Inlagd: 2014-09-24
RSK-nr enhet: ST
Presskoppling för sammanfogning av LK PAL samt LK PE-X Universalrör. Delar av detta sortiment i dimension AX16 16x2,0 mm och A32 32x3,0 mm kan även användas för PEM-rör. Se separat sortiment under Presskopplingar / Kopplingar för PEM.
Presskoppling för sammanfogning av LK PAL samt LK PE-X Universalrör. Delar av detta sortiment i dimension AX16 16x2,0 mm och A32 32x3,0 mm kan även användas för PEM-rör. Se separat sortiment under Presskopplingar / Kopplingar för PEM.
| RSK-nummer | 1881536 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | 7331590039716 |
| Produkt | Rak övergång |
| Produktnamn | PressPex |
| Dimension | A75x7,5mm x R50 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, maxtemp +70°C (+95°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | pressfog tappvatten/värme/kyla |
| Utförande | muff x utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | AZH-mässing |
| Standard | pressverktyg LK |
| Övrig info | med läckageindikering opressad |
| Tillverkarens produktsida | https://www.lksystems.se/sv/_77747020.aspx |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | 7331590039716 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.lksystems.se/sv/_77747020.aspx |
|---|
| Material anslutning 1 | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd anslutning 1 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | Mässing |
| Materialkvalitet anslutning 2 | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd anslutning 2 | Förnicklad |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Form | Rak |
| Modell/Utförande | 1-delad |
| Förminskning | Nej |
| Excentrisk | Nej |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | Övrigt |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 75 mm |
| Anslutning 1 | Pressmuff |
| Dimension anslutning 2 | 2" (50) |
| Anslutning 2 | Utvändig gänga R, konisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Med invändig stoppkant | Ja |
| Längd | 99 mm |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 70 °C |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
| Med packningar | Nej |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
| FM-märkt | Nej |
| LPCB-märkt | Nej |
| ULC-märkt | Nej |
| UL-märkt | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7331590039716 | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 91 | ||
| Bredd (mm) | 83 | ||
| Höjd (mm) | 83 | ||
| Vikt (kg) | 0,753 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 16 | ||
| GTIN FP | 7331590039723 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 380 | ||
| Bredd (mm) | 230 | ||
| Höjd (mm) | 190 | ||
| Vikt (kg) | 12,5 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_123_1881536.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_123_1881536.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5562742758-00005 v8.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000046.pdf |
| RSK-nummer | 1881536 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | 7331590039716 |
| Produkt | Rak övergång |
| Produktnamn | PressPex |
| Dimension | A75x7,5mm x R50 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, maxtemp +70°C (+95°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | pressfog tappvatten/värme/kyla |
| Utförande | muff x utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | AZH-mässing |
| Standard | pressverktyg LK |
| Övrig info | med läckageindikering opressad |
| Tillverkarens produktsida | https://www.lksystems.se/sv/_77747020.aspx |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | 7331590039716 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.lksystems.se/sv/_77747020.aspx |
|---|
| Material anslutning 1 | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd anslutning 1 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | Mässing |
| Materialkvalitet anslutning 2 | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd anslutning 2 | Förnicklad |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Form | Rak |
| Modell/Utförande | 1-delad |
| Förminskning | Nej |
| Excentrisk | Nej |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | Övrigt |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 75 mm |
| Anslutning 1 | Pressmuff |
| Dimension anslutning 2 | 2" (50) |
| Anslutning 2 | Utvändig gänga R, konisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Med invändig stoppkant | Ja |
| Längd | 99 mm |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 70 °C |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
| Med packningar | Nej |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
| FM-märkt | Nej |
| LPCB-märkt | Nej |
| ULC-märkt | Nej |
| UL-märkt | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7331590039716 | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 91 | ||
| Bredd (mm) | 83 | ||
| Höjd (mm) | 83 | ||
| Vikt (kg) | 0,753 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 16 | ||
| GTIN FP | 7331590039723 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 380 | ||
| Bredd (mm) | 230 | ||
| Höjd (mm) | 190 | ||
| Vikt (kg) | 12,5 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_123_1881536.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_123_1881536.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5562742758-00005 v8.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000046.pdf |