Inlagd: 2022-06-01
RSK-nr enhet: ST
VSH PowerPress Gas® C9429G är en huv designad för att proppa tjockväggiga stålrör. Genom att använda VSH PowerPress Gas® reduceras installationstiden avsevärt och en ren arbetsmiljö säkerställs. Sortimentet består av kopplingar och ventiler med DW-pressprofil i storlek ½" upp till 2. Utmärkt korrosionsbeständighet genom ZnNi beläggning Tydlig identifiering av material och dimensioner Visu-Control-ring och Leak Before Pressed-funktion
VSH PowerPress Gas® C9429G är en huv designad för att proppa tjockväggiga stålrör. Genom att använda VSH PowerPress Gas® reduceras installationstiden avsevärt och en ren arbetsmiljö säkerställs. Sortimentet består av kopplingar och ventiler med DW-pressprofil i storlek ½" upp till 2. Utmärkt korrosionsbeständighet genom ZnNi beläggning Tydlig identifiering av material och dimensioner Visu-Control-ring och Leak Before Pressed-funktion
| RSK-nummer | 1311038 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 123459194 |
| GTIN | 08711985498516 |
| Produkt | Huv |
| Produktnamn | VSH PowerPress C9429G |
| Dimension | 21,3mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 16 bar temp -20 till +70°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för gas |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | zink |
| Ytbehandling | zink/nickel |
| Material | stål |
| Standard | pressprofil DW |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://aalberts-ips.se/produkt/artikel/1311038 |
| RSK flik | 02 Stål-/Aluminium-/Rostfria rör |
| Tillverkarens artikelnummer | 123459194 |
|---|
| GTIN | 08711985498516 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://aalberts-ips.se/produkt/artikel/1311038 |
|---|
| Material anslutning 1 | Stål |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Stål St 35 (1.0308) |
| Ytskydd anslutning 1 | Zink/Nickel |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | DN 15 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 21,3 mm |
| Godstjocklek anslutning 1 | 2,7 mm |
| Anslutning 1 | Pressmuff |
| Pressprofil | DW |
| Material tätning | HNBR (hydrogenererad nitrilgummi) |
| Huvudsaklig färg rördel | Grå |
| Längd anslutning 1 | 35 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 7 mm |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -20 - 70 °C |
| Med packningar | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
| Med skyddslock/-plugg | Ja |
| Med anslutningsindikering | Ja |
| FM-märkt | Nej |
| UL-märkt | Nej |
| ULC-märkt | Nej |
| LPCB-märkt | Nej |
| VdS-märkt | Nej |
| DVGW-kvalitetmärke för gas | Ja |
| DVGW-kvalitetmärke för vatten | Nej |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Nej |
| QA-märkt gas | Ja |
| KOMO-certifierad (NL) | Nej |
| Gastec QA - AR 214 (H2) | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 35 | ||
| Bredd (mm) | 32 | ||
| Höjd (mm) | 33 | ||
| Vikt (kg) | 0,108 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_1083_1311001.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 1311038 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 123459194 |
| GTIN | 08711985498516 |
| Produkt | Huv |
| Produktnamn | VSH PowerPress C9429G |
| Dimension | 21,3mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 16 bar temp -20 till +70°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för gas |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | zink |
| Ytbehandling | zink/nickel |
| Material | stål |
| Standard | pressprofil DW |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://aalberts-ips.se/produkt/artikel/1311038 |
| RSK flik | 02 Stål-/Aluminium-/Rostfria rör |
| Tillverkarens artikelnummer | 123459194 |
|---|
| GTIN | 08711985498516 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://aalberts-ips.se/produkt/artikel/1311038 |
|---|
| Material anslutning 1 | Stål |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Stål St 35 (1.0308) |
| Ytskydd anslutning 1 | Zink/Nickel |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | DN 15 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 21,3 mm |
| Godstjocklek anslutning 1 | 2,7 mm |
| Anslutning 1 | Pressmuff |
| Pressprofil | DW |
| Material tätning | HNBR (hydrogenererad nitrilgummi) |
| Huvudsaklig färg rördel | Grå |
| Längd anslutning 1 | 35 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 7 mm |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -20 - 70 °C |
| Med packningar | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
| Med skyddslock/-plugg | Ja |
| Med anslutningsindikering | Ja |
| FM-märkt | Nej |
| UL-märkt | Nej |
| ULC-märkt | Nej |
| LPCB-märkt | Nej |
| VdS-märkt | Nej |
| DVGW-kvalitetmärke för gas | Ja |
| DVGW-kvalitetmärke för vatten | Nej |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Nej |
| QA-märkt gas | Ja |
| KOMO-certifierad (NL) | Nej |
| Gastec QA - AR 214 (H2) | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 35 | ||
| Bredd (mm) | 32 | ||
| Höjd (mm) | 33 | ||
| Vikt (kg) | 0,108 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_1083_1311001.pdf |
|---|---|