RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2019-06-03
RSK-nr enhet: ST
AS+ expansionsrör 160
AS+ expansionsrör 160
| RSK-nummer | 2749824 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 3080021 |
| GTIN | 4026294950025 |
| Produkt | Långmuff |
| Produktnamn | 160 AS+ Långmuff |
| Dimension | 160 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | Temperatur 90 °C (100 °C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | f inomhusavlopp, ljuddämpande |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP-AS |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 05 Plaströr - Avlopp |
| Tillverkarens artikelnummer | 3080021 |
|---|
| GTIN | 4026294950025 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | PP (polypropen) |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Övrigt |
| Ytskydd anslutning 1 | Övrigt |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | PP (polypropen) |
| Materialkvalitet anslutning 2 | Övrigt |
| Ytskydd anslutning 2 | Övrigt |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Form | Rak |
| Modell/Utförande | 1-delad |
| Förminskning | Nej |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | DN 150 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 160 mm |
| Godstjocklek anslutning 1 | 5,6 mm |
| Anslutning 1 | Slätände |
| Dimension anslutning 2 | DN 150 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 160 mm |
| Godstjocklek anslutning 2 | 5,6 mm |
| Anslutning 2 | Muff (Inskjutsmuff) |
| Huvudsaklig färg rördel | Grå |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Dragfast | Nej |
| Längd | 264,8 mm |
| Längd anslutning 1 | 264,6 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 213 mm |
| Längd anslutning 2 | 264,6 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 264,6 mm |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -10 - 90 °C |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 0,5 bar |
| Max. arbetstryck vid max. medietemperatur | 0,5 bar |
| Med termisk isolering | Nej |
| Styvhetsklass | SN4 |
| Standard Dimension Ratio (SDR) | 28,57 |
| Med packningar | Ja |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4026294950025 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 266 | ||
| Bredd (mm) | 186 | ||
| Höjd (mm) | 186 | ||
| Vikt (kg) | 1,19 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 3 | ||
| GTIN FP | 4026294965227 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 250 | ||
| Vikt (kg) | 3,87 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 48 | ||
| GTIN FP | 4026294976810 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1130 | ||
| Vikt (kg) | 83,12 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_183_2749824.pdf |
|---|---|
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_183_2749824.pdf |
| RSK-nummer | 2749824 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 3080021 |
| GTIN | 4026294950025 |
| Produkt | Långmuff |
| Produktnamn | 160 AS+ Långmuff |
| Dimension | 160 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | Temperatur 90 °C (100 °C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | f inomhusavlopp, ljuddämpande |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP-AS |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 05 Plaströr - Avlopp |
| Tillverkarens artikelnummer | 3080021 |
|---|
| GTIN | 4026294950025 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | PP (polypropen) |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Övrigt |
| Ytskydd anslutning 1 | Övrigt |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | PP (polypropen) |
| Materialkvalitet anslutning 2 | Övrigt |
| Ytskydd anslutning 2 | Övrigt |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Form | Rak |
| Modell/Utförande | 1-delad |
| Förminskning | Nej |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | DN 150 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 160 mm |
| Godstjocklek anslutning 1 | 5,6 mm |
| Anslutning 1 | Slätände |
| Dimension anslutning 2 | DN 150 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 160 mm |
| Godstjocklek anslutning 2 | 5,6 mm |
| Anslutning 2 | Muff (Inskjutsmuff) |
| Huvudsaklig färg rördel | Grå |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Dragfast | Nej |
| Längd | 264,8 mm |
| Längd anslutning 1 | 264,6 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 213 mm |
| Längd anslutning 2 | 264,6 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 264,6 mm |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -10 - 90 °C |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 0,5 bar |
| Max. arbetstryck vid max. medietemperatur | 0,5 bar |
| Med termisk isolering | Nej |
| Styvhetsklass | SN4 |
| Standard Dimension Ratio (SDR) | 28,57 |
| Med packningar | Ja |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4026294950025 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 266 | ||
| Bredd (mm) | 186 | ||
| Höjd (mm) | 186 | ||
| Vikt (kg) | 1,19 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 3 | ||
| GTIN FP | 4026294965227 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 250 | ||
| Vikt (kg) | 3,87 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 48 | ||
| GTIN FP | 4026294976810 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1130 | ||
| Vikt (kg) | 83,12 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_183_2749824.pdf |
|---|---|
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_183_2749824.pdf |