RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 1985-01-18
RSK-nr enhet: ST
Övergångsnippel Uponor PEX rör till komponent eller rördel. Kan användas som del i skarvkoppling av Uponor PEX rör.
Övergångsnippel Uponor PEX rör till komponent eller rördel. Kan användas som del i skarvkoppling av Uponor PEX rör.
| RSK-nummer | 2417913 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1009197 |
| GTIN | 7318793712608 |
| Produkt | Dubbelnippel |
| Produktnamn | Fit Dubbelnippel |
| Dimension | G20 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, maxtemp +70°C (+95°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | 2utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | AZH-mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 1009197 |
|---|
| GTIN | 7318793712608 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | Mässing |
|---|---|
| Ytskydd anslutning 1 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | Mässing |
| Ytskydd anslutning 2 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Form | Rak |
| Modell/Utförande | 1-delad |
| Förminskning | Nej |
| Excentrisk | Nej |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | 3/4" (20) |
| Anslutning 1 | Eurokonus (ej standardiserad) |
| Dimension anslutning 2 | 3/4" (20) |
| Anslutning 2 | Eurokonus (ej standardiserad) |
| Huvudsaklig färg rördel | Mässing |
| Med invändig stoppkant | Nej |
| Dragfast | Ja |
| Längd | 33 mm |
| Längd anslutning 1 | 16,5 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 4,5 mm |
| Längd anslutning 2 | 16,5 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 4,5 mm |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 6 bar |
| Med packningar | Nej |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
| QA-märkt gas | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 33 | ||
| Bredd (mm) | 27 | ||
| Höjd (mm) | 27 | ||
| Vikt (kg) | 0,069 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | 06414905434695 | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 150 | ||
| Bredd (mm) | 135 | ||
| Höjd (mm) | 30 | ||
| Vikt (kg) | 0,695 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 100 | ||
| GTIN FP | 06414905445141 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 210 | ||
| Bredd (mm) | 195 | ||
| Höjd (mm) | 185 | ||
| Vikt (kg) | 7,07 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_213_1881322.pdf |
|---|---|
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/bvd_213_2417913.pdf |
| RSK-nummer | 2417913 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1009197 |
| GTIN | 7318793712608 |
| Produkt | Dubbelnippel |
| Produktnamn | Fit Dubbelnippel |
| Dimension | G20 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, maxtemp +70°C (+95°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | 2utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | AZH-mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 1009197 |
|---|
| GTIN | 7318793712608 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | Mässing |
|---|---|
| Ytskydd anslutning 1 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | Mässing |
| Ytskydd anslutning 2 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Form | Rak |
| Modell/Utförande | 1-delad |
| Förminskning | Nej |
| Excentrisk | Nej |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | 3/4" (20) |
| Anslutning 1 | Eurokonus (ej standardiserad) |
| Dimension anslutning 2 | 3/4" (20) |
| Anslutning 2 | Eurokonus (ej standardiserad) |
| Huvudsaklig färg rördel | Mässing |
| Med invändig stoppkant | Nej |
| Dragfast | Ja |
| Längd | 33 mm |
| Längd anslutning 1 | 16,5 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 4,5 mm |
| Längd anslutning 2 | 16,5 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 4,5 mm |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 6 bar |
| Med packningar | Nej |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
| QA-märkt gas | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 33 | ||
| Bredd (mm) | 27 | ||
| Höjd (mm) | 27 | ||
| Vikt (kg) | 0,069 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | 06414905434695 | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 150 | ||
| Bredd (mm) | 135 | ||
| Höjd (mm) | 30 | ||
| Vikt (kg) | 0,695 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 100 | ||
| GTIN FP | 06414905445141 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 210 | ||
| Bredd (mm) | 195 | ||
| Höjd (mm) | 185 | ||
| Vikt (kg) | 7,07 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_213_1881322.pdf |
|---|---|
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/bvd_213_2417913.pdf |