RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 1985-01-18
RSK-nr enhet: ST
Metallbuss fkr utv/inv G20xG15 Förkromad
Metallbuss fkr utv/inv G20xG15 Förkromad
| RSK-nummer | 1986470 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | 7391653864709 |
| Produkt | Bussning |
| Produktnamn | Metall |
| Dimension | G20 x G15 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, maxtemp +185°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tappvatten/värme |
| Utförande | utvändig x invändig gänga |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | AZH-härdig mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 03 Kopparrör |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | 7391653864709 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd anslutning 1 | Förkromad |
| Ytbehandling anslutning 1 | Övrigt |
| Material anslutning 2 | Mässing |
| Materialkvalitet anslutning 2 | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd anslutning 2 | Förkromad |
| Ytbehandling anslutning 2 | Övrigt |
| Form | Rak |
| Modell/Utförande | 1-delad |
| Böjningsvinkel | 0 ° |
| Förminskning | Ja |
| Excentrisk | Nej |
| Systembunden | Nej |
| Dimension anslutning 1 | 3/4" (20) |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 26,4 mm |
| Dimension anslutning 2 | 1/2" (15) |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 20,9 mm |
| Med invändig stoppkant | Nej |
| Längd | 20 mm |
| Längd anslutning 1 | 12,5 mm |
| Längd anslutning 2 | 20 mm |
| Nyckelvidd | 27 mm |
| Nyckelvidd mutter | 27 mm |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 16 bar |
| Med packningar | Nej |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
| FM-märkt | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 20 | ||
| Bredd (mm) | 27 | ||
| Höjd (mm) | 27 | ||
| Vikt (kg) | 0,037 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 20 | ||
| Bredd (mm) | 105 | ||
| Höjd (mm) | 150 | ||
| Vikt (kg) | 0,37 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 300 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 220 | ||
| Bredd (mm) | 220 | ||
| Höjd (mm) | 400 | ||
| Vikt (kg) | 11,5 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_77_1986470.pdf |
|---|---|
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_77_1986470.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5564874435-00009 v1.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_77_1986470.pdf |
| RSK-nummer | 1986470 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | 7391653864709 |
| Produkt | Bussning |
| Produktnamn | Metall |
| Dimension | G20 x G15 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, maxtemp +185°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tappvatten/värme |
| Utförande | utvändig x invändig gänga |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | AZH-härdig mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 03 Kopparrör |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | 7391653864709 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd anslutning 1 | Förkromad |
| Ytbehandling anslutning 1 | Övrigt |
| Material anslutning 2 | Mässing |
| Materialkvalitet anslutning 2 | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd anslutning 2 | Förkromad |
| Ytbehandling anslutning 2 | Övrigt |
| Form | Rak |
| Modell/Utförande | 1-delad |
| Böjningsvinkel | 0 ° |
| Förminskning | Ja |
| Excentrisk | Nej |
| Systembunden | Nej |
| Dimension anslutning 1 | 3/4" (20) |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 26,4 mm |
| Dimension anslutning 2 | 1/2" (15) |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 20,9 mm |
| Med invändig stoppkant | Nej |
| Längd | 20 mm |
| Längd anslutning 1 | 12,5 mm |
| Längd anslutning 2 | 20 mm |
| Nyckelvidd | 27 mm |
| Nyckelvidd mutter | 27 mm |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 16 bar |
| Med packningar | Nej |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
| FM-märkt | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 20 | ||
| Bredd (mm) | 27 | ||
| Höjd (mm) | 27 | ||
| Vikt (kg) | 0,037 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 20 | ||
| Bredd (mm) | 105 | ||
| Höjd (mm) | 150 | ||
| Vikt (kg) | 0,37 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 300 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 220 | ||
| Bredd (mm) | 220 | ||
| Höjd (mm) | 400 | ||
| Vikt (kg) | 11,5 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_77_1986470.pdf |
|---|---|
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_77_1986470.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5564874435-00009 v1.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_77_1986470.pdf |