Inlagd: 2018-09-17
RSK-nr enhet: ST
VSH Powerpress C9429 huv 2" muff. Avsett för installationer av värme, sprinkler, kyla och tryckluft tillsammans med stålrör.
VSH Powerpress C9429 huv 2" muff. Avsett för installationer av värme, sprinkler, kyla och tryckluft tillsammans med stålrör.
| RSK-nummer | 1250086 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | PWR9400798 |
| GTIN | 8711985468458 |
| Produkt | Huv |
| Produktnamn | VSH PowerPress C9429 |
| Dimension | 60,3mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 16 bar temp -40 till +150°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | pressfog stålrör |
| Utförande | 1 muff |
|---|---|
| Färg | zink |
| Ytbehandling | zink-nickel beläggning |
| Material | St 35 (1.0308), O-ring EPDM |
| Standard | Pressprofil DW |
| Övrig info | med läckageindikering opressad |
| Tillverkarens produktsida | https://aalberts-ips.se/produkt/artikel/1250086 |
| RSK flik | 02 Stål-/Aluminium-/Rostfria rör |
| Tillverkarens artikelnummer | PWR9400798 |
|---|
| GTIN | 8711985468458 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://aalberts-ips.se/produkt/artikel/1250086 |
|---|
| Material anslutning 1 | Stål |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Stål St 35 (1.0308) |
| Ytskydd anslutning 1 | Zink/Nickel |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | DN 50 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 60,3 mm |
| Godstjocklek anslutning 1 | 3,4 mm |
| Anslutning 1 | Pressmuff |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 16 bar |
| Pressprofil | DW |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Huvudsaklig färg rördel | Grå |
| Längd anslutning 1 | 62 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 9 mm |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -40 - 135 °C |
| Med packningar | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
| Med skyddslock/-plugg | Ja |
| Med anslutningsindikering | Ja |
| FM-märkt | Ja |
| UL-märkt | Nej |
| ULC-märkt | Nej |
| LPCB-märkt | Nej |
| VdS-märkt | Nej |
| DVGW-kvalitetmärke för gas | Nej |
| DVGW-kvalitetmärke för vatten | Nej |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Nej |
| QA-märkt gas | Nej |
| KOMO-certifierad (NL) | Nej |
| Gastec QA - AR 214 (H2) | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 62 | ||
| Bredd (mm) | 74 | ||
| Höjd (mm) | 74 | ||
| Vikt (kg) | 0,446 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1083_1243893.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_1083_1542444.pdf |
| Film | https://www.youtube.com/watch?v=KijHr0EDPWU |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_1083_1243893.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_1083_1243893.pdf |
| RSK-nummer | 1250086 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | PWR9400798 |
| GTIN | 8711985468458 |
| Produkt | Huv |
| Produktnamn | VSH PowerPress C9429 |
| Dimension | 60,3mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 16 bar temp -40 till +150°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | pressfog stålrör |
| Utförande | 1 muff |
|---|---|
| Färg | zink |
| Ytbehandling | zink-nickel beläggning |
| Material | St 35 (1.0308), O-ring EPDM |
| Standard | Pressprofil DW |
| Övrig info | med läckageindikering opressad |
| Tillverkarens produktsida | https://aalberts-ips.se/produkt/artikel/1250086 |
| RSK flik | 02 Stål-/Aluminium-/Rostfria rör |
| Tillverkarens artikelnummer | PWR9400798 |
|---|
| GTIN | 8711985468458 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://aalberts-ips.se/produkt/artikel/1250086 |
|---|
| Material anslutning 1 | Stål |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Stål St 35 (1.0308) |
| Ytskydd anslutning 1 | Zink/Nickel |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | DN 50 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 60,3 mm |
| Godstjocklek anslutning 1 | 3,4 mm |
| Anslutning 1 | Pressmuff |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 16 bar |
| Pressprofil | DW |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Huvudsaklig färg rördel | Grå |
| Längd anslutning 1 | 62 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 9 mm |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -40 - 135 °C |
| Med packningar | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
| Med skyddslock/-plugg | Ja |
| Med anslutningsindikering | Ja |
| FM-märkt | Ja |
| UL-märkt | Nej |
| ULC-märkt | Nej |
| LPCB-märkt | Nej |
| VdS-märkt | Nej |
| DVGW-kvalitetmärke för gas | Nej |
| DVGW-kvalitetmärke för vatten | Nej |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Nej |
| QA-märkt gas | Nej |
| KOMO-certifierad (NL) | Nej |
| Gastec QA - AR 214 (H2) | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 62 | ||
| Bredd (mm) | 74 | ||
| Höjd (mm) | 74 | ||
| Vikt (kg) | 0,446 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1083_1243893.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_1083_1542444.pdf |
| Film | https://www.youtube.com/watch?v=KijHr0EDPWU |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_1083_1243893.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_1083_1243893.pdf |