Avaktiverad 2026-04-09
Ersättningsartikel saknas
Inlagd: 2017-06-29
RSK-nr enhet: ST
Fernco flexibla rörkopplingar är tillverkade av EPDM gummi och har stödplåt och slangklämmor av syrafast 1.4401 stål. Kopplingarna är idealiska för reparation och underhåll av självfallsledningar. Stödplåten gör rörkopplingarna tåligare mot marktryck och skyddar gummimaterialet mot nötning från vassa föremål. P-märkta av RISE enligt certifikat 0868/93.
Fernco flexibla rörkopplingar är tillverkade av EPDM gummi och har stödplåt och slangklämmor av syrafast 1.4401 stål. Kopplingarna är idealiska för reparation och underhåll av självfallsledningar. Stödplåten gör rörkopplingarna tåligare mot marktryck och skyddar gummimaterialet mot nötning från vassa föremål. P-märkta av RISE enligt certifikat 0868/93.
| RSK-nummer | 3114329 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | LC695W-2 |
| GTIN | - |
| Produkt | Rörkoppling |
| Produktnamn | Fernco LCW |
| Dimension | 670-695mm x 300mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 1,5 bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för självfallsavloppsledning |
| Utförande | rak, med stödplåt |
|---|---|
| Färg | rostfritt, svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | rostfritt stål/EPDM |
| Standard | - |
| Övrig info | extra kraftiga klämmor, t-bult |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 05 Plaströr - Avlopp |
| Tillverkarens artikelnummer | LC695W-2 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 715 | ||
| Bredd (mm) | 300 | ||
| Höjd (mm) | 715 | ||
| Vikt (kg) | 11,271 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_206_3110364.pdf |
|---|---|
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_206_3110364.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000540.pdf |
| RSK-nummer | 3114329 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | LC695W-2 |
| GTIN | - |
| Produkt | Rörkoppling |
| Produktnamn | Fernco LCW |
| Dimension | 670-695mm x 300mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 1,5 bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för självfallsavloppsledning |
| Utförande | rak, med stödplåt |
|---|---|
| Färg | rostfritt, svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | rostfritt stål/EPDM |
| Standard | - |
| Övrig info | extra kraftiga klämmor, t-bult |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 05 Plaströr - Avlopp |
| Tillverkarens artikelnummer | LC695W-2 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 715 | ||
| Bredd (mm) | 300 | ||
| Höjd (mm) | 715 | ||
| Vikt (kg) | 11,271 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_206_3110364.pdf |
|---|---|
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_206_3110364.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000540.pdf |