Avaktiverad 2025-04-25
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2010-08-13
RSK-nr enhet: ST
Viega Raxofix pressfittings med SC-Contur andvänds till dricksvatten och värmeinstallationer.
Viega Raxofix pressfittings med SC-Contur andvänds till dricksvatten och värmeinstallationer.
| RSK-nummer | 1881380 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 646332 |
| GTIN | 4015211646332 |
| Produkt | Övergångsnippel |
| Produktnamn | Raxofix |
| Dimension | 25mm x G40 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | pressfog tappvatten/värme/luft |
| Utförande | muff x utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | rödgods |
| Ytbehandling | - |
| Material | rödgods |
| Standard | - |
| Övrig info | Modell 5311 SC-Contur |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 646332 |
|---|
| GTIN | 4015211646332 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | Brons |
|---|---|
| Material anslutning 2 | Brons |
| Form | Rak |
| Modell/Utförande | 1-delad |
| Systembunden | Ja |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 25 mm |
| Anslutning 1 | Pressmuff |
| Anslutning 2 | Utvändig gänga M, metrisk |
| Längd | 61 mm |
| Nyckelvidd | 34 mm |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 5 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 61 | ||
| Bredd (mm) | 25 | ||
| Höjd (mm) | 40 | ||
| Vikt (kg) | 1 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_640_1452686.pdf |
|---|---|
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_640_1452686.pdf |
| RSK-nummer | 1881380 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 646332 |
| GTIN | 4015211646332 |
| Produkt | Övergångsnippel |
| Produktnamn | Raxofix |
| Dimension | 25mm x G40 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | pressfog tappvatten/värme/luft |
| Utförande | muff x utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | rödgods |
| Ytbehandling | - |
| Material | rödgods |
| Standard | - |
| Övrig info | Modell 5311 SC-Contur |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 646332 |
|---|
| GTIN | 4015211646332 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | Brons |
|---|---|
| Material anslutning 2 | Brons |
| Form | Rak |
| Modell/Utförande | 1-delad |
| Systembunden | Ja |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 25 mm |
| Anslutning 1 | Pressmuff |
| Anslutning 2 | Utvändig gänga M, metrisk |
| Längd | 61 mm |
| Nyckelvidd | 34 mm |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 5 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 61 | ||
| Bredd (mm) | 25 | ||
| Höjd (mm) | 40 | ||
| Vikt (kg) | 1 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_640_1452686.pdf |
|---|---|
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_640_1452686.pdf |