RSK-nr enhet: FP
Inlagd: 2021-04-28
RSK-nr enhet: FP
Antal i fp: 25
WAVIN PEX-ONE RiR 28X4,0 25M PN10. 37/42
WAVIN PEX-ONE RiR 28X4,0 25M PN10. 37/42
| RSK-nummer | 2717466 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 3061218 |
| GTIN | 5900360929186 |
| Produkt | Värmerör |
| Produktnamn | - |
| Dimension | 28x4,0mm 37/42 |
| Storlek | L=25m ring |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tappvatten |
| Utförande | med diffusionsspärr/skyddsrör |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PE-X |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 3061218 |
|---|
| GTIN | 5900360929186 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Materialkvalitet innerskikt | PE-Xa |
|---|---|
| Material mellanskikt | Plast |
| Materialkvalitet mellanskikt | EVOH |
| Materialkvalitet ytterskikt | PE-Xa |
| Antal lager | 3 |
| Glasfiberförstärkt | Nej |
| Diffusionsspärr | Ja |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 25 |
| Utvändig rördiameter | 28 mm |
| Väggtjocklek/Godstjocklek | 4 mm |
| Tjocklek mellanskikt | 0,06 mm |
| Systembunden | Ja |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 5 - 70 °C |
| Max. medietemperatur (momentan) | 95 °C |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
| Max. arbetstryck vid max. medietemperatur | 10 bar |
| Vägg råhet | 0,01 mm |
| Längdutvidgningskoefficient | 0,17 mm/(m.K) |
| Flexibel | Ja |
| Lämplig för utanpåliggande montage | Nej |
| Minsta böjradie | 140 mm |
| Färg rör | Vit |
| Med skyddsrör | Ja |
| Ytterdiameter skyddsrör | 42 mm |
| Med elvärmekabel | Nej |
| Med termisk isolering | Nej |
| Lambdavärde | 0,35 W/(m.K) |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Vatteninnehåll | 0,452 l/m |
| Halogenfri | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 25 | ||
| GTIN FP | 5900360929186 | ||
| Förpackningstyp | Trumma/rulle | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 215 | ||
| Höjd (mm) | 800 | ||
| Vikt (kg) | 15 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 6 | ||
| GTIN FP | 5708525419509 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1120 | ||
| Vikt (kg) | 110 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_183_2717466.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 2717466 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 3061218 |
| GTIN | 5900360929186 |
| Produkt | Värmerör |
| Produktnamn | - |
| Dimension | 28x4,0mm 37/42 |
| Storlek | L=25m ring |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tappvatten |
| Utförande | med diffusionsspärr/skyddsrör |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PE-X |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 3061218 |
|---|
| GTIN | 5900360929186 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Materialkvalitet innerskikt | PE-Xa |
|---|---|
| Material mellanskikt | Plast |
| Materialkvalitet mellanskikt | EVOH |
| Materialkvalitet ytterskikt | PE-Xa |
| Antal lager | 3 |
| Glasfiberförstärkt | Nej |
| Diffusionsspärr | Ja |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 25 |
| Utvändig rördiameter | 28 mm |
| Väggtjocklek/Godstjocklek | 4 mm |
| Tjocklek mellanskikt | 0,06 mm |
| Systembunden | Ja |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 5 - 70 °C |
| Max. medietemperatur (momentan) | 95 °C |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
| Max. arbetstryck vid max. medietemperatur | 10 bar |
| Vägg råhet | 0,01 mm |
| Längdutvidgningskoefficient | 0,17 mm/(m.K) |
| Flexibel | Ja |
| Lämplig för utanpåliggande montage | Nej |
| Minsta böjradie | 140 mm |
| Färg rör | Vit |
| Med skyddsrör | Ja |
| Ytterdiameter skyddsrör | 42 mm |
| Med elvärmekabel | Nej |
| Med termisk isolering | Nej |
| Lambdavärde | 0,35 W/(m.K) |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Vatteninnehåll | 0,452 l/m |
| Halogenfri | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 25 | ||
| GTIN FP | 5900360929186 | ||
| Förpackningstyp | Trumma/rulle | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 215 | ||
| Höjd (mm) | 800 | ||
| Vikt (kg) | 15 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 6 | ||
| GTIN FP | 5708525419509 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1120 | ||
| Vikt (kg) | 110 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_183_2717466.pdf |
|---|---|