RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2024-01-31
RSK-nr enhet: ST
Uponor S-Press PLUS Presskoppling 16 x G½ med kontätning och löpmutter är till för att koppla Uponor Combi Pipe 16x2,0 mm och Uponor Uni Pipe PLUS 16x2,0 mm till Uponor Aqua PLUS Fördelare WTR. Kapa röret vinkelrakt med Uponor Multi Röravskärare, för sedan in presskopplingen in i röret och pressa kopplingen med Uponor S-press Back dimension 16. Skruva sedan löpmuttern på kopplingen mot WTR Fördelaren. Kopplingen är typgodkänd för tappvatteninstallationer av RISE C900251.
Uponor S-Press PLUS Presskoppling 16 x G½ med kontätning och löpmutter är till för att koppla Uponor Combi Pipe 16x2,0 mm och Uponor Uni Pipe PLUS 16x2,0 mm till Uponor Aqua PLUS Fördelare WTR. Kapa röret vinkelrakt med Uponor Multi Röravskärare, för sedan in presskopplingen in i röret och pressa kopplingen med Uponor S-press Back dimension 16. Skruva sedan löpmuttern på kopplingen mot WTR Fördelaren. Kopplingen är typgodkänd för tappvatteninstallationer av RISE C900251.
| RSK-nummer | 1885592 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1141872 |
| GTIN | 6414900385534 |
| Produkt | Rak övergång |
| Produktnamn | S-Press PLUS WTR koppling |
| Dimension | 16mm x G1/2" |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, maxtemp +70°C (+95°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | pressfog tappvatten/värme/kyla |
| Utförande | muff x löpmutter |
|---|---|
| Färg | tenn/rostfri |
| Ytbehandling | förtennad |
| Material | AZH-mässing/rostfritt stål |
| Standard | ISO 21003 |
| Övrig info | med löpmutter och kontätning |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 1141872 |
|---|
| GTIN | 6414900385534 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | Mässing |
|---|---|
| Ytskydd anslutning 1 | Förtent |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | Mässing |
| Ytskydd anslutning 2 | Förtent |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Form | Rak |
| Modell/Utförande | 1-delad |
| Förminskning | Nej |
| Excentrisk | Nej |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | DN 12 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 16 mm |
| Anslutning 1 | Pressmuff |
| Dimension anslutning 2 | 1/2" (15) |
| Anslutning 2 | Löpmutter |
| Huvudsaklig färg rördel | Aluminium |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Med invändig stoppkant | Nej |
| Dragfast | Ja |
| Längd | 48 mm |
| Med packningar | Ja |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
| QA-märkt gas | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 48 | ||
| Bredd (mm) | 27 | ||
| Höjd (mm) | 24 | ||
| Vikt (kg) | 0,075 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | 06414900444415 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 176 | ||
| Bredd (mm) | 67 | ||
| Höjd (mm) | 89 | ||
| Vikt (kg) | 0,765 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 80 | ||
| GTIN FP | 06414900444484 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 277 | ||
| Bredd (mm) | 179 | ||
| Höjd (mm) | 188 | ||
| Vikt (kg) | 6,25 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 3 840 | ||
| GTIN FP | 06414900444552 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 708 | ||
| Vikt (kg) | 325 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_213_1873321.pdf |
|---|---|
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0001068.pdf |
| RSK-nummer | 1885592 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1141872 |
| GTIN | 6414900385534 |
| Produkt | Rak övergång |
| Produktnamn | S-Press PLUS WTR koppling |
| Dimension | 16mm x G1/2" |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, maxtemp +70°C (+95°C) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | pressfog tappvatten/värme/kyla |
| Utförande | muff x löpmutter |
|---|---|
| Färg | tenn/rostfri |
| Ytbehandling | förtennad |
| Material | AZH-mässing/rostfritt stål |
| Standard | ISO 21003 |
| Övrig info | med löpmutter och kontätning |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 1141872 |
|---|
| GTIN | 6414900385534 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | Mässing |
|---|---|
| Ytskydd anslutning 1 | Förtent |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | Mässing |
| Ytskydd anslutning 2 | Förtent |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Form | Rak |
| Modell/Utförande | 1-delad |
| Förminskning | Nej |
| Excentrisk | Nej |
| Systembunden | Ja |
| Dimension anslutning 1 | DN 12 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 16 mm |
| Anslutning 1 | Pressmuff |
| Dimension anslutning 2 | 1/2" (15) |
| Anslutning 2 | Löpmutter |
| Huvudsaklig färg rördel | Aluminium |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Med invändig stoppkant | Nej |
| Dragfast | Ja |
| Längd | 48 mm |
| Med packningar | Ja |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
| QA-märkt gas | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 48 | ||
| Bredd (mm) | 27 | ||
| Höjd (mm) | 24 | ||
| Vikt (kg) | 0,075 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | 06414900444415 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 176 | ||
| Bredd (mm) | 67 | ||
| Höjd (mm) | 89 | ||
| Vikt (kg) | 0,765 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 80 | ||
| GTIN FP | 06414900444484 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 277 | ||
| Bredd (mm) | 179 | ||
| Höjd (mm) | 188 | ||
| Vikt (kg) | 6,25 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 3 840 | ||
| GTIN FP | 06414900444552 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 708 | ||
| Vikt (kg) | 325 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_213_1873321.pdf |
|---|---|
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0001068.pdf |