Inlagd: 1992-06-02
RSK-nr enhet: ST
VSH Super S1240F Ventilfäste 12xR15, klämring x invändig gänga förkromad DZR mässing. Bekväm att installera tack vare breda greppytor på muttrar & hus. Användningsområden enligt nedan, se manual sid 9-15 för specifik information
VSH Super S1240F Ventilfäste 12xR15, klämring x invändig gänga förkromad DZR mässing. Bekväm att installera tack vare breda greppytor på muttrar & hus. Användningsområden enligt nedan, se manual sid 9-15 för specifik information
| RSK-nummer | 1965241 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 0897006 |
| GTIN | 8711985062373 |
| Produkt | Ventilfäste |
| Produktnamn | VSH Super D1440F |
| Dimension | 12mm x R15 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, temp -35°C till +200°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | klämring tappvatten/värme |
| Utförande | klämring x invändig gänga |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | AZH-mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://aalberts-ips.se/produkt/artikel/1965241 |
| RSK flik | 03 Kopparrör |
| Tillverkarens artikelnummer | 0897006 |
|---|
| GTIN | 8711985062373 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://aalberts-ips.se/produkt/artikel/1965241 |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd | Förkromad |
| Form | Rätvinklad |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | DN 10 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 12 mm |
| Dimension anslutning 2 | 1/2" (15) |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 21,3 mm |
| Anslutning | Klämring |
| Anslutning kran-/ventilgänga | 1/2" |
| Längd anslutning 1 | 35 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 16 mm |
| Längd anslutning 2 | 24 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 14 mm |
| Längd från väggplatta | 41 mm |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -35 - 200 °C |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
| Med anslutningsindikering | Nej |
| Med skyddskåpa/-lock | Nej |
| DVGW-kvalitetmärke för gas | Nej |
| DVGW-kvalitetmärke för vatten | Nej |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Nej |
| QA-märkt gas | Nej |
| KOMO-certifierad (NL) | Nej |
| Gastec QA - AR 214 (H2) | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 60 | ||
| Bredd (mm) | 49 | ||
| Höjd (mm) | 41 | ||
| Vikt (kg) | 0,137 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 255 | ||
| Bredd (mm) | 135 | ||
| Höjd (mm) | 45 | ||
| Vikt (kg) | 1,15 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 70 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 318 | ||
| Bredd (mm) | 215 | ||
| Höjd (mm) | 112 | ||
| Vikt (kg) | 8,05 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1083_1965241.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_1083_1880090.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_1083_1965011.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_1083_1965003.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_1083_1965003.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_1083_1880090.pdf |
| RSK-nummer | 1965241 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 0897006 |
| GTIN | 8711985062373 |
| Produkt | Ventilfäste |
| Produktnamn | VSH Super D1440F |
| Dimension | 12mm x R15 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, temp -35°C till +200°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | klämring tappvatten/värme |
| Utförande | klämring x invändig gänga |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | AZH-mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://aalberts-ips.se/produkt/artikel/1965241 |
| RSK flik | 03 Kopparrör |
| Tillverkarens artikelnummer | 0897006 |
|---|
| GTIN | 8711985062373 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://aalberts-ips.se/produkt/artikel/1965241 |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd | Förkromad |
| Form | Rätvinklad |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | DN 10 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 12 mm |
| Dimension anslutning 2 | 1/2" (15) |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 21,3 mm |
| Anslutning | Klämring |
| Anslutning kran-/ventilgänga | 1/2" |
| Längd anslutning 1 | 35 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 16 mm |
| Längd anslutning 2 | 24 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 14 mm |
| Längd från väggplatta | 41 mm |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -35 - 200 °C |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
| Med anslutningsindikering | Nej |
| Med skyddskåpa/-lock | Nej |
| DVGW-kvalitetmärke för gas | Nej |
| DVGW-kvalitetmärke för vatten | Nej |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Nej |
| QA-märkt gas | Nej |
| KOMO-certifierad (NL) | Nej |
| Gastec QA - AR 214 (H2) | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 60 | ||
| Bredd (mm) | 49 | ||
| Höjd (mm) | 41 | ||
| Vikt (kg) | 0,137 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 255 | ||
| Bredd (mm) | 135 | ||
| Höjd (mm) | 45 | ||
| Vikt (kg) | 1,15 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 70 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 318 | ||
| Bredd (mm) | 215 | ||
| Höjd (mm) | 112 | ||
| Vikt (kg) | 8,05 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1083_1965241.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_1083_1880090.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_1083_1965011.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_1083_1965003.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_1083_1965003.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_1083_1880090.pdf |