Inlagd: 2018-09-17
RSK-nr enhet: ST
VSH Powerpress C9429 huv 3/4" muff. Avsett för installationer av värme, sprinkler, kyla och tryckluft tillsammans med stålrör.
VSH Powerpress C9429 huv 3/4" muff. Avsett för installationer av värme, sprinkler, kyla och tryckluft tillsammans med stålrör.
| RSK-nummer | 1250082 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | PWR9400754 |
| GTIN | 8711985468410 |
| Produkt | Huv |
| Produktnamn | VSH PowerPress C9429 |
| Dimension | 26,9mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 16 bar temp -40 till +150°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | pressfog stålrör |
| Utförande | 1 muff |
|---|---|
| Färg | zink |
| Ytbehandling | zink-nickel beläggning |
| Material | St 35 (1.0308), O-ring EPDM |
| Standard | Pressprofil DW |
| Övrig info | med läckageindikering opressad |
| Tillverkarens produktsida | https://aalberts-ips.se/produkt/artikel/1250082 |
| RSK flik | 02 Stål-/Aluminium-/Rostfria rör |
| Tillverkarens artikelnummer | PWR9400754 |
|---|
| GTIN | 8711985468410 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://aalberts-ips.se/produkt/artikel/1250082 |
|---|
| Material anslutning 1 | Stål |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Stål St 35 (1.0308) |
| Ytskydd anslutning 1 | Zink/Nickel |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | DN 20 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 26,9 mm |
| Godstjocklek anslutning 1 | 2,7 mm |
| Anslutning 1 | Pressmuff |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 16 bar |
| Pressprofil | DW |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Huvudsaklig färg rördel | Grå |
| Längd anslutning 1 | 37,5 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 6,5 mm |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -40 - 135 °C |
| Med packningar | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
| Med skyddslock/-plugg | Ja |
| Med anslutningsindikering | Ja |
| FM-märkt | Ja |
| UL-märkt | Nej |
| ULC-märkt | Nej |
| LPCB-märkt | Nej |
| VdS-märkt | Nej |
| DVGW-kvalitetmärke för gas | Nej |
| DVGW-kvalitetmärke för vatten | Nej |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Nej |
| QA-märkt gas | Nej |
| KOMO-certifierad (NL) | Nej |
| Gastec QA - AR 214 (H2) | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 38 | ||
| Bredd (mm) | 38 | ||
| Höjd (mm) | 38 | ||
| Vikt (kg) | 0,098 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1083_1243893.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_1083_1542444.pdf |
| Film | https://www.youtube.com/watch?v=KijHr0EDPWU |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_1083_1243893.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_1083_1243893.pdf |
| RSK-nummer | 1250082 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | PWR9400754 |
| GTIN | 8711985468410 |
| Produkt | Huv |
| Produktnamn | VSH PowerPress C9429 |
| Dimension | 26,9mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 16 bar temp -40 till +150°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | pressfog stålrör |
| Utförande | 1 muff |
|---|---|
| Färg | zink |
| Ytbehandling | zink-nickel beläggning |
| Material | St 35 (1.0308), O-ring EPDM |
| Standard | Pressprofil DW |
| Övrig info | med läckageindikering opressad |
| Tillverkarens produktsida | https://aalberts-ips.se/produkt/artikel/1250082 |
| RSK flik | 02 Stål-/Aluminium-/Rostfria rör |
| Tillverkarens artikelnummer | PWR9400754 |
|---|
| GTIN | 8711985468410 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://aalberts-ips.se/produkt/artikel/1250082 |
|---|
| Material anslutning 1 | Stål |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Stål St 35 (1.0308) |
| Ytskydd anslutning 1 | Zink/Nickel |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | DN 20 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 26,9 mm |
| Godstjocklek anslutning 1 | 2,7 mm |
| Anslutning 1 | Pressmuff |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 16 bar |
| Pressprofil | DW |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Huvudsaklig färg rördel | Grå |
| Längd anslutning 1 | 37,5 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 6,5 mm |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -40 - 135 °C |
| Med packningar | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
| Med skyddslock/-plugg | Ja |
| Med anslutningsindikering | Ja |
| FM-märkt | Ja |
| UL-märkt | Nej |
| ULC-märkt | Nej |
| LPCB-märkt | Nej |
| VdS-märkt | Nej |
| DVGW-kvalitetmärke för gas | Nej |
| DVGW-kvalitetmärke för vatten | Nej |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Nej |
| QA-märkt gas | Nej |
| KOMO-certifierad (NL) | Nej |
| Gastec QA - AR 214 (H2) | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 38 | ||
| Bredd (mm) | 38 | ||
| Höjd (mm) | 38 | ||
| Vikt (kg) | 0,098 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1083_1243893.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_1083_1542444.pdf |
| Film | https://www.youtube.com/watch?v=KijHr0EDPWU |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_1083_1243893.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_1083_1243893.pdf |