RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2005-05-31
RSK-nr enhet: ST
Kompressionskoppling för PE och PEX-rör tillverkad i PP, klämring i POM, tätningsring i EPDM, förstärkningsring i rostfritt stål (AISI430). Behöver ej demonteras före montage.
Kompressionskoppling för PE och PEX-rör tillverkad i PP, klämring i POM, tätningsring i EPDM, förstärkningsring i rostfritt stål (AISI430). Behöver ej demonteras före montage.
| RSK-nummer | 2440694 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 158400037 |
| GTIN | - |
| Produkt | Vinkelkoppling |
| Produktnamn | AHL |
| Dimension | 50mm x Rp40 x 90° |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | klämring, dricksvatten |
| Utförande | klämring x invändig gänga |
|---|---|
| Färg | blå/svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP/EPDM-tätning |
| Standard | - |
| Övrig info | med rostfri förstärkningsring |
| Tillverkarens produktsida | https://www.ahlsell.se/10/va--mark/va-rorkopplingar/plastrorskopplingar/ahl/2440694/ |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 158400037 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.ahlsell.se/10/va--mark/va-rorkopplingar/plastrorskopplingar/ahl/2440694/ |
|---|
| Material anslutning 1 | PP (polypropen) |
|---|---|
| Material anslutning 2 | PP (polypropen) |
| Form | Böj |
| Böjningsvinkel | 90 ° |
| Dimension anslutning 1 | 2" (50) |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 50 mm |
| Anslutning 1 | Klämring |
| Dimension anslutning 2 | 1 1/2" (40) |
| Anslutning 2 | Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Huvudsaklig färg rördel | Blå |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Med invändig stoppkant | Ja |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 85 °C |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 16 bar |
| Med packningar | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 174 | ||
| Bredd (mm) | 100 | ||
| Höjd (mm) | 100 | ||
| Vikt (kg) | 0,335 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 30 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 590 | ||
| Bredd (mm) | 260 | ||
| Höjd (mm) | 410 | ||
| Vikt (kg) | 10,825 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 360 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 950 | ||
| Vikt (kg) | 141,1 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_49_2440808.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_49_2440600.pdf |
| Film | https://www.youtube.com/watch?v=bNMQ-MGbTwM |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5560129206-00269 v2.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_49_2440601.pdf |
| RSK-nummer | 2440694 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 158400037 |
| GTIN | - |
| Produkt | Vinkelkoppling |
| Produktnamn | AHL |
| Dimension | 50mm x Rp40 x 90° |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | klämring, dricksvatten |
| Utförande | klämring x invändig gänga |
|---|---|
| Färg | blå/svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP/EPDM-tätning |
| Standard | - |
| Övrig info | med rostfri förstärkningsring |
| Tillverkarens produktsida | https://www.ahlsell.se/10/va--mark/va-rorkopplingar/plastrorskopplingar/ahl/2440694/ |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 158400037 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.ahlsell.se/10/va--mark/va-rorkopplingar/plastrorskopplingar/ahl/2440694/ |
|---|
| Material anslutning 1 | PP (polypropen) |
|---|---|
| Material anslutning 2 | PP (polypropen) |
| Form | Böj |
| Böjningsvinkel | 90 ° |
| Dimension anslutning 1 | 2" (50) |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 50 mm |
| Anslutning 1 | Klämring |
| Dimension anslutning 2 | 1 1/2" (40) |
| Anslutning 2 | Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Huvudsaklig färg rördel | Blå |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Med invändig stoppkant | Ja |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 85 °C |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 16 bar |
| Med packningar | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 174 | ||
| Bredd (mm) | 100 | ||
| Höjd (mm) | 100 | ||
| Vikt (kg) | 0,335 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 30 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 590 | ||
| Bredd (mm) | 260 | ||
| Höjd (mm) | 410 | ||
| Vikt (kg) | 10,825 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 360 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 950 | ||
| Vikt (kg) | 141,1 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_49_2440808.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_49_2440600.pdf |
| Film | https://www.youtube.com/watch?v=bNMQ-MGbTwM |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5560129206-00269 v2.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_49_2440601.pdf |