RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2021-05-26
RSK-nr enhet: ST
Övergång från Mepla press till Mapress pressmuff eller klämringskopplingar.Geberit Mepla pressrörssystem kan användas i princip överallt och består av systemröret, presskopplingen och pressverktyget. Systemet finns i dimensionerna 16mm till 75mm och lämpar sig förträffligt till tappvatten-, värme-, kyl- och tryckluftsystem. Det kraftigare aluminiumskiktet i plaströret ger röret styrka och stabilitet vilket gör att det lämpars sig bra till raka rörstråk och schakt. Längdutvidgningen i Geberit Mepla är mycket liten tack vare det kraftiga aluminiumskiktet. Använd Geberit pressverktyg för bästa resultat.
Övergång från Mepla press till Mapress pressmuff eller klämringskopplingar.Geberit Mepla pressrörssystem kan användas i princip överallt och består av systemröret, presskopplingen och pressverktyget. Systemet finns i dimensionerna 16mm till 75mm och lämpar sig förträffligt till tappvatten-, värme-, kyl- och tryckluftsystem. Det kraftigare aluminiumskiktet i plaströret ger röret styrka och stabilitet vilket gör att det lämpars sig bra till raka rörstråk och schakt. Längdutvidgningen i Geberit Mepla är mycket liten tack vare det kraftiga aluminiumskiktet. Använd Geberit pressverktyg för bästa resultat.
| RSK-nummer | 2218071 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 601.507.00.5 |
| GTIN | 4025416354543 |
| Produkt | Övergångsdel |
| Produktnamn | Mepla övergång |
| Dimension | 16x12mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, temp max +85°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | övergång Mepla till Mapress |
| Utförande | fog x slätända |
|---|---|
| Färg | rödgods |
| Ytbehandling | - |
| Material | rödgods |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 601.507.00.5 |
|---|
| GTIN | 4025416354543 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | Koppar |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Rödgods/Brons CuSn5Zn5Pb2 |
| Ytskydd anslutning 1 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | Koppar |
| Materialkvalitet anslutning 2 | Rödgods/Brons CuSn5Zn5Pb2 |
| Ytskydd anslutning 2 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Form | Rak |
| Böjningsvinkel | 0 ° |
| Förminskning | Nej |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | DN 12 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 16 mm |
| Godstjocklek anslutning 1 | 2,25 mm |
| Anslutning 1 | Slätände |
| Pressprofil anslutning 1 | Övrigt |
| Dimension anslutning 2 | DN 10 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 12 mm |
| Anslutning 2 | Slätände |
| Pressprofil anslutning 2 | Övrigt |
| Huvudsaklig färg rördel | Övrigt |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Dragfast | Ja |
| Längd | 58 mm |
| Längd anslutning 1 | 25 mm |
| Längd anslutning 2 | 33 mm |
| Med termisk isolering | Nej |
| Med packningar | Ja |
| Med skyddslock/-plugg | Ja |
| Med anslutningsindikering | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 5 | ||
| GTIN FP | 4025410112514 | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 115 | ||
| Bredd (mm) | 65 | ||
| Höjd (mm) | 40 | ||
| Vikt (kg) | 0,163 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 25 | ||
| GTIN FP | 4025410112521 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 290 | ||
| Bredd (mm) | 190 | ||
| Höjd (mm) | 115 | ||
| Vikt (kg) | 0,924 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 2218071 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 601.507.00.5 |
| GTIN | 4025416354543 |
| Produkt | Övergångsdel |
| Produktnamn | Mepla övergång |
| Dimension | 16x12mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, temp max +85°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | övergång Mepla till Mapress |
| Utförande | fog x slätända |
|---|---|
| Färg | rödgods |
| Ytbehandling | - |
| Material | rödgods |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 601.507.00.5 |
|---|
| GTIN | 4025416354543 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | Koppar |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Rödgods/Brons CuSn5Zn5Pb2 |
| Ytskydd anslutning 1 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | Koppar |
| Materialkvalitet anslutning 2 | Rödgods/Brons CuSn5Zn5Pb2 |
| Ytskydd anslutning 2 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Form | Rak |
| Böjningsvinkel | 0 ° |
| Förminskning | Nej |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | DN 12 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 16 mm |
| Godstjocklek anslutning 1 | 2,25 mm |
| Anslutning 1 | Slätände |
| Pressprofil anslutning 1 | Övrigt |
| Dimension anslutning 2 | DN 10 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 12 mm |
| Anslutning 2 | Slätände |
| Pressprofil anslutning 2 | Övrigt |
| Huvudsaklig färg rördel | Övrigt |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Dragfast | Ja |
| Längd | 58 mm |
| Längd anslutning 1 | 25 mm |
| Längd anslutning 2 | 33 mm |
| Med termisk isolering | Nej |
| Med packningar | Ja |
| Med skyddslock/-plugg | Ja |
| Med anslutningsindikering | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 5 | ||
| GTIN FP | 4025410112514 | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 115 | ||
| Bredd (mm) | 65 | ||
| Höjd (mm) | 40 | ||
| Vikt (kg) | 0,163 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 25 | ||
| GTIN FP | 4025410112521 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 290 | ||
| Bredd (mm) | 190 | ||
| Höjd (mm) | 115 | ||
| Vikt (kg) | 0,924 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |