Brun |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 06414905241798 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 12000 | ||
| Bredd (mm) | 280 | ||
| Höjd (mm) | 280 | ||
| Vikt (kg) | 174,6 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 8 | ||
| GTIN FP | 06414905273409 | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 12000 | ||
| Bredd (mm) | 1130 | ||
| Höjd (mm) | 690 | ||
| Vikt (kg) | 1391 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_6_2413786.pdf |
|---|---|
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_6_2514283.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5569113813-00014 v1.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/typg_6_2413762_gruppfil.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0001134.pdf |