RSK-nr enhet: M
Inlagd: 2017-12-18
RSK-nr enhet: M
Testat och godkänt enligt NT VVS 129 samt Sintef Testmetod nr 1 för skyddsrör. Godkännande: Byggvarubedömningen BVB ID 156482.
Testat och godkänt enligt NT VVS 129 samt Sintef Testmetod nr 1 för skyddsrör. Godkännande: Byggvarubedömningen BVB ID 156482.
| RSK-nummer | 2005158 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1033952 |
| GTIN | 6414905514595 |
| Produkt | Tappvattenrör rör-i-rör |
| Produktnamn | Sanipex Classic |
| Dimension | 16x2,2mm/25mm |
| Storlek | L=50m |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, maxtemp +95°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tappvatten |
| Utförande | med skyddsrör |
|---|---|
| Färg | vit rör, svart skyddsrör |
| Ytbehandling | - |
| Material | XLPE-a/PE |
| Standard | EN ISO 15875 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://www.gfps.com/appgate/ecat/common_flow/10005X/SE/sv/109868/109911/index.html |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 1033952 |
|---|
| GTIN | 6414905514595 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.gfps.com/appgate/ecat/common_flow/10005X/SE/sv/109868/109911/index.html |
|---|
| Material | PE (polyeten) |
|---|---|
| Materialkvalitet | PE-Xa |
| Diffusionsspärr | Nej |
| Utvändig rördiameter | 16 mm |
| Väggtjocklek/Godstjocklek | 2,2 mm |
| Anslutning 1 | Rörände |
| Anslutning 2 | Rörände |
| Tryckklass | PN 10 |
| Med skyddslock/-plugg | Ja |
| Med skyddsrör | Ja |
| Ytterdiameter skyddsrör | 18 mm |
| Färg rör | Vit |
| Färg skyddsrör | Övrigt |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1,000 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Trumma/rulle | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 400 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 300 | ||
| Vikt (kg) | 8,868 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_86_1870354.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_86_1870354.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_86_1870354.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_86_1870354.pdf |
| RSK-nummer | 2005158 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1033952 |
| GTIN | 6414905514595 |
| Produkt | Tappvattenrör rör-i-rör |
| Produktnamn | Sanipex Classic |
| Dimension | 16x2,2mm/25mm |
| Storlek | L=50m |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, maxtemp +95°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tappvatten |
| Utförande | med skyddsrör |
|---|---|
| Färg | vit rör, svart skyddsrör |
| Ytbehandling | - |
| Material | XLPE-a/PE |
| Standard | EN ISO 15875 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://www.gfps.com/appgate/ecat/common_flow/10005X/SE/sv/109868/109911/index.html |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 1033952 |
|---|
| GTIN | 6414905514595 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.gfps.com/appgate/ecat/common_flow/10005X/SE/sv/109868/109911/index.html |
|---|
| Material | PE (polyeten) |
|---|---|
| Materialkvalitet | PE-Xa |
| Diffusionsspärr | Nej |
| Utvändig rördiameter | 16 mm |
| Väggtjocklek/Godstjocklek | 2,2 mm |
| Anslutning 1 | Rörände |
| Anslutning 2 | Rörände |
| Tryckklass | PN 10 |
| Med skyddslock/-plugg | Ja |
| Med skyddsrör | Ja |
| Ytterdiameter skyddsrör | 18 mm |
| Färg rör | Vit |
| Färg skyddsrör | Övrigt |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1,000 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Trumma/rulle | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 400 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 300 | ||
| Vikt (kg) | 8,868 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_86_1870354.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_86_1870354.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_86_1870354.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_86_1870354.pdf |