RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2025-11-19
RSK-nr enhet: ST
Rördel för ljuddämpat inomhusavlopp, Silenta 3A. Självfallssystem av mineralförstärkt polypropen för avledning av hushållsspillvatten i alla typer av byggnader. Mycket god ljudisolering samt hög slag- och temperaturbeständighet. Låg vikt och enkelt att kapa och montera med muffanslutningar. Silenta 3A finns i dimensionerna 32–200 mm med komplett sortiment av rör, rördelar och komponenter.
Rördel för ljuddämpat inomhusavlopp, Silenta 3A. Självfallssystem av mineralförstärkt polypropen för avledning av hushållsspillvatten i alla typer av byggnader. Mycket god ljudisolering samt hög slag- och temperaturbeständighet. Låg vikt och enkelt att kapa och montera med muffanslutningar. Silenta 3A finns i dimensionerna 32–200 mm med komplett sortiment av rör, rördelar och komponenter.
| RSK-nummer | 2832048 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1146679 |
| GTIN | 8698652043241 |
| Produkt | Grenrör |
| Produktnamn | Silenta 3A |
| Dimension | 75x50mm x 87,5° |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | maxtemp +80°C (+97°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ljuddämpat, för inomhusavlopp |
| Utförande | 2muff |
|---|---|
| Färg | ljusblå |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 05 Plaströr - Avlopp |
| Tillverkarens artikelnummer | 1146679 |
|---|
| GTIN | 8698652043241 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 06414900553155 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 90 | ||
| Bredd (mm) | 135 | ||
| Höjd (mm) | 180 | ||
| Vikt (kg) | 0,22 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | 06414900566506 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 415 | ||
| Bredd (mm) | 252 | ||
| Höjd (mm) | 243 | ||
| Vikt (kg) | 2,68 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 300 | ||
| GTIN FP | 06414900566513 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1135 | ||
| Vikt (kg) | 105,4 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_213_2749173.pdf |
|---|---|
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5566900808-00184 v3.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_213_2832120.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0001325.pdf |
| RSK-nummer | 2832048 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1146679 |
| GTIN | 8698652043241 |
| Produkt | Grenrör |
| Produktnamn | Silenta 3A |
| Dimension | 75x50mm x 87,5° |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | maxtemp +80°C (+97°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ljuddämpat, för inomhusavlopp |
| Utförande | 2muff |
|---|---|
| Färg | ljusblå |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 05 Plaströr - Avlopp |
| Tillverkarens artikelnummer | 1146679 |
|---|
| GTIN | 8698652043241 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 06414900553155 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 90 | ||
| Bredd (mm) | 135 | ||
| Höjd (mm) | 180 | ||
| Vikt (kg) | 0,22 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | 06414900566506 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 415 | ||
| Bredd (mm) | 252 | ||
| Höjd (mm) | 243 | ||
| Vikt (kg) | 2,68 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 300 | ||
| GTIN FP | 06414900566513 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1135 | ||
| Vikt (kg) | 105,4 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_213_2749173.pdf |
|---|---|
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5566900808-00184 v3.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_213_2832120.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0001325.pdf |