Inlagd: 2016-09-19
RSK-nr enhet: ST
Ljudoptimerat och muffat avloppssystem
Ljudoptimerat och muffat avloppssystem
| RSK-nummer | 2671766 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 393.716.14.1 |
| GTIN | 4025416473954 |
| Produkt | Dubbelmuff |
| Produktnamn | SilentPro |
| Dimension | 160mm |
| Storlek | ! |
| Tryck/Flöde/Temp | ! |
| Effekt/Eldata | ! |
| Funktion | inomhusavlopp, ljuddämpat |
| Utförande | 2muff |
|---|---|
| Färg | mattsvart |
| Ytbehandling | ! |
| Material | PP MX |
| Standard | ! |
| Övrig info | ljudoptimerat avloppssystem |
| Tillverkarens produktsida | https://catalog.geberit.se/sv-SE/393.716.14.1.html |
| RSK flik | 05 Plaströr - Avlopp |
| Tillverkarens artikelnummer | 393.716.14.1 |
|---|
| GTIN | 4025416473954 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://catalog.geberit.se/sv-SE/393.716.14.1.html |
|---|
| Material anslutning 1 | PP (polypropen) |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | PP-MX |
| Ytskydd anslutning 1 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | PP (polypropen) |
| Materialkvalitet anslutning 2 | PP-MX |
| Ytskydd anslutning 2 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Form | Rak |
| Böjningsvinkel | 0 ° |
| Förminskning | Nej |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | DN 150 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 160 mm |
| Godstjocklek anslutning 1 | 6 mm |
| Anslutning 1 | Övrigt |
| Dimension anslutning 2 | DN 150 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 160 mm |
| Godstjocklek anslutning 2 | 6 mm |
| Anslutning 2 | Övrigt |
| Huvudsaklig färg rördel | Svart |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Dragfast | Nej |
| Längd | 165 mm |
| Längd anslutning 1 | 82,5 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 2 mm |
| Längd anslutning 2 | 82,5 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 2 mm |
| Med termisk isolering | Nej |
| Med packningar | Ja |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Med anslutningsindikering | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4025416473954 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 168 | ||
| Bredd (mm) | 191 | ||
| Höjd (mm) | 191 | ||
| Vikt (kg) | 1,146 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 5 | ||
| GTIN FP | 4025410152398 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 588 | ||
| Bredd (mm) | 388 | ||
| Höjd (mm) | 286 | ||
| Vikt (kg) | 6,56 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 60 | ||
| GTIN FP | 4025410154200 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1008 | ||
| Vikt (kg) | 100,72 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5566724745-00003 v2.pdf |
|---|---|
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000460.pdf |
| RSK-nummer | 2671766 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 393.716.14.1 |
| GTIN | 4025416473954 |
| Produkt | Dubbelmuff |
| Produktnamn | SilentPro |
| Dimension | 160mm |
| Storlek | ! |
| Tryck/Flöde/Temp | ! |
| Effekt/Eldata | ! |
| Funktion | inomhusavlopp, ljuddämpat |
| Utförande | 2muff |
|---|---|
| Färg | mattsvart |
| Ytbehandling | ! |
| Material | PP MX |
| Standard | ! |
| Övrig info | ljudoptimerat avloppssystem |
| Tillverkarens produktsida | https://catalog.geberit.se/sv-SE/393.716.14.1.html |
| RSK flik | 05 Plaströr - Avlopp |
| Tillverkarens artikelnummer | 393.716.14.1 |
|---|
| GTIN | 4025416473954 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://catalog.geberit.se/sv-SE/393.716.14.1.html |
|---|
| Material anslutning 1 | PP (polypropen) |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | PP-MX |
| Ytskydd anslutning 1 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | PP (polypropen) |
| Materialkvalitet anslutning 2 | PP-MX |
| Ytskydd anslutning 2 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Form | Rak |
| Böjningsvinkel | 0 ° |
| Förminskning | Nej |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | DN 150 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 160 mm |
| Godstjocklek anslutning 1 | 6 mm |
| Anslutning 1 | Övrigt |
| Dimension anslutning 2 | DN 150 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 160 mm |
| Godstjocklek anslutning 2 | 6 mm |
| Anslutning 2 | Övrigt |
| Huvudsaklig färg rördel | Svart |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Dragfast | Nej |
| Längd | 165 mm |
| Längd anslutning 1 | 82,5 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 2 mm |
| Längd anslutning 2 | 82,5 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 2 mm |
| Med termisk isolering | Nej |
| Med packningar | Ja |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Med anslutningsindikering | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4025416473954 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 168 | ||
| Bredd (mm) | 191 | ||
| Höjd (mm) | 191 | ||
| Vikt (kg) | 1,146 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 5 | ||
| GTIN FP | 4025410152398 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 588 | ||
| Bredd (mm) | 388 | ||
| Höjd (mm) | 286 | ||
| Vikt (kg) | 6,56 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 60 | ||
| GTIN FP | 4025410154200 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1008 | ||
| Vikt (kg) | 100,72 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5566724745-00003 v2.pdf |
|---|---|
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000460.pdf |