Avaktiverad 2024-05-20
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: FP
Inlagd: 2017-02-17
RSK-nr enhet: FP
Antal i fp: 100
WAVIN PEX-ONE RiR 12X2.0 100M PN10. Längd 0,1 m tappvattenPN10
WAVIN PEX-ONE RiR 12X2.0 100M PN10. Längd 0,1 m tappvattenPN10
| RSK-nummer | 2716758 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 3074036 |
| GTIN | 5708525519117 |
| Produkt | Värmerör |
| Produktnamn | - |
| Dimension | 12x2,0mm |
| Storlek | L=100m ring |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tappvatten |
| Utförande | med diffusionsspärr/skyddsrör |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PE-X |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 3074036 |
|---|
| GTIN | 5708525519117 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Materialkvalitet innerskikt | PE-Xc |
|---|---|
| Material mellanskikt | Plast |
| Materialkvalitet mellanskikt | Övrigt |
| Materialkvalitet ytterskikt | Övrigt |
| Antal lager | 3 |
| Glasfiberförstärkt | Nej |
| Diffusionsspärr | Ja |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 12 |
| Utvändig rördiameter | 12 mm |
| Väggtjocklek/Godstjocklek | 2 mm |
| Systembunden | Ja |
| Max. medietemperatur (momentan) | 95 °C |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
| Max. arbetstryck vid max. medietemperatur | 10 bar |
| Vägg råhet | 0,01 mm |
| Längdutvidgningskoefficient | 0,17 mm/(m.K) |
| Flexibel | Ja |
| Lämplig för utanpåliggande montage | Nej |
| Minsta böjradie | 60 mm |
| Färg rör | Vit |
| Med skyddsrör | Nej |
| Med elvärmekabel | Nej |
| Med termisk isolering | Nej |
| Lambdavärde | 0,35 W/(m.K) |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Vatteninnehåll | 0,05 l/m |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 100 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Trumma/rulle | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | |||
| Bredd (mm) | |||
| Höjd (mm) | |||
| Vikt (kg) | 14,6 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_183_2716758.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 2716758 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 3074036 |
| GTIN | 5708525519117 |
| Produkt | Värmerör |
| Produktnamn | - |
| Dimension | 12x2,0mm |
| Storlek | L=100m ring |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tappvatten |
| Utförande | med diffusionsspärr/skyddsrör |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PE-X |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 3074036 |
|---|
| GTIN | 5708525519117 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Materialkvalitet innerskikt | PE-Xc |
|---|---|
| Material mellanskikt | Plast |
| Materialkvalitet mellanskikt | Övrigt |
| Materialkvalitet ytterskikt | Övrigt |
| Antal lager | 3 |
| Glasfiberförstärkt | Nej |
| Diffusionsspärr | Ja |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 12 |
| Utvändig rördiameter | 12 mm |
| Väggtjocklek/Godstjocklek | 2 mm |
| Systembunden | Ja |
| Max. medietemperatur (momentan) | 95 °C |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
| Max. arbetstryck vid max. medietemperatur | 10 bar |
| Vägg råhet | 0,01 mm |
| Längdutvidgningskoefficient | 0,17 mm/(m.K) |
| Flexibel | Ja |
| Lämplig för utanpåliggande montage | Nej |
| Minsta böjradie | 60 mm |
| Färg rör | Vit |
| Med skyddsrör | Nej |
| Med elvärmekabel | Nej |
| Med termisk isolering | Nej |
| Lambdavärde | 0,35 W/(m.K) |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Vatteninnehåll | 0,05 l/m |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 100 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Trumma/rulle | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | |||
| Bredd (mm) | |||
| Höjd (mm) | |||
| Vikt (kg) | 14,6 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_183_2716758.pdf |
|---|---|