RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 1985-01-18
RSK-nr enhet: ST
Metallkpl vkl cu/inv gg 54xG50
Metallkpl vkl cu/inv gg 54xG50
| RSK-nummer | 1982719 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | 7391653827193 |
| Produkt | Vinkelkoppling |
| Produktnamn | Metall |
| Dimension | 54mm x G50 x 90° |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, maxtemp +185°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tappvatten/värme |
| Utförande | lödmuff x invändig gänga |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | AZH-härdig mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 03 Kopparrör |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | 7391653827193 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | Övrigt |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Rödgods/Brons CuSn5Zn5Pb2 |
| Ytskydd anslutning 1 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | Övrigt |
| Materialkvalitet anslutning 2 | Mässing CuZn39Pb2 (CW612N) |
| Ytskydd anslutning 2 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Form | Böj |
| Modell/Utförande | 3-delad |
| Böjningsvinkel | 55 ° |
| Förminskning | Ja |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 54 mm |
| Anslutning 1 | Lödände |
| Dimension anslutning 2 | 2" (50) |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 59,5 mm |
| Med invändig stoppkant | Ja |
| Längd | 95 mm |
| Längd anslutning 1 | 27 mm |
| Längd anslutning 2 | 24 mm |
| Nyckelvidd | 70 mm |
| Nyckelvidd mutter | 70 mm |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 16 bar |
| Med packningar | Nej |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 123 | ||
| Bredd (mm) | 78 | ||
| Höjd (mm) | 96 | ||
| Vikt (kg) | 1,464 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_77_1982719.pdf |
|---|---|
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5564874435-00024 v3.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_77_1982719.pdf |
| RSK-nummer | 1982719 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | 7391653827193 |
| Produkt | Vinkelkoppling |
| Produktnamn | Metall |
| Dimension | 54mm x G50 x 90° |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, maxtemp +185°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tappvatten/värme |
| Utförande | lödmuff x invändig gänga |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | AZH-härdig mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 03 Kopparrör |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | 7391653827193 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | Övrigt |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Rödgods/Brons CuSn5Zn5Pb2 |
| Ytskydd anslutning 1 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | Övrigt |
| Materialkvalitet anslutning 2 | Mässing CuZn39Pb2 (CW612N) |
| Ytskydd anslutning 2 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Form | Böj |
| Modell/Utförande | 3-delad |
| Böjningsvinkel | 55 ° |
| Förminskning | Ja |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 54 mm |
| Anslutning 1 | Lödände |
| Dimension anslutning 2 | 2" (50) |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 59,5 mm |
| Med invändig stoppkant | Ja |
| Längd | 95 mm |
| Längd anslutning 1 | 27 mm |
| Längd anslutning 2 | 24 mm |
| Nyckelvidd | 70 mm |
| Nyckelvidd mutter | 70 mm |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 16 bar |
| Med packningar | Nej |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 123 | ||
| Bredd (mm) | 78 | ||
| Höjd (mm) | 96 | ||
| Vikt (kg) | 1,464 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_77_1982719.pdf |
|---|---|
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5564874435-00024 v3.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_77_1982719.pdf |