Inlagd: 2015-10-16
RSK-nr enhet: ST
för Mepla x PEX rör
för Mepla x PEX rör
| RSK-nummer | 1882165 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 613.567.00.5 |
| GTIN | 4025416438328 |
| Produkt | Rak övergång |
| Produktnamn | Mepla Kopplingsats Pex |
| Dimension | 26x20/26mm |
| Storlek | L=80mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, maxtemp +70°C (+95°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | klämhylsa/fog |
| Utförande | fog x utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing/EPDM |
| Standard | pressverktyg M |
| Övrig info | med läckageindikering opressad |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 613.567.00.5 |
|---|
| GTIN | 4025416438328 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Mässing CuZn40Pb2 (CW617N) |
| Ytskydd anslutning 1 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | Mässing |
| Materialkvalitet anslutning 2 | Mässing CuZn39Pb3 (CW617N) |
| Ytskydd anslutning 2 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Form | Rak |
| Böjningsvinkel | 0 ° |
| Förminskning | Nej |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | DN 20 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 26 mm |
| Godstjocklek anslutning 1 | 3 mm |
| Anslutning 1 | Slätände |
| Pressprofil anslutning 1 | Övrigt |
| Dimension anslutning 2 | DN 20 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 25 mm |
| Anslutning 2 | Klämring |
| Pressprofil anslutning 2 | Övrigt |
| Huvudsaklig färg rördel | Mässing |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Dragfast | Ja |
| Längd | 80 mm |
| Längd anslutning 1 | 32 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 16,5 mm |
| Längd anslutning 2 | 48 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 16,5 mm |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 6 bar |
| Med termisk isolering | Nej |
| Med packningar | Ja |
| Med skyddslock/-plugg | Ja |
| Med anslutningsindikering | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4025416438328 | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 84 | ||
| Bredd (mm) | 42 | ||
| Höjd (mm) | 42 | ||
| Vikt (kg) | 0,266 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 5 | ||
| GTIN FP | 4025410124593 | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 205 | ||
| Bredd (mm) | 93 | ||
| Höjd (mm) | 45 | ||
| Vikt (kg) | 1,293 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 25 | ||
| GTIN FP | 4025410124609 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 290 | ||
| Bredd (mm) | 190 | ||
| Höjd (mm) | 120 | ||
| Vikt (kg) | 6,642 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 1882165 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 613.567.00.5 |
| GTIN | 4025416438328 |
| Produkt | Rak övergång |
| Produktnamn | Mepla Kopplingsats Pex |
| Dimension | 26x20/26mm |
| Storlek | L=80mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, maxtemp +70°C (+95°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | klämhylsa/fog |
| Utförande | fog x utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing/EPDM |
| Standard | pressverktyg M |
| Övrig info | med läckageindikering opressad |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 613.567.00.5 |
|---|
| GTIN | 4025416438328 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Mässing CuZn40Pb2 (CW617N) |
| Ytskydd anslutning 1 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | Mässing |
| Materialkvalitet anslutning 2 | Mässing CuZn39Pb3 (CW617N) |
| Ytskydd anslutning 2 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Form | Rak |
| Böjningsvinkel | 0 ° |
| Förminskning | Nej |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | DN 20 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 26 mm |
| Godstjocklek anslutning 1 | 3 mm |
| Anslutning 1 | Slätände |
| Pressprofil anslutning 1 | Övrigt |
| Dimension anslutning 2 | DN 20 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 25 mm |
| Anslutning 2 | Klämring |
| Pressprofil anslutning 2 | Övrigt |
| Huvudsaklig färg rördel | Mässing |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Dragfast | Ja |
| Längd | 80 mm |
| Längd anslutning 1 | 32 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 16,5 mm |
| Längd anslutning 2 | 48 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 16,5 mm |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 6 bar |
| Med termisk isolering | Nej |
| Med packningar | Ja |
| Med skyddslock/-plugg | Ja |
| Med anslutningsindikering | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4025416438328 | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 84 | ||
| Bredd (mm) | 42 | ||
| Höjd (mm) | 42 | ||
| Vikt (kg) | 0,266 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 5 | ||
| GTIN FP | 4025410124593 | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 205 | ||
| Bredd (mm) | 93 | ||
| Höjd (mm) | 45 | ||
| Vikt (kg) | 1,293 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 25 | ||
| GTIN FP | 4025410124609 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 290 | ||
| Bredd (mm) | 190 | ||
| Höjd (mm) | 120 | ||
| Vikt (kg) | 6,642 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |