Inlagd: 2005-06-14
RSK-nr enhet: ST
40x28 TA PRK Vinkelkoppling med FPL för 28 mm kopparrör, inkl. kompensationshylsa för PN 6,3 (röd)
40x28 TA PRK Vinkelkoppling med FPL för 28 mm kopparrör, inkl. kompensationshylsa för PN 6,3 (röd)
| RSK-nummer | 2435945 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 53406240 |
| GTIN | 7318793857804 |
| Produkt | Vinkelkoppling |
| Produktnamn | PRK 406 |
| Dimension | 40x28mm x 90° |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tryckskruv för dricksvatten |
| Utförande | tryckskruv x FPL-anslutning |
|---|---|
| Färg | mässing/svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | AZH-mässing/acetal |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://climatecontrol.imiplc.com/sv-se/produkter/prk |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 53406240 |
|---|
| GTIN | 7318793857804 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://climatecontrol.imiplc.com/sv-se/produkter/prk |
|---|
| Form | Vinkel/Böj |
|---|---|
| Modell/Utförande | 3-delad |
| Böjningsvinkel | 90 ° |
| Förminskning | Ja |
| Excentrisk | Nej |
| Systembunden | Ja |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 40 mm |
| Anslutning 1 | Instick (Push-koppling) |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 28 mm |
| Anslutning 2 | Klämring |
| Längd | 82 mm |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 16 bar |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
| FM-märkt | Nej |
| LPCB-märkt | Nej |
| ULC-märkt | Nej |
| UL-märkt | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 360 | ||
| Bredd (mm) | 175 | ||
| Höjd (mm) | 90 | ||
| Vikt (kg) | 6,54 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_14_2435014.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_14_2435014.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_14_2435014.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/typg_14_2435048_gruppfil.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000613.pdf |
| RSK-nummer | 2435945 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 53406240 |
| GTIN | 7318793857804 |
| Produkt | Vinkelkoppling |
| Produktnamn | PRK 406 |
| Dimension | 40x28mm x 90° |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tryckskruv för dricksvatten |
| Utförande | tryckskruv x FPL-anslutning |
|---|---|
| Färg | mässing/svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | AZH-mässing/acetal |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://climatecontrol.imiplc.com/sv-se/produkter/prk |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | 53406240 |
|---|
| GTIN | 7318793857804 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://climatecontrol.imiplc.com/sv-se/produkter/prk |
|---|
| Form | Vinkel/Böj |
|---|---|
| Modell/Utförande | 3-delad |
| Böjningsvinkel | 90 ° |
| Förminskning | Ja |
| Excentrisk | Nej |
| Systembunden | Ja |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 40 mm |
| Anslutning 1 | Instick (Push-koppling) |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 28 mm |
| Anslutning 2 | Klämring |
| Längd | 82 mm |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 16 bar |
| Med skyddslock/-plugg | Nej |
| Med avtappningsventil | Nej |
| Med luftningsventil/avluftare | Nej |
| FM-märkt | Nej |
| LPCB-märkt | Nej |
| ULC-märkt | Nej |
| UL-märkt | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 360 | ||
| Bredd (mm) | 175 | ||
| Höjd (mm) | 90 | ||
| Vikt (kg) | 6,54 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_14_2435014.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_14_2435014.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_14_2435014.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/typg_14_2435048_gruppfil.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000613.pdf |