Inlagd: 2008-03-25
RSK-nr enhet: ST
Altech Plaströrskoppling Flänskoppling DY110 x DN100 8 bult
Altech Plaströrskoppling Flänskoppling DY110 x DN100 8 bult
| RSK-nummer | 2510958 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1011111010 |
| GTIN | 7332508004864 |
| Produkt | Flänskoppling |
| Produktnamn | Altech |
| Dimension | 110mm x DN100 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | klämring, dricksvatten |
| Utförande | klämring x fläns |
|---|---|
| Färg | ljusblå/svart/metall |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP/metall |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 1011111010 |
|---|
| GTIN | 7332508004864 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | PP (polypropen) |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | PP-R |
| Ytskydd anslutning 1 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | PP (polypropen) |
| Materialkvalitet anslutning 2 | PP-R |
| Ytskydd anslutning 2 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Form | Övrigt |
| Modell/Utförande | 2-delad |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 110 mm |
| Anslutning 1 | Klämring |
| Dimension anslutning 2 | 4" (100) |
| Anslutning 2 | Fläns |
| Huvudsaklig färg rördel | Svart |
| Längd | 253 mm |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 40 °C |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 16 bar |
| Med packningar | Ja |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 226 | ||
| Bredd (mm) | 220 | ||
| Höjd (mm) | 251 | ||
| Vikt (kg) | 3,2 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_212_2510700.pdf |
|---|---|
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5562870229-00239 v1.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_212_2510700.pdf |
| RSK-nummer | 2510958 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1011111010 |
| GTIN | 7332508004864 |
| Produkt | Flänskoppling |
| Produktnamn | Altech |
| Dimension | 110mm x DN100 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | klämring, dricksvatten |
| Utförande | klämring x fläns |
|---|---|
| Färg | ljusblå/svart/metall |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP/metall |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 1011111010 |
|---|
| GTIN | 7332508004864 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material anslutning 1 | PP (polypropen) |
|---|---|
| Materialkvalitet anslutning 1 | PP-R |
| Ytskydd anslutning 1 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 1 | Obehandlad |
| Material anslutning 2 | PP (polypropen) |
| Materialkvalitet anslutning 2 | PP-R |
| Ytskydd anslutning 2 | Obehandlad |
| Ytbehandling anslutning 2 | Obehandlad |
| Form | Övrigt |
| Modell/Utförande | 2-delad |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 110 mm |
| Anslutning 1 | Klämring |
| Dimension anslutning 2 | 4" (100) |
| Anslutning 2 | Fläns |
| Huvudsaklig färg rördel | Svart |
| Längd | 253 mm |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 40 °C |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 16 bar |
| Med packningar | Ja |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 226 | ||
| Bredd (mm) | 220 | ||
| Höjd (mm) | 251 | ||
| Vikt (kg) | 3,2 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_212_2510700.pdf |
|---|---|
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5562870229-00239 v1.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_212_2510700.pdf |