Inlagd: 2003-02-04
RSK-nr enhet: ST
Geberit Mepla pressrörssystem kan användas i princip överallt och består av systemröret, presskopplingen och pressverktyget. Systemet finns i dimensionerna 16mm till 75mm och lämpar sig förträffligt till tappvatten-, värme-, kyl- och tryckluftsystem. Det kraftigare aluminiumskiktet i plaströret ger röret styrka och stabilitet vilket gör att det lämpars sig bra till raka rörstråk och schakt. Längdutvidgningen i Geberit Mepla är mycket liten tack vare det kraftiga aluminiumskiktet. Använd Geberit pressverktyg för bästa resultat.
Geberit Mepla pressrörssystem kan användas i princip överallt och består av systemröret, presskopplingen och pressverktyget. Systemet finns i dimensionerna 16mm till 75mm och lämpar sig förträffligt till tappvatten-, värme-, kyl- och tryckluftsystem. Det kraftigare aluminiumskiktet i plaströret ger röret styrka och stabilitet vilket gör att det lämpars sig bra till raka rörstråk och schakt. Längdutvidgningen i Geberit Mepla är mycket liten tack vare det kraftiga aluminiumskiktet. Använd Geberit pressverktyg för bästa resultat.
| RSK-nummer | 1875149 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 603.582.00.5 |
| GTIN | 4025416679493 |
| Produkt | Övergångskoppling |
| Produktnamn | Mepla |
| Dimension | 26mm x G15 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, temp max +85°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | fog för tappvatten/värme/kyla |
| Utförande | fog x invändig lekande gänga |
|---|---|
| Färg | rödgods |
| Ytbehandling | - |
| Material | rödgods |
| Standard | presverktyg Mepla |
| Övrig info | med läckageindikering opressad |
| Tillverkarens produktsida | https://catalog.geberit.se/sv-SE/603.582.00.5.html |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 603.582.00.5 |
|---|
| GTIN | 4025416679493 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://catalog.geberit.se/sv-SE/603.582.00.5.html |
|---|
| Material anslutning 1 | Koppar |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Rödgods/Brons CuSn5Zn5Pb2 |
| Ytskydd anslutning 1 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | Koppar |
| Materialkvalitet anslutning 2 | Rödgods/Brons CuSn5Zn5Pb2 |
| Ytskydd anslutning 2 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Form | Rak |
| Böjningsvinkel | 0 ° |
| Förminskning | Nej |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | DN 20 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 26 mm |
| Godstjocklek anslutning 1 | 3 mm |
| Anslutning 1 | Slätände |
| Pressprofil anslutning 1 | Övrigt |
| Dimension anslutning 2 | 1/2" (15) |
| Anslutning 2 | Löpmutter |
| Pressprofil anslutning 2 | Övrigt |
| Huvudsaklig färg rördel | Övrigt |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Dragfast | Ja |
| Längd | 63 mm |
| Längd anslutning 1 | 32 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 12 mm |
| Längd anslutning 2 | 31 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 12 mm |
| Med termisk isolering | Nej |
| Med packningar | Ja |
| Med skyddslock/-plugg | Ja |
| Med anslutningsindikering | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 5 | ||
| GTIN FP | 4025416683209 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 66 | ||
| Bredd (mm) | 26 | ||
| Höjd (mm) | 26 | ||
| Vikt (kg) | 0,45 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 125 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | |||
| Bredd (mm) | |||
| Höjd (mm) | |||
| Vikt (kg) | |||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_448_1869894_gruppfil.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_448_1875017_gruppfil.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_448_1882280.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/typg_448_1875006_gruppfil.pdf |
| RSK-nummer | 1875149 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 603.582.00.5 |
| GTIN | 4025416679493 |
| Produkt | Övergångskoppling |
| Produktnamn | Mepla |
| Dimension | 26mm x G15 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, temp max +85°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | fog för tappvatten/värme/kyla |
| Utförande | fog x invändig lekande gänga |
|---|---|
| Färg | rödgods |
| Ytbehandling | - |
| Material | rödgods |
| Standard | presverktyg Mepla |
| Övrig info | med läckageindikering opressad |
| Tillverkarens produktsida | https://catalog.geberit.se/sv-SE/603.582.00.5.html |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 603.582.00.5 |
|---|
| GTIN | 4025416679493 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://catalog.geberit.se/sv-SE/603.582.00.5.html |
|---|
| Material anslutning 1 | Koppar |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Rödgods/Brons CuSn5Zn5Pb2 |
| Ytskydd anslutning 1 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | Koppar |
| Materialkvalitet anslutning 2 | Rödgods/Brons CuSn5Zn5Pb2 |
| Ytskydd anslutning 2 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Form | Rak |
| Böjningsvinkel | 0 ° |
| Förminskning | Nej |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | DN 20 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 26 mm |
| Godstjocklek anslutning 1 | 3 mm |
| Anslutning 1 | Slätände |
| Pressprofil anslutning 1 | Övrigt |
| Dimension anslutning 2 | 1/2" (15) |
| Anslutning 2 | Löpmutter |
| Pressprofil anslutning 2 | Övrigt |
| Huvudsaklig färg rördel | Övrigt |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Dragfast | Ja |
| Längd | 63 mm |
| Längd anslutning 1 | 32 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 12 mm |
| Längd anslutning 2 | 31 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 12 mm |
| Med termisk isolering | Nej |
| Med packningar | Ja |
| Med skyddslock/-plugg | Ja |
| Med anslutningsindikering | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 5 | ||
| GTIN FP | 4025416683209 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 66 | ||
| Bredd (mm) | 26 | ||
| Höjd (mm) | 26 | ||
| Vikt (kg) | 0,45 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 125 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | |||
| Bredd (mm) | |||
| Höjd (mm) | |||
| Vikt (kg) | |||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_448_1869894_gruppfil.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_448_1875017_gruppfil.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_448_1882280.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/typg_448_1875006_gruppfil.pdf |