Inlagd: 2019-06-19
RSK-nr enhet: ST
Geberit PE o-ringsmuff med läpptätning: d=110mm
Geberit PE o-ringsmuff med läpptätning: d=110mm
| RSK-nummer | 2671812 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 367.779.16.3 |
| GTIN | 4025410549976 |
| Produkt | Övergångsmuff |
| Produktnamn | Geberit PE |
| Dimension | 110mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | maxtemp +80°C (+95°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | inomhusavlopp för svetsning |
| Utförande | muff x slätända |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | HD-PE |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://catalog.geberit.se/sv-SE/Geberit-PE-o-ringsmuff-med-l%2525C3%2525A4ppt%2525C3%2525A4tning/PRO_514477-360.779.16.3.html |
| RSK flik | 05 Plaströr - Avlopp |
| Tillverkarens artikelnummer | 367.779.16.3 |
|---|
| GTIN | 4025410549976 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://catalog.geberit.se/sv-SE/Geberit-PE-o-ringsmuff-med-l%2525C3%2525A4ppt%2525C3%2525A4tning/PRO_514477-360.779.16.3.html |
|---|
| Material anslutning 1 | PE (polyeten) |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | PE-80 |
| Ytskydd anslutning 1 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | PE (polyeten) |
| Materialkvalitet anslutning 2 | PE-80 |
| Ytskydd anslutning 2 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Form | Rak |
| Böjningsvinkel | 0 ° |
| Förminskning | Nej |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | DN 100 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 110 mm |
| Godstjocklek anslutning 1 | 4,3 mm |
| Godstjocklek anslutande rör, anslutning 1 | 4,3 mm |
| Anslutning 1 | Plastsvetsände |
| Dimension anslutning 2 | DN 100 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 110 mm |
| Godstjocklek anslutning 2 | 4,3 mm |
| Godstjocklek anslutande rör, anslutning 2 | 4,3 mm |
| Anslutning 2 | Övrigt |
| Huvudsaklig färg rördel | Svart |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Dragfast | Nej |
| Längd | 105 mm |
| Längd anslutning 1 | 37 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 37 mm |
| Längd anslutning 2 | 68 mm |
| Med termisk isolering | Nej |
| Med packningar | Ja |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Med anslutningsindikering | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4025410549976 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 105 | ||
| Bredd (mm) | 129 | ||
| Höjd (mm) | 129 | ||
| Vikt (kg) | 0,25 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | 4025410566447 | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 860 | ||
| Bredd (mm) | 770 | ||
| Höjd (mm) | 165 | ||
| Vikt (kg) | 2,5 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 70 | ||
| GTIN FP | 4025410566454 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 760 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 514 | ||
| Vikt (kg) | 17,5 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 2671812 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 367.779.16.3 |
| GTIN | 4025410549976 |
| Produkt | Övergångsmuff |
| Produktnamn | Geberit PE |
| Dimension | 110mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | maxtemp +80°C (+95°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | inomhusavlopp för svetsning |
| Utförande | muff x slätända |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | HD-PE |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://catalog.geberit.se/sv-SE/Geberit-PE-o-ringsmuff-med-l%2525C3%2525A4ppt%2525C3%2525A4tning/PRO_514477-360.779.16.3.html |
| RSK flik | 05 Plaströr - Avlopp |
| Tillverkarens artikelnummer | 367.779.16.3 |
|---|
| GTIN | 4025410549976 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://catalog.geberit.se/sv-SE/Geberit-PE-o-ringsmuff-med-l%2525C3%2525A4ppt%2525C3%2525A4tning/PRO_514477-360.779.16.3.html |
|---|
| Material anslutning 1 | PE (polyeten) |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | PE-80 |
| Ytskydd anslutning 1 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | PE (polyeten) |
| Materialkvalitet anslutning 2 | PE-80 |
| Ytskydd anslutning 2 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Form | Rak |
| Böjningsvinkel | 0 ° |
| Förminskning | Nej |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | DN 100 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 110 mm |
| Godstjocklek anslutning 1 | 4,3 mm |
| Godstjocklek anslutande rör, anslutning 1 | 4,3 mm |
| Anslutning 1 | Plastsvetsände |
| Dimension anslutning 2 | DN 100 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 110 mm |
| Godstjocklek anslutning 2 | 4,3 mm |
| Godstjocklek anslutande rör, anslutning 2 | 4,3 mm |
| Anslutning 2 | Övrigt |
| Huvudsaklig färg rördel | Svart |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Dragfast | Nej |
| Längd | 105 mm |
| Längd anslutning 1 | 37 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 37 mm |
| Längd anslutning 2 | 68 mm |
| Med termisk isolering | Nej |
| Med packningar | Ja |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Med anslutningsindikering | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4025410549976 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 105 | ||
| Bredd (mm) | 129 | ||
| Höjd (mm) | 129 | ||
| Vikt (kg) | 0,25 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | 4025410566447 | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 860 | ||
| Bredd (mm) | 770 | ||
| Höjd (mm) | 165 | ||
| Vikt (kg) | 2,5 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 70 | ||
| GTIN FP | 4025410566454 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 760 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 514 | ||
| Vikt (kg) | 17,5 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |