RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2002-05-29
RSK-nr enhet: ST
Tål 97°C kortvarigt och 95° C kontinuerligt.
Tål 97°C kortvarigt och 95° C kontinuerligt.
| RSK-nummer | 2830826 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 02230 |
| GTIN | - |
| Produkt | Grenrör |
| Produktnamn | Polo-Kal NG |
| Dimension | 110mm x 45° |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | maxtemp +95°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för inomhusavlopp, ljuddämpat |
| Utförande | 2muff x slätända |
|---|---|
| Färg | blå RAL5014 |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP-C/SBR-tätning |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 05 Plaströr - Avlopp |
| Tillverkarens artikelnummer | 02230 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | Övrigt |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Övrigt |
| Ytskydd anslutning 1 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | Övrigt |
| Materialkvalitet anslutning 2 | Övrigt |
| Ytskydd anslutning 2 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Material anslutning 3 | Övrigt |
| Materialkvalitet anslutning 3 | Övrigt |
| Ytskydd anslutning 3 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 3 | Obehandlad |
| Modell/Utförande | Övrigt |
| Svängd avgrening | Nej |
| Förminskning | Nej |
| Flerdelad | Nej |
| Systembunden | Nej |
| Dimension anslutning 1 | DN 110 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 110 mm |
| Anslutning 1 | Slätände |
| Dimension anslutning 2 | DN 110 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 110 mm |
| Anslutning 2 | Muff (Inskjutsmuff) |
| Dimension anslutning 3 | DN 110 |
| Utvändig rördiameter anslutning 3 | 110 mm |
| Anslutning 3 | Muff (Inskjutsmuff) |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Styvhetsklass | Övrigt |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 9003209022300 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 189 | ||
| Bredd (mm) | 158 | ||
| Höjd (mm) | 127 | ||
| Vikt (kg) | 0,835 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | 9003209122307 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 300 | ||
| Vikt (kg) | 8,35 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 90 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 915 | ||
| Vikt (kg) | 100,15 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_603_2222515.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_603_2830826.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_603_2830700.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_603_2830700.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_603_2830700.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000588.pdf |
| RSK-nummer | 2830826 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 02230 |
| GTIN | - |
| Produkt | Grenrör |
| Produktnamn | Polo-Kal NG |
| Dimension | 110mm x 45° |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | maxtemp +95°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för inomhusavlopp, ljuddämpat |
| Utförande | 2muff x slätända |
|---|---|
| Färg | blå RAL5014 |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP-C/SBR-tätning |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 05 Plaströr - Avlopp |
| Tillverkarens artikelnummer | 02230 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | Övrigt |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Övrigt |
| Ytskydd anslutning 1 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | Övrigt |
| Materialkvalitet anslutning 2 | Övrigt |
| Ytskydd anslutning 2 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Material anslutning 3 | Övrigt |
| Materialkvalitet anslutning 3 | Övrigt |
| Ytskydd anslutning 3 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 3 | Obehandlad |
| Modell/Utförande | Övrigt |
| Svängd avgrening | Nej |
| Förminskning | Nej |
| Flerdelad | Nej |
| Systembunden | Nej |
| Dimension anslutning 1 | DN 110 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 110 mm |
| Anslutning 1 | Slätände |
| Dimension anslutning 2 | DN 110 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 110 mm |
| Anslutning 2 | Muff (Inskjutsmuff) |
| Dimension anslutning 3 | DN 110 |
| Utvändig rördiameter anslutning 3 | 110 mm |
| Anslutning 3 | Muff (Inskjutsmuff) |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Styvhetsklass | Övrigt |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 9003209022300 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 189 | ||
| Bredd (mm) | 158 | ||
| Höjd (mm) | 127 | ||
| Vikt (kg) | 0,835 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | 9003209122307 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 300 | ||
| Vikt (kg) | 8,35 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 90 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 915 | ||
| Vikt (kg) | 100,15 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_603_2222515.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_603_2830826.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_603_2830700.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_603_2830700.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_603_2830700.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000588.pdf |