RSK-nr enhet: M
Inlagd: 2009-12-07
RSK-nr enhet: M
med diff stop Temp 90° max Tryck 6BAR
med diff stop Temp 90° max Tryck 6BAR
| RSK-nummer | 2410003 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | FN4C2020120DANAT |
| GTIN | 4028496024740 |
| Produkt | Värmerör |
| Produktnamn | Difustop |
| Dimension | 20x2,0mm |
| Storlek | L=120m ring |
| Tryck/Flöde/Temp | PN6, max temp +90°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | golvvärme |
| Utförande | med diffusionsspärr |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PE-Xa |
| Standard | DIN 4726 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | FN4C2020120DANAT |
|---|
| GTIN | 4028496024740 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Materialkvalitet innerskikt | PE-RT II |
|---|---|
| Material mellanskikt | Plast |
| Materialkvalitet mellanskikt | EVOH |
| Materialkvalitet ytterskikt | PE-RT II |
| Antal lager | 20 |
| Glasfiberförstärkt | Nej |
| Diffusionsspärr | Ja |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 20 |
| Utvändig rördiameter | 20 mm |
| Väggtjocklek/Godstjocklek | 2 mm |
| Tjocklek mellanskikt | 0,2 mm |
| Systembunden | Nej |
| Max. medietemperatur (momentan) | 80 °C |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 4 bar |
| Max. arbetstryck vid max. medietemperatur | 4 bar |
| Vägg råhet | 0,007 mm |
| Längdutvidgningskoefficient | 0,15 mm/(m.K) |
| Flexibel | Ja |
| Lämplig för utanpåliggande montage | Nej |
| Minsta böjradie | 100 mm |
| Minsta böjradie utan verktyg | 100 mm |
| Färg rör | Orange |
| Med skyddsrör | Nej |
| Med elvärmekabel | Nej |
| Med termisk isolering | Nej |
| Vatteninnehåll | 0,201 l/m |
| Halogenfri | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 120,000 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 200 | ||
| Vikt (kg) | 16,7 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 2410003 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | FN4C2020120DANAT |
| GTIN | 4028496024740 |
| Produkt | Värmerör |
| Produktnamn | Difustop |
| Dimension | 20x2,0mm |
| Storlek | L=120m ring |
| Tryck/Flöde/Temp | PN6, max temp +90°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | golvvärme |
| Utförande | med diffusionsspärr |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PE-Xa |
| Standard | DIN 4726 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | FN4C2020120DANAT |
|---|
| GTIN | 4028496024740 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Materialkvalitet innerskikt | PE-RT II |
|---|---|
| Material mellanskikt | Plast |
| Materialkvalitet mellanskikt | EVOH |
| Materialkvalitet ytterskikt | PE-RT II |
| Antal lager | 20 |
| Glasfiberförstärkt | Nej |
| Diffusionsspärr | Ja |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 20 |
| Utvändig rördiameter | 20 mm |
| Väggtjocklek/Godstjocklek | 2 mm |
| Tjocklek mellanskikt | 0,2 mm |
| Systembunden | Nej |
| Max. medietemperatur (momentan) | 80 °C |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 4 bar |
| Max. arbetstryck vid max. medietemperatur | 4 bar |
| Vägg råhet | 0,007 mm |
| Längdutvidgningskoefficient | 0,15 mm/(m.K) |
| Flexibel | Ja |
| Lämplig för utanpåliggande montage | Nej |
| Minsta böjradie | 100 mm |
| Minsta böjradie utan verktyg | 100 mm |
| Färg rör | Orange |
| Med skyddsrör | Nej |
| Med elvärmekabel | Nej |
| Med termisk isolering | Nej |
| Vatteninnehåll | 0,201 l/m |
| Halogenfri | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 120,000 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 200 | ||
| Vikt (kg) | 16,7 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |