Avaktiverad 2025-04-25
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2014-09-30
RSK-nr enhet: ST
Viega Raxofix övergångsstycke för Raxofix rör på Viegatherm rör eller rör från andra tillverkare, rödgods. Endast avsedd för rördimension från andra tillverkare som listas.
Viega Raxofix övergångsstycke för Raxofix rör på Viegatherm rör eller rör från andra tillverkare, rödgods. Endast avsedd för rördimension från andra tillverkare som listas.
| RSK-nummer | 1881562 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 684037 |
| GTIN | 4015211684037 |
| Produkt | Rak övergång |
| Produktnamn | Raxofix övergång 5313.5 |
| Dimension | 16x2,2mm x 16x2mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, maxtemp +90°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | pressfog tappvatten/värme |
| Utförande | 2muff |
|---|---|
| Färg | röd/flerfärgad |
| Ytbehandling | - |
| Material | rödgods |
| Standard | pressverktyg V SC-contur |
| Övrig info | med läckageindikering opressad |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 684037 |
|---|
| GTIN | 4015211684037 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | Brons |
|---|---|
| Material anslutning 2 | Brons |
| Form | Rak |
| Modell/Utförande | 1-delad |
| Systembunden | Ja |
| Längd | 52,3 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 22,1 mm |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 150 | ||
| Bredd (mm) | 120 | ||
| Höjd (mm) | 30 | ||
| Vikt (kg) | 0,3 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_640_1452686.pdf |
|---|---|
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_640_1452686.pdf |
| RSK-nummer | 1881562 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 684037 |
| GTIN | 4015211684037 |
| Produkt | Rak övergång |
| Produktnamn | Raxofix övergång 5313.5 |
| Dimension | 16x2,2mm x 16x2mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, maxtemp +90°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | pressfog tappvatten/värme |
| Utförande | 2muff |
|---|---|
| Färg | röd/flerfärgad |
| Ytbehandling | - |
| Material | rödgods |
| Standard | pressverktyg V SC-contur |
| Övrig info | med läckageindikering opressad |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 684037 |
|---|
| GTIN | 4015211684037 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | Brons |
|---|---|
| Material anslutning 2 | Brons |
| Form | Rak |
| Modell/Utförande | 1-delad |
| Systembunden | Ja |
| Längd | 52,3 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 22,1 mm |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 150 | ||
| Bredd (mm) | 120 | ||
| Höjd (mm) | 30 | ||
| Vikt (kg) | 0,3 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_640_1452686.pdf |
|---|---|
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_640_1452686.pdf |