Avaktiverad 2020-11-19
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2017-08-09
RSK-nr enhet: ST
45°
45°
| RSK-nummer | 2749695 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 3074673 |
| GTIN | 4026294836190 |
| Produkt | Grenrör |
| Produktnamn | Asto/dB |
| Dimension | 110mm x 45° |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | maxtemp +60°C (+100°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för inomhusavlopp, ljuddämpat |
| Utförande | 2muff x slätända |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP-M, TPE-tätning |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 05 Plaströr - Avlopp |
| Tillverkarens artikelnummer | 3074673 |
|---|
| GTIN | 4026294836190 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | PP (polypropen) |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Övrigt |
| Ytskydd anslutning 1 | Övrigt |
| Ytbehandling anslutning 1 | Övrigt |
| Material anslutning 2 | PP (polypropen) |
| Materialkvalitet anslutning 2 | Övrigt |
| Ytskydd anslutning 2 | Övrigt |
| Ytbehandling anslutning 2 | Övrigt |
| Material anslutning 3 | PP (polypropen) |
| Materialkvalitet anslutning 3 | Övrigt |
| Ytskydd anslutning 3 | Övrigt |
| Ytbehandling anslutning 3 | Övrigt |
| Modell/Utförande | Övrigt |
| Förminskning | Nej |
| Flerdelad | Nej |
| Systembunden | Nej |
| Dimension anslutning 1 | DN 100 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 110 mm |
| Godstjocklek anslutning 1 | 5,3 mm |
| Anslutning 1 | Övrigt |
| Dimension anslutning 2 | DN 100 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 110 mm |
| Godstjocklek anslutning 2 | 5,3 mm |
| Anslutning 2 | Övrigt |
| Dimension anslutning 3 | DN 100 |
| Utvändig rördiameter anslutning 3 | 110 mm |
| Godstjocklek anslutning 3 | 5,3 mm |
| Anslutning 3 | Övrigt |
| Material tätning | SBR (styrenbutadiengummi) |
| Längd anslutning 1 | 300 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 300 mm |
| Längd anslutning 2 | 199 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 199 mm |
| Längd anslutning 3 | 300 mm |
| Bygglängd anslutning 3 (Z3) | 300 mm |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 0,5 bar |
| Styvhetsklass | Övrigt |
| Standard Dimension Ratio (SDR) | 21 |
| Med packningar | Ja |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad (ersätts av NE) | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 300 | ||
| Bredd (mm) | 132 | ||
| Höjd (mm) | 132 | ||
| Vikt (kg) | 1,5 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 4 | ||
| GTIN FP | 4026294837548 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 400 | ||
| Bredd (mm) | 300 | ||
| Höjd (mm) | 300 | ||
| Vikt (kg) | 7 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 99 | ||
| GTIN FP | 4026294838798 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 999 | ||
| Bredd (mm) | 999 | ||
| Höjd (mm) | 999 | ||
| Vikt (kg) | 999 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_183_2425722.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 2749695 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 3074673 |
| GTIN | 4026294836190 |
| Produkt | Grenrör |
| Produktnamn | Asto/dB |
| Dimension | 110mm x 45° |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | maxtemp +60°C (+100°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för inomhusavlopp, ljuddämpat |
| Utförande | 2muff x slätända |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP-M, TPE-tätning |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 05 Plaströr - Avlopp |
| Tillverkarens artikelnummer | 3074673 |
|---|
| GTIN | 4026294836190 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | PP (polypropen) |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Övrigt |
| Ytskydd anslutning 1 | Övrigt |
| Ytbehandling anslutning 1 | Övrigt |
| Material anslutning 2 | PP (polypropen) |
| Materialkvalitet anslutning 2 | Övrigt |
| Ytskydd anslutning 2 | Övrigt |
| Ytbehandling anslutning 2 | Övrigt |
| Material anslutning 3 | PP (polypropen) |
| Materialkvalitet anslutning 3 | Övrigt |
| Ytskydd anslutning 3 | Övrigt |
| Ytbehandling anslutning 3 | Övrigt |
| Modell/Utförande | Övrigt |
| Förminskning | Nej |
| Flerdelad | Nej |
| Systembunden | Nej |
| Dimension anslutning 1 | DN 100 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 110 mm |
| Godstjocklek anslutning 1 | 5,3 mm |
| Anslutning 1 | Övrigt |
| Dimension anslutning 2 | DN 100 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 110 mm |
| Godstjocklek anslutning 2 | 5,3 mm |
| Anslutning 2 | Övrigt |
| Dimension anslutning 3 | DN 100 |
| Utvändig rördiameter anslutning 3 | 110 mm |
| Godstjocklek anslutning 3 | 5,3 mm |
| Anslutning 3 | Övrigt |
| Material tätning | SBR (styrenbutadiengummi) |
| Längd anslutning 1 | 300 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 300 mm |
| Längd anslutning 2 | 199 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 199 mm |
| Längd anslutning 3 | 300 mm |
| Bygglängd anslutning 3 (Z3) | 300 mm |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 0,5 bar |
| Styvhetsklass | Övrigt |
| Standard Dimension Ratio (SDR) | 21 |
| Med packningar | Ja |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad (ersätts av NE) | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 300 | ||
| Bredd (mm) | 132 | ||
| Höjd (mm) | 132 | ||
| Vikt (kg) | 1,5 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 4 | ||
| GTIN FP | 4026294837548 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 400 | ||
| Bredd (mm) | 300 | ||
| Höjd (mm) | 300 | ||
| Vikt (kg) | 7 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 99 | ||
| GTIN FP | 4026294838798 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 999 | ||
| Bredd (mm) | 999 | ||
| Höjd (mm) | 999 | ||
| Vikt (kg) | 999 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_183_2425722.pdf |
|---|---|