RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2020-06-09
RSK-nr enhet: ST
Pax Calima® är en multifunktionell fläkt som är klar att använda direkt efter elanslutning. I sitt standardutförande arbetar Calima helautomatiskt på både fukt och ljus i tre hastighetslägen. Möjlighet till appstyrning och med inbyggd allpolig brytare.
Pax Calima® är en multifunktionell fläkt som är klar att använda direkt efter elanslutning. I sitt standardutförande arbetar Calima helautomatiskt på både fukt och ljus i tre hastighetslägen. Möjlighet till appstyrning och med inbyggd allpolig brytare.
| RSK-nummer | 8751538 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1530-1 |
| GTIN | 7391477153010 |
| Produkt | Badrumsfläkt |
| Produktnamn | Calima svart |
| Dimension | Ø100mm |
| Storlek | 177x177x57mm (BxHxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 230V4W |
| Funktion | för vägg/tak |
| Utförande | fukt-/varv-/app-styrd |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | ABS |
| Standard | - |
| Övrig info | inbyggd allpolig brytare |
| Tillverkarens produktsida | https://pax.se/produkter/ventilation/badrumsflaktar/calima/1530-1 |
| RSK flik | 25 Badrumsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 1530-1 |
|---|
| GTIN | 7391477153010 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://pax.se/produkter/ventilation/badrumsflaktar/calima/1530-1 |
|---|
| Nominell bredd | 177 mm |
|---|---|
| Flödeshastighet | 110 m³/h |
| Färg | Svart |
| Medietemperatur | 0 - 50 °C |
| Monteringsmetod | Utanpåliggande montage |
| Märkspänning | 230 V |
| Nätfrekvens | 50 Hz |
| Sammansättning | Övrigt |
| Varvtal | 2400 /min |
| Material hus/kapsling/stomme | Plast |
| Riktning | Axiell |
| Kapslingsklass (IP) | IP44 |
| Bulleremission | 20 dB(A) re 1 pW |
| Med anslutningskit | Nej |
| Bredd | 177 mm |
| Höjd | 177 mm |
| Djup | 81 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7391477153010 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Förseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 96 | ||
| Bredd (mm) | 195 | ||
| Höjd (mm) | 195 | ||
| Vikt (kg) | 0,59 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 4 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Förseglad | ||
| Ingående GTIN FP | 7391477153010 | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | 4 | ||
| Djup (mm) | 400 | ||
| Bredd (mm) | 200 | ||
| Höjd (mm) | 205 | ||
| Vikt (kg) | 2,59 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 8751538 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1530-1 |
| GTIN | 7391477153010 |
| Produkt | Badrumsfläkt |
| Produktnamn | Calima svart |
| Dimension | Ø100mm |
| Storlek | 177x177x57mm (BxHxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 230V4W |
| Funktion | för vägg/tak |
| Utförande | fukt-/varv-/app-styrd |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | ABS |
| Standard | - |
| Övrig info | inbyggd allpolig brytare |
| Tillverkarens produktsida | https://pax.se/produkter/ventilation/badrumsflaktar/calima/1530-1 |
| RSK flik | 25 Badrumsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 1530-1 |
|---|
| GTIN | 7391477153010 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://pax.se/produkter/ventilation/badrumsflaktar/calima/1530-1 |
|---|
| Nominell bredd | 177 mm |
|---|---|
| Flödeshastighet | 110 m³/h |
| Färg | Svart |
| Medietemperatur | 0 - 50 °C |
| Monteringsmetod | Utanpåliggande montage |
| Märkspänning | 230 V |
| Nätfrekvens | 50 Hz |
| Sammansättning | Övrigt |
| Varvtal | 2400 /min |
| Material hus/kapsling/stomme | Plast |
| Riktning | Axiell |
| Kapslingsklass (IP) | IP44 |
| Bulleremission | 20 dB(A) re 1 pW |
| Med anslutningskit | Nej |
| Bredd | 177 mm |
| Höjd | 177 mm |
| Djup | 81 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7391477153010 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Förseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 96 | ||
| Bredd (mm) | 195 | ||
| Höjd (mm) | 195 | ||
| Vikt (kg) | 0,59 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 4 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Förseglad | ||
| Ingående GTIN FP | 7391477153010 | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | 4 | ||
| Djup (mm) | 400 | ||
| Bredd (mm) | 200 | ||
| Höjd (mm) | 205 | ||
| Vikt (kg) | 2,59 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |