RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2018-07-17
RSK-nr enhet: ST
Förtennad avzinkningshärdig mässing med presshylsa av rostfritt stål. Kopplingarna har pressanslag, press och färgdimensionsindikering. Kopplingarna har inget krav på gradning av röret innan kopplingen förs på röret. Slätände tillverkad i halvhårt kopparrör. Följ tillverkarens monteringsinstruktion för kompression/presskopplingar för användning av stödhylsa och åtdragningsmoment.
Förtennad avzinkningshärdig mässing med presshylsa av rostfritt stål. Kopplingarna har pressanslag, press och färgdimensionsindikering. Kopplingarna har inget krav på gradning av röret innan kopplingen förs på röret. Slätände tillverkad i halvhårt kopparrör. Följ tillverkarens monteringsinstruktion för kompression/presskopplingar för användning av stödhylsa och åtdragningsmoment.
| RSK-nummer | 1899438 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1070706 |
| GTIN | 6414905221585 |
| Produkt | Rak övergång |
| Produktnamn | S-Press PLUS Koppling slätända |
| Dimension | 16 x 12mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, maxtemp +70°C (+95°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | pressfog tappvatten/värme/kyla |
| Utförande | muff x slätända koppar |
|---|---|
| Färg | tenn/rostfri |
| Ytbehandling | förtennad |
| Material | AZH-mässing/rostfritt stål/CU |
| Standard | ISO 21003 |
| Övrig info | med läckageindikering opressad |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 1070706 |
|---|
| GTIN | 6414905221585 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd anslutning 1 | Förtent |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | Koppar |
| Ytskydd anslutning 2 | Förtent |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Form | Rak |
| Modell/Utförande | 1-delad |
| Förminskning | Ja |
| Excentrisk | Nej |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | DN 12 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 16 mm |
| Anslutning 1 | Pressmuff |
| Dimension anslutning 2 | DN 8 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 12 mm |
| Anslutning 2 | Spetsände |
| Huvudsaklig färg rördel | Aluminium |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Med invändig stoppkant | Nej |
| Dragfast | Ja |
| Längd | 66 mm |
| Längd anslutning 1 | 38 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 8 mm |
| Längd anslutning 2 | 28 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 8 mm |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
| Med packningar | Ja |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
| DVGW-kvalitetmärke för vatten | Ja |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Ja |
| QA-märkt gas | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 66 | ||
| Bredd (mm) | 22 | ||
| Höjd (mm) | 22 | ||
| Vikt (kg) | 0,035 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 20 | ||
| GTIN FP | 06414905635054 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 176 | ||
| Bredd (mm) | 67 | ||
| Höjd (mm) | 89 | ||
| Vikt (kg) | 0,738 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 80 | ||
| GTIN FP | 06414905477340 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 277 | ||
| Bredd (mm) | 179 | ||
| Höjd (mm) | 95 | ||
| Vikt (kg) | 3,152 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 7 680 | ||
| GTIN FP | 06414905477357 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 714 | ||
| Vikt (kg) | 327 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_213_1873321.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_213_1899410.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5566900808-00062 v3.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0001068.pdf |
| RSK-nummer | 1899438 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1070706 |
| GTIN | 6414905221585 |
| Produkt | Rak övergång |
| Produktnamn | S-Press PLUS Koppling slätända |
| Dimension | 16 x 12mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, maxtemp +70°C (+95°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | pressfog tappvatten/värme/kyla |
| Utförande | muff x slätända koppar |
|---|---|
| Färg | tenn/rostfri |
| Ytbehandling | förtennad |
| Material | AZH-mässing/rostfritt stål/CU |
| Standard | ISO 21003 |
| Övrig info | med läckageindikering opressad |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 1070706 |
|---|
| GTIN | 6414905221585 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd anslutning 1 | Förtent |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | Koppar |
| Ytskydd anslutning 2 | Förtent |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Form | Rak |
| Modell/Utförande | 1-delad |
| Förminskning | Ja |
| Excentrisk | Nej |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | DN 12 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 16 mm |
| Anslutning 1 | Pressmuff |
| Dimension anslutning 2 | DN 8 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 12 mm |
| Anslutning 2 | Spetsände |
| Huvudsaklig färg rördel | Aluminium |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Med invändig stoppkant | Nej |
| Dragfast | Ja |
| Längd | 66 mm |
| Längd anslutning 1 | 38 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 8 mm |
| Längd anslutning 2 | 28 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 8 mm |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
| Med packningar | Ja |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
| DVGW-kvalitetmärke för vatten | Ja |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Ja |
| QA-märkt gas | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 66 | ||
| Bredd (mm) | 22 | ||
| Höjd (mm) | 22 | ||
| Vikt (kg) | 0,035 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 20 | ||
| GTIN FP | 06414905635054 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 176 | ||
| Bredd (mm) | 67 | ||
| Höjd (mm) | 89 | ||
| Vikt (kg) | 0,738 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 80 | ||
| GTIN FP | 06414905477340 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 277 | ||
| Bredd (mm) | 179 | ||
| Höjd (mm) | 95 | ||
| Vikt (kg) | 3,152 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 7 680 | ||
| GTIN FP | 06414905477357 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 714 | ||
| Vikt (kg) | 327 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_213_1873321.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_213_1899410.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5566900808-00062 v3.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0001068.pdf |