RSK-nr enhet: M
Inlagd: 2018-05-28
RSK-nr enhet: M
SafeTech RCn Gas-R 160x9,5 L=12 BC. SDR 17
SafeTech RCn Gas-R 160x9,5 L=12 BC. SDR 17
| RSK-nummer | 2514222 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 3053514 |
| GTIN | 4026294792403 |
| Produkt | Gasrör |
| Produktnamn | SafeTech RCn Gas-R |
| Dimension | 160mm |
| Storlek | L=12m |
| Tryck/Flöde/Temp | PN4 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för gasdistibution |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | orange |
| Ytbehandling | - |
| Material | PE-100 |
| Standard | SDR17 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 3053514 |
|---|
| GTIN | 4026294792403 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | PE (polyeten) |
|---|---|
| Materialkvalitet | PE-100 |
| Diffusionsspärr | Nej |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 150 |
| Utvändig rördiameter | 160 mm |
| Väggtjocklek/Godstjocklek | 9,5 mm |
| Anslutning 1 | Rörände |
| Anslutning 2 | Rörände |
| Tryckklass | PN 4 |
| Styvhetsklass | Övrigt |
| Standard Dimension Ratio (SDR) | 17 |
| Max. arbetstryck vid max. medietemperatur | 6 bar |
| Med skyddslock/-plugg | Ja |
| Avfasad | Nej |
| Med skyddsrör | Nej |
| Färg rör | Orange |
| RAL-färg rör | 2,009 |
| Färg skyddsrör | Gul |
| Färg på band/stripe skyddsrör | Övrigt |
| Vägg råhet | 0,007 mm |
| Längdutvidgningskoefficient | 0,2 mm/(m.K) |
| Lambdavärde | 0,4 W/(m.K) |
| Flexibel | Ja |
| Med termisk isolering | Nej |
| Färg termisk isolering | Övrigt |
| Med elvärmekabel | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 12,000 | ||
| GTIN FP | 4026294792403 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 12000 | ||
| Bredd (mm) | 160 | ||
| Höjd (mm) | 160 | ||
| Vikt (kg) | 54,84 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 240,000 | ||
| GTIN FP | 4026294792410 | ||
| Förpackningstyp | bunt | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | 4026294792403 | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | 20 | ||
| Djup (mm) | 12000 | ||
| Bredd (mm) | 1220 | ||
| Höjd (mm) | 580 | ||
| Vikt (kg) | 1120 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_183_2514222.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 2514222 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 3053514 |
| GTIN | 4026294792403 |
| Produkt | Gasrör |
| Produktnamn | SafeTech RCn Gas-R |
| Dimension | 160mm |
| Storlek | L=12m |
| Tryck/Flöde/Temp | PN4 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för gasdistibution |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | orange |
| Ytbehandling | - |
| Material | PE-100 |
| Standard | SDR17 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 3053514 |
|---|
| GTIN | 4026294792403 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | PE (polyeten) |
|---|---|
| Materialkvalitet | PE-100 |
| Diffusionsspärr | Nej |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 150 |
| Utvändig rördiameter | 160 mm |
| Väggtjocklek/Godstjocklek | 9,5 mm |
| Anslutning 1 | Rörände |
| Anslutning 2 | Rörände |
| Tryckklass | PN 4 |
| Styvhetsklass | Övrigt |
| Standard Dimension Ratio (SDR) | 17 |
| Max. arbetstryck vid max. medietemperatur | 6 bar |
| Med skyddslock/-plugg | Ja |
| Avfasad | Nej |
| Med skyddsrör | Nej |
| Färg rör | Orange |
| RAL-färg rör | 2,009 |
| Färg skyddsrör | Gul |
| Färg på band/stripe skyddsrör | Övrigt |
| Vägg råhet | 0,007 mm |
| Längdutvidgningskoefficient | 0,2 mm/(m.K) |
| Lambdavärde | 0,4 W/(m.K) |
| Flexibel | Ja |
| Med termisk isolering | Nej |
| Färg termisk isolering | Övrigt |
| Med elvärmekabel | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 12,000 | ||
| GTIN FP | 4026294792403 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 12000 | ||
| Bredd (mm) | 160 | ||
| Höjd (mm) | 160 | ||
| Vikt (kg) | 54,84 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 240,000 | ||
| GTIN FP | 4026294792410 | ||
| Förpackningstyp | bunt | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | 4026294792403 | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | 20 | ||
| Djup (mm) | 12000 | ||
| Bredd (mm) | 1220 | ||
| Höjd (mm) | 580 | ||
| Vikt (kg) | 1120 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_183_2514222.pdf |
|---|---|