RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2015-08-10
RSK-nr enhet: ST
Ljudisolerat inomhusavloppsrör i treskikts mineralförstärkt PP. Tål 97°C kortvarigt och 95° C kontinuerligt.
Ljudisolerat inomhusavloppsrör i treskikts mineralförstärkt PP. Tål 97°C kortvarigt och 95° C kontinuerligt.
| RSK-nummer | 2831714 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 102396 |
| GTIN | 9003209223967 |
| Produkt | Dubbelgrenrör |
| Produktnamn | Polo-Kal XS |
| Dimension | 75mm x 45° |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | maxtemp +95°C (+97°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ljuddämpat, för inomhusavlopp |
| Utförande | 3muff x slätända |
|---|---|
| Färg | blå RAL5014 |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP, TPE-packning |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 05 Plaströr - Avlopp |
| Tillverkarens artikelnummer | 102396 |
|---|
| GTIN | 9003209223967 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | Övrigt |
|---|---|
| Materialkvalitet | Övrigt |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Ytbehandling | Obehandlad |
| Modell/Utförande | Övrigt |
| Svängd avgrening | Nej |
| Förminskning | Nej |
| Flerdelad | Nej |
| Systembunden | Nej |
| Dimension anslutning 1 | DN 75 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 75 mm |
| Anslutning 1 | Slätände |
| Dimension anslutning 2 | DN 75 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 75 mm |
| Anslutning 2 | Muff (Inskjutsmuff) |
| Dimension anslutning 3 | DN 75 |
| Utvändig rördiameter anslutning 3 | 75 mm |
| Anslutning 3 | Muff (Inskjutsmuff) |
| Dimension anslutning 4 | DN 75 |
| Utvändig rördiameter anslutning 4 | 75 mm |
| Anslutning 4 | Muff (Inskjutsmuff) |
| Material tätning | TPE (termoplastiska elastomerer) |
| Styvhetsklass | Övrigt |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 590 | ||
| Bredd (mm) | 390 | ||
| Höjd (mm) | 300 | ||
| Vikt (kg) | 6,19 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_603_2831714.pdf |
|---|---|
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000586.pdf |
| RSK-nummer | 2831714 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 102396 |
| GTIN | 9003209223967 |
| Produkt | Dubbelgrenrör |
| Produktnamn | Polo-Kal XS |
| Dimension | 75mm x 45° |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | maxtemp +95°C (+97°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ljuddämpat, för inomhusavlopp |
| Utförande | 3muff x slätända |
|---|---|
| Färg | blå RAL5014 |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP, TPE-packning |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 05 Plaströr - Avlopp |
| Tillverkarens artikelnummer | 102396 |
|---|
| GTIN | 9003209223967 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | Övrigt |
|---|---|
| Materialkvalitet | Övrigt |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Ytbehandling | Obehandlad |
| Modell/Utförande | Övrigt |
| Svängd avgrening | Nej |
| Förminskning | Nej |
| Flerdelad | Nej |
| Systembunden | Nej |
| Dimension anslutning 1 | DN 75 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 75 mm |
| Anslutning 1 | Slätände |
| Dimension anslutning 2 | DN 75 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 75 mm |
| Anslutning 2 | Muff (Inskjutsmuff) |
| Dimension anslutning 3 | DN 75 |
| Utvändig rördiameter anslutning 3 | 75 mm |
| Anslutning 3 | Muff (Inskjutsmuff) |
| Dimension anslutning 4 | DN 75 |
| Utvändig rördiameter anslutning 4 | 75 mm |
| Anslutning 4 | Muff (Inskjutsmuff) |
| Material tätning | TPE (termoplastiska elastomerer) |
| Styvhetsklass | Övrigt |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 590 | ||
| Bredd (mm) | 390 | ||
| Höjd (mm) | 300 | ||
| Vikt (kg) | 6,19 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_603_2831714.pdf |
|---|---|
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000586.pdf |