RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2022-06-14
RSK-nr enhet: ST
Ljuddämpande rörsystem för inomhusavlopp
Ljuddämpande rörsystem för inomhusavlopp
| RSK-nummer | 2831756 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 3496103108 |
| GTIN | 5905485459709 |
| Produkt | Hörngrenrör |
| Produktnamn | Stilla Master 3+ |
| Dimension | 110mm x 90° |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | maxtemp +80°C (+100°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för inomhusavlopp, ljuddämpat |
| Utförande | 3muff x slätända |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP-M, gummitätning |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 05 Plaströr - Avlopp |
| Tillverkarens artikelnummer | 3496103108 |
|---|
| GTIN | 5905485459709 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | PP (polypropen) |
|---|---|
| Ytskydd | Obehandlad |
| Ytbehandling | Obehandlad |
| Flerdelad | Nej |
| Systembunden | Nej |
| Dimension anslutning 1 | DN 110 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 110 mm |
| Anslutning 1 | Slätände |
| Dimension anslutning 2 | DN 110 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 110 mm |
| Anslutning 2 | Muff (Inskjutsmuff) |
| Dimension anslutning 3 | DN 110 |
| Utvändig rördiameter anslutning 3 | 110 mm |
| Anslutning 3 | Muff (Inskjutsmuff) |
| Dimension anslutning 4 | DN 110 |
| Utvändig rördiameter anslutning 4 | 110 mm |
| Anslutning 4 | Muff (Inskjutsmuff) |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Huvudsaklig färg rördel | Svart |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 60 - 60 °C |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 0,5 bar |
| Styvhetsklass | SN4 |
| Med packningar | Ja |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 253 | ||
| Bredd (mm) | 192 | ||
| Höjd (mm) | 192 | ||
| Vikt (kg) | 0,63 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 12 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 590 | ||
| Bredd (mm) | 390 | ||
| Höjd (mm) | 400 | ||
| Vikt (kg) | 7,56 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 72 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1000 | ||
| Vikt (kg) | 65 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_74_2531003.pdf |
|---|---|
| Snabbguide | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SGUIDE/SGUIDE_74_2531003.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5560870429-00037 v1.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000427.pdf |
| RSK-nummer | 2831756 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 3496103108 |
| GTIN | 5905485459709 |
| Produkt | Hörngrenrör |
| Produktnamn | Stilla Master 3+ |
| Dimension | 110mm x 90° |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | maxtemp +80°C (+100°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för inomhusavlopp, ljuddämpat |
| Utförande | 3muff x slätända |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP-M, gummitätning |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 05 Plaströr - Avlopp |
| Tillverkarens artikelnummer | 3496103108 |
|---|
| GTIN | 5905485459709 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | PP (polypropen) |
|---|---|
| Ytskydd | Obehandlad |
| Ytbehandling | Obehandlad |
| Flerdelad | Nej |
| Systembunden | Nej |
| Dimension anslutning 1 | DN 110 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 110 mm |
| Anslutning 1 | Slätände |
| Dimension anslutning 2 | DN 110 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 110 mm |
| Anslutning 2 | Muff (Inskjutsmuff) |
| Dimension anslutning 3 | DN 110 |
| Utvändig rördiameter anslutning 3 | 110 mm |
| Anslutning 3 | Muff (Inskjutsmuff) |
| Dimension anslutning 4 | DN 110 |
| Utvändig rördiameter anslutning 4 | 110 mm |
| Anslutning 4 | Muff (Inskjutsmuff) |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Huvudsaklig färg rördel | Svart |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 60 - 60 °C |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 0,5 bar |
| Styvhetsklass | SN4 |
| Med packningar | Ja |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 253 | ||
| Bredd (mm) | 192 | ||
| Höjd (mm) | 192 | ||
| Vikt (kg) | 0,63 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 12 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 590 | ||
| Bredd (mm) | 390 | ||
| Höjd (mm) | 400 | ||
| Vikt (kg) | 7,56 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 72 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1000 | ||
| Vikt (kg) | 65 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_74_2531003.pdf |
|---|---|
| Snabbguide | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SGUIDE/SGUIDE_74_2531003.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5560870429-00037 v1.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000427.pdf |