RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2019-12-09
RSK-nr enhet: ST
Ljuddämpande färdigingjuten bottenböj för stående stammar. Klar att installera, underlättar och påskyndar monteringen. Svagt lutande svängd böj. Med skyddshölje.
Ljuddämpande färdigingjuten bottenböj för stående stammar. Klar att installera, underlättar och påskyndar monteringen. Svagt lutande svängd böj. Med skyddshölje.
| RSK-nummer | 2749965 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1067838 |
| GTIN | 6414908413284 |
| Produkt | Bottenböj |
| Produktnamn | Decibel |
| Dimension | 110mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | maxtemp +85°C (+100°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ljuddämpat, för inomhusavlopp |
| Utförande | färdigingjuten böj |
|---|---|
| Färg | silver, vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP, betong/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 05 Plaströr - Avlopp |
| Tillverkarens artikelnummer | 1067838 |
|---|
| GTIN | 6414908413284 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | PP (polypropen) |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | PP-MD |
| Ytskydd anslutning 1 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | PP (polypropen) |
| Materialkvalitet anslutning 2 | PP-MD |
| Ytskydd anslutning 2 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Form | Böj |
| Modell/Utförande | 1-delad |
| Böjningsvinkel | 90 ° |
| Förminskning | Nej |
| Excentrisk | Nej |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | DN 110 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 110 mm |
| Anslutning 1 | Spetsände |
| Dimension anslutning 2 | DN 110 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 110 mm |
| Anslutning 2 | Muff (Inskjutsmuff) |
| Huvudsaklig färg rördel | Vit |
| Med invändig stoppkant | Nej |
| Dragfast | Ja |
| Längd anslutning 1 | 1212 mm |
| Längd anslutning 2 | 209 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 59 mm |
| Med packningar | Ja |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
| QA-märkt gas | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1311 | ||
| Bredd (mm) | 201 | ||
| Höjd (mm) | 308 | ||
| Vikt (kg) | 52 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 5 | ||
| GTIN FP | 06414905498611 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1360 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 630 | ||
| Vikt (kg) | 290 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_213_2749965.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_213_2749965.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_213_2749506.pdf |
| RSK-nummer | 2749965 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1067838 |
| GTIN | 6414908413284 |
| Produkt | Bottenböj |
| Produktnamn | Decibel |
| Dimension | 110mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | maxtemp +85°C (+100°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ljuddämpat, för inomhusavlopp |
| Utförande | färdigingjuten böj |
|---|---|
| Färg | silver, vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP, betong/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 05 Plaströr - Avlopp |
| Tillverkarens artikelnummer | 1067838 |
|---|
| GTIN | 6414908413284 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | PP (polypropen) |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | PP-MD |
| Ytskydd anslutning 1 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | PP (polypropen) |
| Materialkvalitet anslutning 2 | PP-MD |
| Ytskydd anslutning 2 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Form | Böj |
| Modell/Utförande | 1-delad |
| Böjningsvinkel | 90 ° |
| Förminskning | Nej |
| Excentrisk | Nej |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | DN 110 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 110 mm |
| Anslutning 1 | Spetsände |
| Dimension anslutning 2 | DN 110 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 110 mm |
| Anslutning 2 | Muff (Inskjutsmuff) |
| Huvudsaklig färg rördel | Vit |
| Med invändig stoppkant | Nej |
| Dragfast | Ja |
| Längd anslutning 1 | 1212 mm |
| Längd anslutning 2 | 209 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 59 mm |
| Med packningar | Ja |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
| QA-märkt gas | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1311 | ||
| Bredd (mm) | 201 | ||
| Höjd (mm) | 308 | ||
| Vikt (kg) | 52 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 5 | ||
| GTIN FP | 06414905498611 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1360 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 630 | ||
| Vikt (kg) | 290 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_213_2749965.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_213_2749965.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_213_2749506.pdf |