Avaktiverad 2023-03-17
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2008-11-18
RSK-nr enhet: ST
Uponor pressdel 32 mm för modul storlek 2. Kopplingen är tillverkad i gul avzinkningshärdig mässing med presshylsa av aluminium. Hylsan är fastsatt på kopplingen med en stoppring så att press backen är i rätt läge för pressning. För dimension 32 är ringen grön och har pressindikering genom att den gröna ringen faller av vid pressning.
Uponor pressdel 32 mm för modul storlek 2. Kopplingen är tillverkad i gul avzinkningshärdig mässing med presshylsa av aluminium. Hylsan är fastsatt på kopplingen med en stoppring så att press backen är i rätt läge för pressning. För dimension 32 är ringen grön och har pressindikering genom att den gröna ringen faller av vid pressning.
| RSK-nummer | 1877704 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1045418 |
| GTIN | 4021598109353 |
| Produkt | Pressdel |
| Produktnamn | RS Pressmodul DR S-Press |
| Dimension | 32mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, maxtemp +70°C (+95°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | modul RS2, pressfog |
| Utförande | muff |
|---|---|
| Färg | mässing/rostfri |
| Ytbehandling | - |
| Material | AZH-mässing/rostfritt stål |
| Standard | - |
| Övrig info | med läckageindikering opressad |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 1045418 |
|---|
| GTIN | 4021598109353 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd anslutning 1 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | Mässing |
| Materialkvalitet anslutning 2 | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd anslutning 2 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Form | Rak |
| Modell/Utförande | 1-delad |
| Förminskning | Ja |
| Excentrisk | Nej |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | DN 25 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 32 mm |
| Anslutning 1 | Pressmuff |
| Dimension anslutning 2 | Övrigt |
| Anslutning 2 | Instick (Push-koppling) |
| Huvudsaklig färg rördel | Mässing |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Med invändig stoppkant | Nej |
| Dragfast | Ja |
| Längd | 58,8 mm |
| Längd anslutning 1 | 34,4 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 4,4 mm |
| Längd anslutning 2 | 24,4 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 4,4 mm |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
| Med packningar | Ja |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
| QA-märkt gas | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 06414905459308 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 120 | ||
| Bredd (mm) | 92 | ||
| Höjd (mm) | 80 | ||
| Vikt (kg) | 0,423 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 480 | ||
| GTIN FP | 06414905492534 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 680 | ||
| Vikt (kg) | 202 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_213_1808049.pdf |
|---|---|
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/bvd_213_1877704.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5566900808-00068 v3.pdf |
| RSK-nummer | 1877704 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1045418 |
| GTIN | 4021598109353 |
| Produkt | Pressdel |
| Produktnamn | RS Pressmodul DR S-Press |
| Dimension | 32mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, maxtemp +70°C (+95°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | modul RS2, pressfog |
| Utförande | muff |
|---|---|
| Färg | mässing/rostfri |
| Ytbehandling | - |
| Material | AZH-mässing/rostfritt stål |
| Standard | - |
| Övrig info | med läckageindikering opressad |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 1045418 |
|---|
| GTIN | 4021598109353 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd anslutning 1 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | Mässing |
| Materialkvalitet anslutning 2 | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd anslutning 2 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Form | Rak |
| Modell/Utförande | 1-delad |
| Förminskning | Ja |
| Excentrisk | Nej |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | DN 25 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 32 mm |
| Anslutning 1 | Pressmuff |
| Dimension anslutning 2 | Övrigt |
| Anslutning 2 | Instick (Push-koppling) |
| Huvudsaklig färg rördel | Mässing |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Med invändig stoppkant | Nej |
| Dragfast | Ja |
| Längd | 58,8 mm |
| Längd anslutning 1 | 34,4 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 4,4 mm |
| Längd anslutning 2 | 24,4 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 4,4 mm |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
| Med packningar | Ja |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
| QA-märkt gas | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 06414905459308 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 120 | ||
| Bredd (mm) | 92 | ||
| Höjd (mm) | 80 | ||
| Vikt (kg) | 0,423 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 480 | ||
| GTIN FP | 06414905492534 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 680 | ||
| Vikt (kg) | 202 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_213_1808049.pdf |
|---|---|
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/bvd_213_1877704.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5566900808-00068 v3.pdf |