Inlagd: 2013-11-05
RSK-nr enhet: ST
Geberit Silent db20 Hörngren(swept-entry) med dubbla avstick
Geberit Silent db20 Hörngren(swept-entry) med dubbla avstick
| RSK-nummer | 2710860 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 390.570.14.1 |
| GTIN | 4025416296263 |
| Produkt | Kombinationshörngrenrör |
| Produktnamn | Silent-PP |
| Dimension | 110x90x50mm x 88,5° |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | maxtemp +60°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | inomhusavlopp för svetsning |
| Utförande | dubbelt 90°,vänster, 3muff |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | plast |
| Material | PE |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://catalog.geberit.se/sv-SE/390.570.14.1.html |
| RSK flik | 05 Plaströr - Avlopp |
| Tillverkarens artikelnummer | 390.570.14.1 |
|---|
| GTIN | 4025416296263 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://catalog.geberit.se/sv-SE/390.570.14.1.html |
|---|
| Material | PP (polypropen) |
|---|---|
| Materialkvalitet | PP-MD |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Ytbehandling | Obehandlad |
| Modell/Utförande | Övrigt |
| Svängd avgrening | Ja |
| Förminskning | Nej |
| Flerdelad | Nej |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | DN 100 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 110 mm |
| Godstjocklek anslutning 1 | 3,6 mm |
| Anslutning 1 | Slätände |
| Dimension anslutning 2 | 2" (50) |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 50 mm |
| Godstjocklek anslutning 2 | 2 mm |
| Anslutning 2 | Övrigt |
| Dimension anslutning 3 | DN 90 |
| Utvändig rördiameter anslutning 3 | 90 mm |
| Godstjocklek anslutning 3 | 3,1 mm |
| Anslutning 3 | Övrigt |
| Dimension anslutning 4 | DN 100 |
| Utvändig rördiameter anslutning 4 | 110 mm |
| Godstjocklek anslutning 4 | 3,6 mm |
| Anslutning 4 | Muff (Inskjutsmuff) |
| Pressprofil | Övrigt |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Huvudsaklig färg rördel | Svart |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 33 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 59 mm |
| Bygglängd anslutning 3 (Z3) | 78 mm |
| Bygglängd anslutning 4 (Z4) | 54 mm |
| Med termisk isolering | Nej |
| Med packningar | Ja |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4025416296263 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 326 | ||
| Bredd (mm) | 174 | ||
| Höjd (mm) | 203 | ||
| Vikt (kg) | 0,656 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 5 | ||
| GTIN FP | 4025410101150 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 590 | ||
| Bredd (mm) | 381 | ||
| Höjd (mm) | 288 | ||
| Vikt (kg) | 3,98 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 60 | ||
| GTIN FP | 4025410101037 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1008 | ||
| Vikt (kg) | 69,76 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5566724745-00008 v3.pdf |
|---|---|
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000459.pdf |
| RSK-nummer | 2710860 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 390.570.14.1 |
| GTIN | 4025416296263 |
| Produkt | Kombinationshörngrenrör |
| Produktnamn | Silent-PP |
| Dimension | 110x90x50mm x 88,5° |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | maxtemp +60°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | inomhusavlopp för svetsning |
| Utförande | dubbelt 90°,vänster, 3muff |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | plast |
| Material | PE |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://catalog.geberit.se/sv-SE/390.570.14.1.html |
| RSK flik | 05 Plaströr - Avlopp |
| Tillverkarens artikelnummer | 390.570.14.1 |
|---|
| GTIN | 4025416296263 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://catalog.geberit.se/sv-SE/390.570.14.1.html |
|---|
| Material | PP (polypropen) |
|---|---|
| Materialkvalitet | PP-MD |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Ytbehandling | Obehandlad |
| Modell/Utförande | Övrigt |
| Svängd avgrening | Ja |
| Förminskning | Nej |
| Flerdelad | Nej |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | DN 100 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 110 mm |
| Godstjocklek anslutning 1 | 3,6 mm |
| Anslutning 1 | Slätände |
| Dimension anslutning 2 | 2" (50) |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 50 mm |
| Godstjocklek anslutning 2 | 2 mm |
| Anslutning 2 | Övrigt |
| Dimension anslutning 3 | DN 90 |
| Utvändig rördiameter anslutning 3 | 90 mm |
| Godstjocklek anslutning 3 | 3,1 mm |
| Anslutning 3 | Övrigt |
| Dimension anslutning 4 | DN 100 |
| Utvändig rördiameter anslutning 4 | 110 mm |
| Godstjocklek anslutning 4 | 3,6 mm |
| Anslutning 4 | Muff (Inskjutsmuff) |
| Pressprofil | Övrigt |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Huvudsaklig färg rördel | Svart |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 33 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 59 mm |
| Bygglängd anslutning 3 (Z3) | 78 mm |
| Bygglängd anslutning 4 (Z4) | 54 mm |
| Med termisk isolering | Nej |
| Med packningar | Ja |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4025416296263 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 326 | ||
| Bredd (mm) | 174 | ||
| Höjd (mm) | 203 | ||
| Vikt (kg) | 0,656 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 5 | ||
| GTIN FP | 4025410101150 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 590 | ||
| Bredd (mm) | 381 | ||
| Höjd (mm) | 288 | ||
| Vikt (kg) | 3,98 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 60 | ||
| GTIN FP | 4025410101037 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1008 | ||
| Vikt (kg) | 69,76 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5566724745-00008 v3.pdf |
|---|---|
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000459.pdf |