Inlagd: 2008-03-25
RSK-nr enhet: ST
Altech Plaströrskoppling T rör red. 25X20X25
Altech Plaströrskoppling T rör red. 25X20X25
| RSK-nummer | 2510921 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1013025020 |
| GTIN | 7332508004987 |
| Produkt | T-koppling |
| Produktnamn | Altech |
| Dimension | 25x20mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | klämring, dricksvatten |
| Utförande | 3klämring |
|---|---|
| Färg | ljusblå/svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 1013025020 |
|---|
| GTIN | 7332508004987 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | PP (polypropen) |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | PP-R |
| Ytskydd anslutning 1 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | PP (polypropen) |
| Materialkvalitet anslutning 2 | PP-R |
| Ytskydd anslutning 2 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Material anslutning 3 | PP (polypropen) |
| Materialkvalitet anslutning 3 | PP-R |
| Ytskydd anslutning 3 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 3 | Obehandlad |
| Modell/Utförande | T-stycke |
| Vinkel | 90 ° |
| Förminskning | Ja |
| Flerdelad | Ja |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 25 mm |
| Anslutning 1 | Klämring |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 20 mm |
| Anslutning 2 | Klämring |
| Utvändig rördiameter anslutning 3 | 25 mm |
| Anslutning 3 | Klämring |
| Huvudsaklig färg rördel | Svart |
| Längd anslutning 1 | 80 mm |
| Längd anslutning 2 | 73 mm |
| Längd anslutning 3 | 80 mm |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 16 bar |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 40 °C |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 160 | ||
| Bredd (mm) | 160 | ||
| Höjd (mm) | 55 | ||
| Vikt (kg) | 0,17 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_212_2510700.pdf |
|---|---|
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5562870229-00239 v1.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_212_2510700.pdf |
| RSK-nummer | 2510921 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1013025020 |
| GTIN | 7332508004987 |
| Produkt | T-koppling |
| Produktnamn | Altech |
| Dimension | 25x20mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | klämring, dricksvatten |
| Utförande | 3klämring |
|---|---|
| Färg | ljusblå/svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 1013025020 |
|---|
| GTIN | 7332508004987 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | PP (polypropen) |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | PP-R |
| Ytskydd anslutning 1 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | PP (polypropen) |
| Materialkvalitet anslutning 2 | PP-R |
| Ytskydd anslutning 2 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Material anslutning 3 | PP (polypropen) |
| Materialkvalitet anslutning 3 | PP-R |
| Ytskydd anslutning 3 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 3 | Obehandlad |
| Modell/Utförande | T-stycke |
| Vinkel | 90 ° |
| Förminskning | Ja |
| Flerdelad | Ja |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 25 mm |
| Anslutning 1 | Klämring |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 20 mm |
| Anslutning 2 | Klämring |
| Utvändig rördiameter anslutning 3 | 25 mm |
| Anslutning 3 | Klämring |
| Huvudsaklig färg rördel | Svart |
| Längd anslutning 1 | 80 mm |
| Längd anslutning 2 | 73 mm |
| Längd anslutning 3 | 80 mm |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 16 bar |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 40 °C |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 160 | ||
| Bredd (mm) | 160 | ||
| Höjd (mm) | 55 | ||
| Vikt (kg) | 0,17 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_212_2510700.pdf |
|---|---|
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5562870229-00239 v1.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_212_2510700.pdf |