RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2001-10-02
RSK-nr enhet: ST
Av rödgods, med kongreppskoppling.
Av rödgods, med kongreppskoppling.
| RSK-nummer | 1872451 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 351535801 |
| GTIN | - |
| Produkt | Rak koppling |
| Produktnamn | Sanipex Classic |
| Dimension | 12mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | kongreppskoppling |
|---|---|
| Färg | gul |
| Ytbehandling | - |
| Material | rödgods |
| Standard | EN ISO 15875 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://www.gfps.com/appgate/ecat/common_flow/10005X/SE/sv/109868/109911/index.html |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 351535801 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.gfps.com/appgate/ecat/common_flow/10005X/SE/sv/109868/109911/index.html |
|---|
| Material anslutning 1 | Övrigt |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Rödgods/Brons CuSn5Zn5Pb2 |
| Material anslutning 2 | Övrigt |
| Materialkvalitet anslutning 2 | Rödgods/Brons CuSn5Zn5Pb2 |
| Form | Rak |
| Modell/Utförande | 2-delad |
| Förminskning | Nej |
| Excentrisk | Nej |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | Övrigt |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 12 mm |
| Anslutning 1 | Löpmutter |
| Dimension anslutning 2 | Övrigt |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 12 mm |
| Anslutning 2 | Löpmutter |
| Material tätning | Övrigt |
| Med invändig stoppkant | Nej |
| Längd | 49 mm |
| Nyckelvidd | 18 mm |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
| Med packningar | Nej |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
| FM-märkt | Nej |
| LPCB-märkt | Nej |
| ULC-märkt | Nej |
| UL-märkt | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 49 | ||
| Bredd (mm) | 21 | ||
| Höjd (mm) | 21 | ||
| Vikt (kg) | 0,07 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_86_1870354.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_86_1870354.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_86_1870354.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_86_1870354.pdf |
| RSK-nummer | 1872451 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 351535801 |
| GTIN | - |
| Produkt | Rak koppling |
| Produktnamn | Sanipex Classic |
| Dimension | 12mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | kongreppskoppling |
|---|---|
| Färg | gul |
| Ytbehandling | - |
| Material | rödgods |
| Standard | EN ISO 15875 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://www.gfps.com/appgate/ecat/common_flow/10005X/SE/sv/109868/109911/index.html |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 351535801 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.gfps.com/appgate/ecat/common_flow/10005X/SE/sv/109868/109911/index.html |
|---|
| Material anslutning 1 | Övrigt |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Rödgods/Brons CuSn5Zn5Pb2 |
| Material anslutning 2 | Övrigt |
| Materialkvalitet anslutning 2 | Rödgods/Brons CuSn5Zn5Pb2 |
| Form | Rak |
| Modell/Utförande | 2-delad |
| Förminskning | Nej |
| Excentrisk | Nej |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | Övrigt |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 12 mm |
| Anslutning 1 | Löpmutter |
| Dimension anslutning 2 | Övrigt |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 12 mm |
| Anslutning 2 | Löpmutter |
| Material tätning | Övrigt |
| Med invändig stoppkant | Nej |
| Längd | 49 mm |
| Nyckelvidd | 18 mm |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
| Med packningar | Nej |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
| FM-märkt | Nej |
| LPCB-märkt | Nej |
| ULC-märkt | Nej |
| UL-märkt | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 49 | ||
| Bredd (mm) | 21 | ||
| Höjd (mm) | 21 | ||
| Vikt (kg) | 0,07 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_86_1870354.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_86_1870354.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_86_1870354.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_86_1870354.pdf |