RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2011-12-08
RSK-nr enhet: ST
Övergång från POLO-KAL NG slätända till gjutjärns slätända PKUSAG. Tål 95°C kortvarigt och 93° C kontinuerligt.
Övergång från POLO-KAL NG slätända till gjutjärns slätända PKUSAG. Tål 95°C kortvarigt och 93° C kontinuerligt.
| RSK-nummer | 2831484 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 02874 |
| GTIN | - |
| Produkt | Övergång |
| Produktnamn | Polo-Kal NG |
| Dimension | 160mm x DN150 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | temp +93°C (+95°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för gjutjärnsslätända |
| Utförande | PP-slätända x gjutjärn |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 05 Plaströr - Avlopp |
| Tillverkarens artikelnummer | 02874 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | Övrigt |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Övrigt |
| Ytskydd anslutning 1 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | Övrigt |
| Materialkvalitet anslutning 2 | Övrigt |
| Ytskydd anslutning 2 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Form | Rak |
| Modell/Utförande | 2-delad |
| Systembunden | Nej |
| Dimension anslutning 1 | DN 160 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 160 mm |
| Anslutning 1 | Muff (Inskjutsmuff) |
| Dimension anslutning 2 | DN 160 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 160 mm |
| Anslutning 2 | Muff (Inskjutsmuff) |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Styvhetsklass | Övrigt |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 216 | ||
| Bredd (mm) | 170 | ||
| Höjd (mm) | 170 | ||
| Vikt (kg) | 0,88 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_603_2222515.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_603_2830700.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000588.pdf |
| RSK-nummer | 2831484 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 02874 |
| GTIN | - |
| Produkt | Övergång |
| Produktnamn | Polo-Kal NG |
| Dimension | 160mm x DN150 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | temp +93°C (+95°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för gjutjärnsslätända |
| Utförande | PP-slätända x gjutjärn |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 05 Plaströr - Avlopp |
| Tillverkarens artikelnummer | 02874 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | Övrigt |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Övrigt |
| Ytskydd anslutning 1 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | Övrigt |
| Materialkvalitet anslutning 2 | Övrigt |
| Ytskydd anslutning 2 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Form | Rak |
| Modell/Utförande | 2-delad |
| Systembunden | Nej |
| Dimension anslutning 1 | DN 160 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 160 mm |
| Anslutning 1 | Muff (Inskjutsmuff) |
| Dimension anslutning 2 | DN 160 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 160 mm |
| Anslutning 2 | Muff (Inskjutsmuff) |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Styvhetsklass | Övrigt |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 216 | ||
| Bredd (mm) | 170 | ||
| Höjd (mm) | 170 | ||
| Vikt (kg) | 0,88 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_603_2222515.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_603_2830700.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000588.pdf |