Avaktiverad 2025-04-25
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2010-04-01
RSK-nr enhet: ST
PE-Xc komplettsystem med Raxofix systemrör för dricksvatteninstallation och PE-Xc systemrör Raxofix för dricksvatten- och värmeinstallation, Rörkoppling av rödgods och vattenförande rör av PE-Xc ger största möjliga skydd mot korrosionsskador. Raxofix kopplingar är utrustade med en SC-Contur. Denna vidareutveckling av kopplingen indikerar en opressad koppling genom att vatten läcker ut när anläggningen provtrycks. Sekundsnabbt pressad med alla resulterande fördelar. Inga förbindelsepunkter genom lödning eller svetsning, därför ingen brandrisk, särskilt viktigt vid renoveringsarbeten. Ekonomiskt, snabbt och rent vid installation av våningsplansfördelning. Blandade installationer är möjliga, oberoende av flödesriktning. Hygieniskt ofarliga. Tack vare den svarta färgen på de vattenförande rören är PE-Xc rör UV-beständiga och ljusogenomsläppliga (ingen algpåväxt). Ett omfattande kopplingssortiment för dricksvatten- och värmeinstallationer klarar alla installations- och anslutningsvarianter. Användningsområdena Raxofix dricksvatten, regnvatten, värme, tryckluft. De maximala drifttemperaturerna och -trycken inom respektive användningsområde finns att utläsa i de tekniska underlagen.
PE-Xc komplettsystem med Raxofix systemrör för dricksvatteninstallation och PE-Xc systemrör Raxofix för dricksvatten- och värmeinstallation, Rörkoppling av rödgods och vattenförande rör av PE-Xc ger största möjliga skydd mot korrosionsskador. Raxofix kopplingar är utrustade med en SC-Contur. Denna vidareutveckling av kopplingen indikerar en opressad koppling genom att vatten läcker ut när anläggningen provtrycks. Sekundsnabbt pressad med alla resulterande fördelar. Inga förbindelsepunkter genom lödning eller svetsning, därför ingen brandrisk, särskilt viktigt vid renoveringsarbeten. Ekonomiskt, snabbt och rent vid installation av våningsplansfördelning. Blandade installationer är möjliga, oberoende av flödesriktning. Hygieniskt ofarliga. Tack vare den svarta färgen på de vattenförande rören är PE-Xc rör UV-beständiga och ljusogenomsläppliga (ingen algpåväxt). Ett omfattande kopplingssortiment för dricksvatten- och värmeinstallationer klarar alla installations- och anslutningsvarianter. Användningsområdena Raxofix dricksvatten, regnvatten, värme, tryckluft. De maximala drifttemperaturerna och -trycken inom respektive användningsområde finns att utläsa i de tekniska underlagen.
| RSK-nummer | 1879685 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 646486 |
| GTIN | 4015211646486 |
| Produkt | Skruvförbandsmuff |
| Produktnamn | Raxofix |
| Dimension | 32mm x G32 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | pressfog tappvatten/värme/luft |
| Utförande | muff x invändig gänga |
|---|---|
| Färg | rödgods |
| Ytbehandling | - |
| Material | rödgods |
| Standard | - |
| Övrig info | Modell 5363 SC-Contur |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 646486 |
|---|
| GTIN | 4015211646486 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | Brons |
|---|---|
| Material anslutning 2 | Brons |
| Form | Rak |
| Modell/Utförande | 1-delad |
| Systembunden | Ja |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 32 mm |
| Anslutning 1 | Pressmuff |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Längd anslutning 1 | 61 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 29,4 mm |
| Längd anslutning 2 | 12 mm |
| Nyckelvidd | 50 mm |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
| Med packningar | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4015211646486 | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 61 | ||
| Bredd (mm) | 50 | ||
| Höjd (mm) | 32 | ||
| Vikt (kg) | 2,46 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_640_1452686.pdf |
|---|---|
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_640_1452686.pdf |
| RSK-nummer | 1879685 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 646486 |
| GTIN | 4015211646486 |
| Produkt | Skruvförbandsmuff |
| Produktnamn | Raxofix |
| Dimension | 32mm x G32 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | pressfog tappvatten/värme/luft |
| Utförande | muff x invändig gänga |
|---|---|
| Färg | rödgods |
| Ytbehandling | - |
| Material | rödgods |
| Standard | - |
| Övrig info | Modell 5363 SC-Contur |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 646486 |
|---|
| GTIN | 4015211646486 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | Brons |
|---|---|
| Material anslutning 2 | Brons |
| Form | Rak |
| Modell/Utförande | 1-delad |
| Systembunden | Ja |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 32 mm |
| Anslutning 1 | Pressmuff |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Längd anslutning 1 | 61 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 29,4 mm |
| Längd anslutning 2 | 12 mm |
| Nyckelvidd | 50 mm |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
| Med packningar | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4015211646486 | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 61 | ||
| Bredd (mm) | 50 | ||
| Höjd (mm) | 32 | ||
| Vikt (kg) | 2,46 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_640_1452686.pdf |
|---|---|
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_640_1452686.pdf |