Inlagd: 2015-10-15
RSK-nr enhet: ST
Geberit Mapress rörsystem används tex till värme-, kyl-, återvinning-, gas-, tryckluft-, sprinkler- och tappvatteninstallationer. Systemet bygger på Geberits kvalitetsprodukter av presskopplingar och rör som pressas samman till permanenta fogar. Montaget är enkelt, säkert och snabbt vilket ger dej ekonomi i projekten. Använd Geberit pressmaskiner, backar och slingor för bästa resultat.
Geberit Mapress rörsystem används tex till värme-, kyl-, återvinning-, gas-, tryckluft-, sprinkler- och tappvatteninstallationer. Systemet bygger på Geberits kvalitetsprodukter av presskopplingar och rör som pressas samman till permanenta fogar. Montaget är enkelt, säkert och snabbt vilket ger dej ekonomi i projekten. Använd Geberit pressmaskiner, backar och slingor för bästa resultat.
| RSK-nummer | 1484760 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 23720 |
| GTIN | 4024723237204 |
| Produkt | Lösfläns |
| Produktnamn | Lösfläns PN10/16 |
| Dimension | DN80 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för rördelar |
| Utförande | plan |
|---|---|
| Färg | zink |
| Ytbehandling | förzinkad |
| Material | stål |
| Standard | EN 10305 |
| Övrig info | för geberit mapress system |
| Tillverkarens produktsida | https://catalog.geberit.se/sv-SE/23720.html |
| RSK flik | 02 Stål-/Aluminium-/Rostfria rör |
| Tillverkarens artikelnummer | 23720 |
|---|
| GTIN | 4024723237204 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://catalog.geberit.se/sv-SE/23720.html |
|---|
| Material | Stål |
|---|---|
| Materialkvalitet | Övrigt |
| Ytskydd | Galvaniserad/Elförzinkad |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 80 |
| Ytterdiameter fläns | 200 mm |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) | Övrigt |
| Flänstjocklek | 18 mm |
| Delningscirkel (Pitchcirkel) | 0 mm |
| Antal bulthål | 8 |
| Diameter bulthål | 18 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4024723237204 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 210 | ||
| Bredd (mm) | 210 | ||
| Höjd (mm) | 30 | ||
| Vikt (kg) | 3,041 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_448_1440386.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 1484760 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 23720 |
| GTIN | 4024723237204 |
| Produkt | Lösfläns |
| Produktnamn | Lösfläns PN10/16 |
| Dimension | DN80 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för rördelar |
| Utförande | plan |
|---|---|
| Färg | zink |
| Ytbehandling | förzinkad |
| Material | stål |
| Standard | EN 10305 |
| Övrig info | för geberit mapress system |
| Tillverkarens produktsida | https://catalog.geberit.se/sv-SE/23720.html |
| RSK flik | 02 Stål-/Aluminium-/Rostfria rör |
| Tillverkarens artikelnummer | 23720 |
|---|
| GTIN | 4024723237204 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://catalog.geberit.se/sv-SE/23720.html |
|---|
| Material | Stål |
|---|---|
| Materialkvalitet | Övrigt |
| Ytskydd | Galvaniserad/Elförzinkad |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 80 |
| Ytterdiameter fläns | 200 mm |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) | Övrigt |
| Flänstjocklek | 18 mm |
| Delningscirkel (Pitchcirkel) | 0 mm |
| Antal bulthål | 8 |
| Diameter bulthål | 18 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4024723237204 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 210 | ||
| Bredd (mm) | 210 | ||
| Höjd (mm) | 30 | ||
| Vikt (kg) | 3,041 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_448_1440386.pdf |
|---|---|