RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2021-03-03
RSK-nr enhet: ST
Krympmuff för skydd av skarvar vid installation av SLA med styrd borrning etc.
Krympmuff för skydd av skarvar vid installation av SLA med styrd borrning etc.
| RSK-nummer | 2555542 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 14818 |
| GTIN | 07350114396142 |
| Produkt | Krympmuff |
| Produktnamn | EGE KRYMPMUFF 400 MM |
| Dimension | 400x600mm |
| Storlek | L=600mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | PE/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 14818 |
|---|
| GTIN | 07350114396142 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | PE (polyeten) |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | PE-100 |
| Ytskydd anslutning 1 | Övrigt |
| Ytbehandling anslutning 1 | Övrigt |
| Material anslutning 2 | PE (polyeten) |
| Materialkvalitet anslutning 2 | PE-100 |
| Ytskydd anslutning 2 | Övrigt |
| Ytbehandling anslutning 2 | Övrigt |
| Form | Rak |
| Modell/Utförande | Övrigt |
| Böjningsvinkel | 0 ° |
| Böjradie (Bockradie) | 0 mm |
| Förminskning | Nej |
| Excentrisk | Nej |
| Systembunden | Nej |
| Dimension anslutning 1 | DN 400 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 400 mm |
| Godstjocklek anslutning 1 | 3 mm |
| Godstjocklek anslutande rör, anslutning 1 | 3 mm |
| Anslutning 1 | Krympmuff |
| Pressprofil anslutning 1 | Övrigt |
| Dimension anslutning 2 | DN 400 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 400 mm |
| Godstjocklek anslutning 2 | 3 mm |
| Godstjocklek anslutande rör, anslutning 2 | 3 mm |
| Anslutning 2 | Krympmuff |
| Pressprofil anslutning 2 | Övrigt |
| Huvudsaklig färg rördel | Svart |
| Tryckklass fläns/flänsborrning (ANSI) | Övrigt |
| Tryckklass fläns/flänsborrning (PN) | Övrigt |
| Tryckklass fläns/flänsborrning (JIS) | Övrigt |
| Tryckklass fläns/flänsborrning (BS) | Övrigt |
| Material tätning | PE (polyeten) |
| Med invändig stoppkant | Nej |
| Dragfast | Nej |
| Längd | 750 mm |
| Längd anslutning 1 | 750 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 750 mm |
| Längd anslutning 2 | 750 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 750 mm |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -40 - 40 °C |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 16 bar |
| Max. arbetstryck vid max. medietemperatur | 16 bar |
| Med termisk isolering | Nej |
| Styvhetsklass | Övrigt |
| Med packningar | Nej |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Med anslutningsindikering | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
| FM-märkt | Nej |
| LPCB-märkt | Nej |
| ULC-märkt | Nej |
| UL-märkt | Nej |
| DIN-CERTCO-certifikat | Nej |
| VdS-märkt | Nej |
| Med godkännande för TÜV | Nej |
| DVGW-kvalitetmärke för gas | Nej |
| DVGW-kvalitetmärke för vatten | Nej |
| Certifierad enligt NF 545 | Nej |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Nej |
| QA-märkt gas | Nej |
| KOMO-certifierad (NL) | Nej |
| Gastec QA - AR 214 (H2) | Nej |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 400 | ||
| Vikt (kg) | 4,02 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 2555542 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 14818 |
| GTIN | 07350114396142 |
| Produkt | Krympmuff |
| Produktnamn | EGE KRYMPMUFF 400 MM |
| Dimension | 400x600mm |
| Storlek | L=600mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | PE/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 14818 |
|---|
| GTIN | 07350114396142 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | PE (polyeten) |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | PE-100 |
| Ytskydd anslutning 1 | Övrigt |
| Ytbehandling anslutning 1 | Övrigt |
| Material anslutning 2 | PE (polyeten) |
| Materialkvalitet anslutning 2 | PE-100 |
| Ytskydd anslutning 2 | Övrigt |
| Ytbehandling anslutning 2 | Övrigt |
| Form | Rak |
| Modell/Utförande | Övrigt |
| Böjningsvinkel | 0 ° |
| Böjradie (Bockradie) | 0 mm |
| Förminskning | Nej |
| Excentrisk | Nej |
| Systembunden | Nej |
| Dimension anslutning 1 | DN 400 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 400 mm |
| Godstjocklek anslutning 1 | 3 mm |
| Godstjocklek anslutande rör, anslutning 1 | 3 mm |
| Anslutning 1 | Krympmuff |
| Pressprofil anslutning 1 | Övrigt |
| Dimension anslutning 2 | DN 400 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 400 mm |
| Godstjocklek anslutning 2 | 3 mm |
| Godstjocklek anslutande rör, anslutning 2 | 3 mm |
| Anslutning 2 | Krympmuff |
| Pressprofil anslutning 2 | Övrigt |
| Huvudsaklig färg rördel | Svart |
| Tryckklass fläns/flänsborrning (ANSI) | Övrigt |
| Tryckklass fläns/flänsborrning (PN) | Övrigt |
| Tryckklass fläns/flänsborrning (JIS) | Övrigt |
| Tryckklass fläns/flänsborrning (BS) | Övrigt |
| Material tätning | PE (polyeten) |
| Med invändig stoppkant | Nej |
| Dragfast | Nej |
| Längd | 750 mm |
| Längd anslutning 1 | 750 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 750 mm |
| Längd anslutning 2 | 750 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 750 mm |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -40 - 40 °C |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 16 bar |
| Max. arbetstryck vid max. medietemperatur | 16 bar |
| Med termisk isolering | Nej |
| Styvhetsklass | Övrigt |
| Med packningar | Nej |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Med anslutningsindikering | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
| FM-märkt | Nej |
| LPCB-märkt | Nej |
| ULC-märkt | Nej |
| UL-märkt | Nej |
| DIN-CERTCO-certifikat | Nej |
| VdS-märkt | Nej |
| Med godkännande för TÜV | Nej |
| DVGW-kvalitetmärke för gas | Nej |
| DVGW-kvalitetmärke för vatten | Nej |
| Certifierad enligt NF 545 | Nej |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Nej |
| QA-märkt gas | Nej |
| KOMO-certifierad (NL) | Nej |
| Gastec QA - AR 214 (H2) | Nej |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 400 | ||
| Vikt (kg) | 4,02 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |