Inlagd: 2014-10-08
RSK-nr enhet: ST
Koppla PEX-rör Ø15 mot planända G½".
Koppla PEX-rör Ø15 mot planända G½".
| RSK-nummer | 1881830 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | FG049506520 |
| GTIN | 7393792104890 |
| Produkt | Halvkoppling |
| Produktnamn | Vatette Halvkoppling 15 x G15 |
| Dimension | 15mm x G15 |
| Storlek | 20x27x27 |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, maxtemp +95°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | klämring tappvatten/värme/kyla |
| Utförande | klämring x invändig plan gänga |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | avzinkningshärdig mässing (CR) |
| Standard | - |
| Övrig info | med packning |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | FG049506520 |
|---|
| GTIN | 7393792104890 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material klämring | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Utvändig rördiameter | 15 mm |
| Material mutter | Mässing |
| Mutter gängdimension | 1/2" |
| Anslutning gänga | Invändig gänga |
| Lämplig för stålrör | Nej |
| Lämplig för kopparrör | Nej |
| Lämplig för plaströr | Ja |
| Lämplig för rostfria stålrör | Nej |
| Lämplig för aluminiumrör | Nej |
| Lämplig för flerskikts plaströr | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 100 | ||
| Bredd (mm) | 150 | ||
| Höjd (mm) | 15 | ||
| Vikt (kg) | 0,47 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 150 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 290 | ||
| Bredd (mm) | 195 | ||
| Höjd (mm) | 100 | ||
| Vikt (kg) | 7,05 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1_1881830.pdf |
|---|---|
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5564419918-00153 v1.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_1_1807254.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_1_1873800.pdf |
| RSK-nummer | 1881830 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | FG049506520 |
| GTIN | 7393792104890 |
| Produkt | Halvkoppling |
| Produktnamn | Vatette Halvkoppling 15 x G15 |
| Dimension | 15mm x G15 |
| Storlek | 20x27x27 |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, maxtemp +95°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | klämring tappvatten/värme/kyla |
| Utförande | klämring x invändig plan gänga |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | avzinkningshärdig mässing (CR) |
| Standard | - |
| Övrig info | med packning |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | FG049506520 |
|---|
| GTIN | 7393792104890 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material klämring | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Utvändig rördiameter | 15 mm |
| Material mutter | Mässing |
| Mutter gängdimension | 1/2" |
| Anslutning gänga | Invändig gänga |
| Lämplig för stålrör | Nej |
| Lämplig för kopparrör | Nej |
| Lämplig för plaströr | Ja |
| Lämplig för rostfria stålrör | Nej |
| Lämplig för aluminiumrör | Nej |
| Lämplig för flerskikts plaströr | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 100 | ||
| Bredd (mm) | 150 | ||
| Höjd (mm) | 15 | ||
| Vikt (kg) | 0,47 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 150 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 290 | ||
| Bredd (mm) | 195 | ||
| Höjd (mm) | 100 | ||
| Vikt (kg) | 7,05 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1_1881830.pdf |
|---|---|
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5564419918-00153 v1.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_1_1807254.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_1_1873800.pdf |