RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2017-09-22
RSK-nr enhet: ST
Frånluftspaket med allt som kan behövas för montering i yttervägg. En Badrumsfläkt Klimat K7, ett Väggrör teleskop 260-400 mm (kan enkelt kapas), ett Ytterväggsgaller vit, en Stos och ett Kallrasskydd. Badrumsfläkt Klimat K7: Prisbelönt, svensktillverkad multifuntionsfläkt med utmärkt prestanda, hög tryckförmåga och låg ljudnivå. Kan installeras som en badrumsfläkt (med sex olika ventilationslösningar) eller som värmeförflyttare. – Enkel att installera: Skruva upp väggram (integrerade tätningar). Anslut fas och nolla. Klart! – Enkelt att välja funktion: Lyft täcklocket. Välj läge. Klart! – Enkel att rengöra: Motorenhet med bajonettfattning gör fläkten enkel att ta isär och rengöra. Vid leverans är fläkten inställd för att optimera luftflödet helt automatiskt i tre hastighetslägen: – Lågvarv (kontinuerligt grundflöde). – Mellanvarv (närvarosensor rörelse/ljus). – Högvarv (fuktautomatik). Väggrör teleskop 260-400: Väggrör med teleskopfunktion som kan justeras mellan 260-400 mm (kapas enkelt till kortare längd). Stos: Ger en installation utan mellanrum mellan fläkt och väggrör. Stosen monteras (med friktion) på baksidan av fläkten Klimat K7 och förs sedan in i väggröret (instick). Kallrasskydd (monteras på Stos K7): Förhindrar luft att passera in i bostaden när fläkten är frånslagen. Används då Klimat K7 är monterad i yttervägg och inställd på läge 4-6. OBS! Ska endast användas vid montage genom yttervägg (aldrig i tak). Ytterväggsgaller: Med klackar på stosen för enkel montering i Väggrör teleskop
Frånluftspaket med allt som kan behövas för montering i yttervägg. En Badrumsfläkt Klimat K7, ett Väggrör teleskop 260-400 mm (kan enkelt kapas), ett Ytterväggsgaller vit, en Stos och ett Kallrasskydd. Badrumsfläkt Klimat K7: Prisbelönt, svensktillverkad multifuntionsfläkt med utmärkt prestanda, hög tryckförmåga och låg ljudnivå. Kan installeras som en badrumsfläkt (med sex olika ventilationslösningar) eller som värmeförflyttare. – Enkel att installera: Skruva upp väggram (integrerade tätningar). Anslut fas och nolla. Klart! – Enkelt att välja funktion: Lyft täcklocket. Välj läge. Klart! – Enkel att rengöra: Motorenhet med bajonettfattning gör fläkten enkel att ta isär och rengöra. Vid leverans är fläkten inställd för att optimera luftflödet helt automatiskt i tre hastighetslägen: – Lågvarv (kontinuerligt grundflöde). – Mellanvarv (närvarosensor rörelse/ljus). – Högvarv (fuktautomatik). Väggrör teleskop 260-400: Väggrör med teleskopfunktion som kan justeras mellan 260-400 mm (kapas enkelt till kortare längd). Stos: Ger en installation utan mellanrum mellan fläkt och väggrör. Stosen monteras (med friktion) på baksidan av fläkten Klimat K7 och förs sedan in i väggröret (instick). Kallrasskydd (monteras på Stos K7): Förhindrar luft att passera in i bostaden när fläkten är frånslagen. Används då Klimat K7 är monterad i yttervägg och inställd på läge 4-6. OBS! Ska endast användas vid montage genom yttervägg (aldrig i tak). Ytterväggsgaller: Med klackar på stosen för enkel montering i Väggrör teleskop
| RSK-nummer | 8751526 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 50002 |
| GTIN | 7350088510216 |
| Produkt | Badrumsfläkt |
| Produktnamn | Klimat K7 Paket |
| Dimension | Ø80-125mm |
| Storlek | Ø175x55mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 110m3/h 48Pa |
| Effekt/Eldata | 230V 50Hz 4W |
| Funktion | för ventilation i våtrum |
| Utförande | sju fläktar i en |
|---|---|
| Färg | vit RAL9016 |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP/flermaterial |
| Standard | IP44 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://klimatfabriken.se/produkter/klimat-k7/ |
| RSK flik | 25 Badrumsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 50002 |
|---|
| GTIN | 7350088510216 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://klimatfabriken.se/produkter/klimat-k7/ |
|---|
| Nominell bredd | 175 mm |
|---|---|
| Flödeshastighet | 110 m³/h |
| Färg | Vit |
| Medietemperatur | 5 - 35 °C |
| Monteringsmetod | Vägg-/Kanalmontering |
| Märkspänning | 230 V |
| Nätfrekvens | 50 Hz |
| Sammansättning | Standard |
| Märkström | 0 A |
| Varvtal | 0 /min |
| Material hus/kapsling/stomme | Plast |
| Riktning | Axiell |
| Kapslingsklass (IP) | IP44 |
| Bulleremission | 21 dB(A) re 1 pW |
| Med anslutningskit | Ja |
| Bredd | 175 mm |
| Höjd | 175 mm |
| Djup | 55 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 190 | ||
| Bredd (mm) | 225 | ||
| Höjd (mm) | 225 | ||
| Vikt (kg) | 1,1 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_977_8752520.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_977_8751526.pdf |
| Prestandadeklaration (DOP) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/CEDKL/CEDKL_977_8752520.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_977_8751526.pdf |
| RSK-nummer | 8751526 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 50002 |
| GTIN | 7350088510216 |
| Produkt | Badrumsfläkt |
| Produktnamn | Klimat K7 Paket |
| Dimension | Ø80-125mm |
| Storlek | Ø175x55mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 110m3/h 48Pa |
| Effekt/Eldata | 230V 50Hz 4W |
| Funktion | för ventilation i våtrum |
| Utförande | sju fläktar i en |
|---|---|
| Färg | vit RAL9016 |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP/flermaterial |
| Standard | IP44 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://klimatfabriken.se/produkter/klimat-k7/ |
| RSK flik | 25 Badrumsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 50002 |
|---|
| GTIN | 7350088510216 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://klimatfabriken.se/produkter/klimat-k7/ |
|---|
| Nominell bredd | 175 mm |
|---|---|
| Flödeshastighet | 110 m³/h |
| Färg | Vit |
| Medietemperatur | 5 - 35 °C |
| Monteringsmetod | Vägg-/Kanalmontering |
| Märkspänning | 230 V |
| Nätfrekvens | 50 Hz |
| Sammansättning | Standard |
| Märkström | 0 A |
| Varvtal | 0 /min |
| Material hus/kapsling/stomme | Plast |
| Riktning | Axiell |
| Kapslingsklass (IP) | IP44 |
| Bulleremission | 21 dB(A) re 1 pW |
| Med anslutningskit | Ja |
| Bredd | 175 mm |
| Höjd | 175 mm |
| Djup | 55 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 190 | ||
| Bredd (mm) | 225 | ||
| Höjd (mm) | 225 | ||
| Vikt (kg) | 1,1 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_977_8752520.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_977_8751526.pdf |
| Prestandadeklaration (DOP) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/CEDKL/CEDKL_977_8752520.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_977_8751526.pdf |