Avaktiverad 2019-09-19
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2002-12-02
RSK-nr enhet: ST
Förtennad avzinkningshärdig mässing med presshylsa av aluminium. Kopplingarna har pressanslag, press och färgdimensionsindikering. Kopplingarna har inget krav på gradning av röret innan kopplingen förs på röret. Slätände tillverkad i mässing eller halvhårt kopparrör. Följ tillverkarens monteringsinstruktion för kompression/presskopplingar för användning av stödhylsa och åtdragningsmoment.
Förtennad avzinkningshärdig mässing med presshylsa av aluminium. Kopplingarna har pressanslag, press och färgdimensionsindikering. Kopplingarna har inget krav på gradning av röret innan kopplingen förs på röret. Slätände tillverkad i mässing eller halvhårt kopparrör. Följ tillverkarens monteringsinstruktion för kompression/presskopplingar för användning av stödhylsa och åtdragningsmoment.
| RSK-nummer | 1873394 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1007566 |
| GTIN | 4021598015869 |
| Produkt | Övergång |
| Produktnamn | S-Press Kpl med slätända DR |
| Dimension | 25x22mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, maxtemp +70°C (+95°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | pressfog tappvatten/värme/kyla |
| Utförande | muff x spetsände |
|---|---|
| Färg | tenn/rostfri |
| Ytbehandling | förtennad |
| Material | AZH-mässing/rostfritt stål |
| Standard | - |
| Övrig info | med läckageindikering opressad |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 1007566 |
|---|
| GTIN | 4021598015869 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd anslutning 1 | Förtent |
| Material anslutning 2 | Mässing |
| Materialkvalitet anslutning 2 | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd anslutning 2 | Förtent |
| Form | Rak |
| Excentrisk | Nej |
| Systembunden | Ja |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 25 mm |
| Anslutning 1 | Pressmuff |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Med invändig stoppkant | Nej |
| Dragfast | Ja |
| Längd | 90 mm |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
| Med packningar | Ja |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
| QA-märkt gas | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 75 | ||
| Bredd (mm) | 30 | ||
| Höjd (mm) | 30 | ||
| Vikt (kg) | 0,1 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 160 | ||
| Bredd (mm) | 100 | ||
| Höjd (mm) | 80 | ||
| Vikt (kg) | 1,1 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/bvd_213_1873394.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 1873394 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1007566 |
| GTIN | 4021598015869 |
| Produkt | Övergång |
| Produktnamn | S-Press Kpl med slätända DR |
| Dimension | 25x22mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, maxtemp +70°C (+95°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | pressfog tappvatten/värme/kyla |
| Utförande | muff x spetsände |
|---|---|
| Färg | tenn/rostfri |
| Ytbehandling | förtennad |
| Material | AZH-mässing/rostfritt stål |
| Standard | - |
| Övrig info | med läckageindikering opressad |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 1007566 |
|---|
| GTIN | 4021598015869 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd anslutning 1 | Förtent |
| Material anslutning 2 | Mässing |
| Materialkvalitet anslutning 2 | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd anslutning 2 | Förtent |
| Form | Rak |
| Excentrisk | Nej |
| Systembunden | Ja |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 25 mm |
| Anslutning 1 | Pressmuff |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Med invändig stoppkant | Nej |
| Dragfast | Ja |
| Längd | 90 mm |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
| Med packningar | Ja |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
| QA-märkt gas | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 75 | ||
| Bredd (mm) | 30 | ||
| Höjd (mm) | 30 | ||
| Vikt (kg) | 0,1 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 160 | ||
| Bredd (mm) | 100 | ||
| Höjd (mm) | 80 | ||
| Vikt (kg) | 1,1 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/bvd_213_1873394.pdf |
|---|---|