Avaktiverad 2021-12-30
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: M
Inlagd: 2016-10-19
RSK-nr enhet: M
Uponor Ecoflex Thermo PRO Single kulvert för värme- och kylapplikationer. Rören levereras i fullring 100 m eller kan levereras kapade i önskade längder för att underlätta installationen på arbetsplatsen. Isoleringen kombinerar de bästa egenskaperna från PUR-skum och PEX-cellplast med slutna celler, vilket ger låga energiförluster och en flexibel installation. Med Uponor Radi Pipe rör 0,6 MPa, 70°C/80°C kontinuerligt, ett syrediffusionstätat rör. Klarar tillfälliga temperaturtoppar på 95 °C.
Uponor Ecoflex Thermo PRO Single kulvert för värme- och kylapplikationer. Rören levereras i fullring 100 m eller kan levereras kapade i önskade längder för att underlätta installationen på arbetsplatsen. Isoleringen kombinerar de bästa egenskaperna från PUR-skum och PEX-cellplast med slutna celler, vilket ger låga energiförluster och en flexibel installation. Med Uponor Radi Pipe rör 0,6 MPa, 70°C/80°C kontinuerligt, ett syrediffusionstätat rör. Klarar tillfälliga temperaturtoppar på 95 °C.
| RSK-nummer | 2266143 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1087386 |
| GTIN | 6414905236275 |
| Produkt | Värmerörskulvert |
| Produktnamn | Ecoflex Thermo PRO Single |
| Dimension | 63x5,8mm/200mm |
| Storlek | L=100m ring |
| Tryck/Flöde/Temp | PN6, maxtemp +70°C (+95°C) |
| Effekt/Eldata | ! |
| Funktion | värme/kyla |
| Utförande | med diffusionsspärr |
|---|---|
| Färg | vit, vit isoler, svart mantel |
| Ytbehandling | ! |
| Material | PE-Xa, PUR, PE |
| Standard | EN 15632-2 |
| Övrig info | mantel Ø=200mm. Bockradie 0,8m |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 1087386 |
|---|
| GTIN | 6414905236275 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Antal innerrör | 1 |
|---|---|
| Material innerrör | PE-Xa |
| Diffusionsspärr | Ja |
| Diameter innerrör | 63 mm |
| Godstjocklek innerrör | 5,8 mm |
| Färg innerrör | Vit |
| Med skyddsrör | Ja |
| Ytterdiameter skyddsrör | 175 mm |
| Material skyddsrör | HDPE (högdensitetspolyeten/PE-H) |
| Färg skyddsrör | Svart |
| Material isolering | PUR (polyuretan) |
| Värmeledningsförmåga | 0,0222 W/(m.K) |
| Med elvärmekabel | Nej |
| Standard Dimension Ratio (SDR) | 11 |
| Minsta böjradie | 800 mm |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 6 bar |
| Max. medietemperatur (kontinuerlig) | 80 °C |
| Max. medietemperatur (momentan) | 95 °C |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1,000 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | end beräkningsvärden | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1000 | ||
| Bredd (mm) | 200 | ||
| Höjd (mm) | 200 | ||
| Vikt (kg) | 3,84 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 100,000 | ||
| GTIN FP | 06414905232833 | ||
| Förpackningstyp | Sträckfilm | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 2500 | ||
| Bredd (mm) | 1200 | ||
| Höjd (mm) | 2500 | ||
| Vikt (kg) | 384 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_213_2190558.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_213_2266137.pdf |
| RSK-nummer | 2266143 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1087386 |
| GTIN | 6414905236275 |
| Produkt | Värmerörskulvert |
| Produktnamn | Ecoflex Thermo PRO Single |
| Dimension | 63x5,8mm/200mm |
| Storlek | L=100m ring |
| Tryck/Flöde/Temp | PN6, maxtemp +70°C (+95°C) |
| Effekt/Eldata | ! |
| Funktion | värme/kyla |
| Utförande | med diffusionsspärr |
|---|---|
| Färg | vit, vit isoler, svart mantel |
| Ytbehandling | ! |
| Material | PE-Xa, PUR, PE |
| Standard | EN 15632-2 |
| Övrig info | mantel Ø=200mm. Bockradie 0,8m |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 1087386 |
|---|
| GTIN | 6414905236275 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Antal innerrör | 1 |
|---|---|
| Material innerrör | PE-Xa |
| Diffusionsspärr | Ja |
| Diameter innerrör | 63 mm |
| Godstjocklek innerrör | 5,8 mm |
| Färg innerrör | Vit |
| Med skyddsrör | Ja |
| Ytterdiameter skyddsrör | 175 mm |
| Material skyddsrör | HDPE (högdensitetspolyeten/PE-H) |
| Färg skyddsrör | Svart |
| Material isolering | PUR (polyuretan) |
| Värmeledningsförmåga | 0,0222 W/(m.K) |
| Med elvärmekabel | Nej |
| Standard Dimension Ratio (SDR) | 11 |
| Minsta böjradie | 800 mm |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 6 bar |
| Max. medietemperatur (kontinuerlig) | 80 °C |
| Max. medietemperatur (momentan) | 95 °C |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1,000 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | end beräkningsvärden | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1000 | ||
| Bredd (mm) | 200 | ||
| Höjd (mm) | 200 | ||
| Vikt (kg) | 3,84 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 100,000 | ||
| GTIN FP | 06414905232833 | ||
| Förpackningstyp | Sträckfilm | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 2500 | ||
| Bredd (mm) | 1200 | ||
| Höjd (mm) | 2500 | ||
| Vikt (kg) | 384 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_213_2190558.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_213_2266137.pdf |