Inlagd: 2009-05-14
RSK-nr enhet: ST
Geberit Mepla pressrörssystem kan användas i princip överallt och består av systemröret, presskopplingen och pressverktyget. Systemet finns i dimensionerna 16mm till 75mm och lämpar sig förträffligt till tappvatten-, värme-, kyl- och tryckluftsystem. Det kraftigare aluminiumskiktet i plaströret ger röret styrka och stabilitet vilket gör att det lämpars sig bra till raka rörstråk och schakt. Längdutvidgningen i Geberit Mepla är mycket liten tack vare det kraftiga aluminiumskiktet. Använd Geberit pressverktyg för bästa resultat.
Geberit Mepla pressrörssystem kan användas i princip överallt och består av systemröret, presskopplingen och pressverktyget. Systemet finns i dimensionerna 16mm till 75mm och lämpar sig förträffligt till tappvatten-, värme-, kyl- och tryckluftsystem. Det kraftigare aluminiumskiktet i plaströret ger röret styrka och stabilitet vilket gör att det lämpars sig bra till raka rörstråk och schakt. Längdutvidgningen i Geberit Mepla är mycket liten tack vare det kraftiga aluminiumskiktet. Använd Geberit pressverktyg för bästa resultat.
| RSK-nummer | 1877805 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 362.857.26.1 |
| GTIN | 4025416117285 |
| Produkt | Rör |
| Produktnamn | Mepla |
| Dimension | R15 |
| Storlek | L=1m |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | invändig gänga |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | galvaniserat stål |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://catalog.geberit.se/sv-SE/362.857.26.1.html |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 362.857.26.1 |
|---|
| GTIN | 4025416117285 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://catalog.geberit.se/sv-SE/362.857.26.1.html |
|---|
| Material | Stål |
|---|---|
| Ytskydd | Övrigt |
| Längd | 1150 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4025416117285 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1000 | ||
| Bredd (mm) | 25 | ||
| Höjd (mm) | 25 | ||
| Vikt (kg) | 1,555 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_448_1869894_gruppfil.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_448_1875017_gruppfil.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/typg_448_1875006_gruppfil.pdf |
| RSK-nummer | 1877805 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 362.857.26.1 |
| GTIN | 4025416117285 |
| Produkt | Rör |
| Produktnamn | Mepla |
| Dimension | R15 |
| Storlek | L=1m |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | invändig gänga |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | galvaniserat stål |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://catalog.geberit.se/sv-SE/362.857.26.1.html |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 362.857.26.1 |
|---|
| GTIN | 4025416117285 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://catalog.geberit.se/sv-SE/362.857.26.1.html |
|---|
| Material | Stål |
|---|---|
| Ytskydd | Övrigt |
| Längd | 1150 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4025416117285 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1000 | ||
| Bredd (mm) | 25 | ||
| Höjd (mm) | 25 | ||
| Vikt (kg) | 1,555 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_448_1869894_gruppfil.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_448_1875017_gruppfil.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/typg_448_1875006_gruppfil.pdf |