RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2019-10-15
RSK-nr enhet: ST
Uponor pressdel 32 mm för RS2. Tillverkad i förtennad AZH-mässing med presshylsa av rostfritt stål. Hylsan är fastsatt på kopplingen med en stoppring så att pressbacken är i rätt läge för pressning.
Uponor pressdel 32 mm för RS2. Tillverkad i förtennad AZH-mässing med presshylsa av rostfritt stål. Hylsan är fastsatt på kopplingen med en stoppring så att pressbacken är i rätt läge för pressning.
| RSK-nummer | 1899576 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1095820 |
| GTIN | 6414905480135 |
| Produkt | Pressdel |
| Produktnamn | RS Pressmodul S-Press PLUS |
| Dimension | 32mm |
| Storlek | RS2 |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, maxtemp +70°C (+95°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tappvatten/värme/kyla |
| Utförande | 2muff |
|---|---|
| Färg | tenn |
| Ytbehandling | förtennad |
| Material | AZH-mässing, rostfritt stål |
| Standard | - |
| Övrig info | med läckageindikering opressad |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 1095820 |
|---|
| GTIN | 6414905480135 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd anslutning 1 | Förtent |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | Mässing |
| Materialkvalitet anslutning 2 | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd anslutning 2 | Förtent |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Form | Rak |
| Modell/Utförande | 1-delad |
| Förminskning | Ja |
| Excentrisk | Nej |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | DN 25 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 32 mm |
| Anslutning 1 | Pressmuff |
| Dimension anslutning 2 | Övrigt |
| Anslutning 2 | Instick (Push-koppling) |
| Huvudsaklig färg rördel | Aluminium |
| Med invändig stoppkant | Nej |
| Dragfast | Ja |
| Längd | 75 mm |
| Längd anslutning 1 | 41,5 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 13,5 mm |
| Längd anslutning 2 | 33,5 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 13,5 mm |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
| DVGW-kvalitetmärke för vatten | Ja |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Ja |
| QA-märkt gas | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 06414905481620 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 120 | ||
| Bredd (mm) | 100 | ||
| Höjd (mm) | 80 | ||
| Vikt (kg) | 0,435 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 378 | ||
| GTIN FP | 06414905555598 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 600 | ||
| Vikt (kg) | 184 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_213_1873321.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 1899576 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1095820 |
| GTIN | 6414905480135 |
| Produkt | Pressdel |
| Produktnamn | RS Pressmodul S-Press PLUS |
| Dimension | 32mm |
| Storlek | RS2 |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, maxtemp +70°C (+95°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tappvatten/värme/kyla |
| Utförande | 2muff |
|---|---|
| Färg | tenn |
| Ytbehandling | förtennad |
| Material | AZH-mässing, rostfritt stål |
| Standard | - |
| Övrig info | med läckageindikering opressad |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 1095820 |
|---|
| GTIN | 6414905480135 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd anslutning 1 | Förtent |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | Mässing |
| Materialkvalitet anslutning 2 | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd anslutning 2 | Förtent |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Form | Rak |
| Modell/Utförande | 1-delad |
| Förminskning | Ja |
| Excentrisk | Nej |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | DN 25 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 32 mm |
| Anslutning 1 | Pressmuff |
| Dimension anslutning 2 | Övrigt |
| Anslutning 2 | Instick (Push-koppling) |
| Huvudsaklig färg rördel | Aluminium |
| Med invändig stoppkant | Nej |
| Dragfast | Ja |
| Längd | 75 mm |
| Längd anslutning 1 | 41,5 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 13,5 mm |
| Längd anslutning 2 | 33,5 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 13,5 mm |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
| DVGW-kvalitetmärke för vatten | Ja |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Ja |
| QA-märkt gas | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 06414905481620 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 120 | ||
| Bredd (mm) | 100 | ||
| Höjd (mm) | 80 | ||
| Vikt (kg) | 0,435 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 378 | ||
| GTIN FP | 06414905555598 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 600 | ||
| Vikt (kg) | 184 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_213_1873321.pdf |
|---|---|